Майстер-клас

10 порад для літературних фандрайзерів

20.04.2018

Анастасія Семерей

Анастасія Семерей

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У межах Форуму видавців у Львові відбулася дискусія, присвячена фандрайзингу в літературі. Учасники мали змогу почути про те, як виживають сучасні письменники та літературні організації з перших вуст: своїм досвідом ділились директор «Discursus» Василь Карп’юк, організатор літературних заходів Поліна Городиська, куратор фестивалю Meridian Czernowitz Євгенія Лопата. Модерував захід Дмитро Стретович. Ми записали 10 порад, які стануть в нагоді як початківцям, так і практикам.

 

1. Фандрайзинг — пошук і залучення різнорідних ресурсів для втілення в життя конкретного проекту. Це не завжди пошук грошей. Не відмовляйтесь від бартерів: наприклад, найпоширеніша практика – видавництва дарують книжки в обмін на рецензії, редагування, ілюстрації до наступних видань.

 

2. Гроші або інші можливості на реалізацію проекту треба знаходити чимшвидше, адже ринок надзвичайно швидкоплинний і уже за рік твоя ідея може бути неактуальною.

 

3. У пошуках спонсора можна підлаштовуватись під його потреби. Наприклад, знайти мецената для спонсорування сильнішого проекту (який окупиться), натомість витративши гроші на менш перспективний в комерційному контексті. Якісний фундамент ґрунтується на гнучкості та адаптивності.

 

4. Гроші завжди знаходяться, якщо ви пропонуєте для спонсорування уже готовий бренд. Важко починати з нуля, інколи для цього доводиться залучати власні кошти. Discursus, наприклад, за перший рік існування видали лише 10 книг, за наступні 2 роки існування вдалось показати світові 50 нових видань.

 

5. Важливо знайти сильного партнера, який зможе вивести вас на ринок. Якщо у вас ще немає досвіду, обов’язково співпрацюйте з досвідченим напарником.

speakers_fundrising

6. Для отримання стипендії обов’язково мати хороше портфоліо (але зауважте, це працює лише у поєднанні з розумінням ідеї та усвідомленням, що ідея буде цікава організатору).

 

7. Важливо мати мережу зв’язків та вміти нею користуватися. Інформація — важливий дороговказ у просуванні проекту.

 

8. Сам проект має бути конкретно аргументованим, з досконало пропрацьованим планом. Варто показати спонсору перспективи розвитку ідеї, очевидні результати. Інвестор має бачити, на що конкретно витрачає свої кошти.

 

9. Ваш проект має гармонійно вписуватись у культурний контекст грантодавця.

 

10. Треба звертати увагу на те, хто саме читатиме вашу заявку та залежно від сфери інтересів і компетенції цієї людини пояснити важливість проекту.

 

Якщо ви вирішили шукати можливостей для реалізації проекту, пам’ятайте про те, що навіть досвідченого фандрайзера можуть спіткати труднощі, і в першу чергу, це людський фактор, неефективна робота менеджерів і техпідтримка; складність пошуку коштів через складну ситуацією з літературним бізнесом в Україні. На це слід зважати і розуміти, що попереду – шмат роботи, а не «легкі гроші». З іншого боку, проекти, які найчастіше отримують фінансування, самі спроможні себе реалізувати. Вони мають сильну команду та хорошу репутацію, тому фактично приречені на успіх. Якого ми всі вам бажаємо).

Підтримайте проект

Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління
професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.

Підтримайте проект