архітектура

17 будинків відомих письменників, які варто побачити

28.02.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У листі до американського журналіста Мортона Фуллертона лауреатка Пулітцерівської премії Едіт Вортон вихвалялась садами, які оточують її будинок біля містечка Ленокс у Массачусетсі. «Очевидно, я краща садівниця, ніж романістка», – писала вона, – «і це місце, де кожна лінія якого – мій витвір, значно перевершує «Будинок Радості». Від сільського котеджу Вірджинії Вулф та будинку Ернеста Гемінгвея у Флориді до маєтку Вашингтона Ірвінга Гадсон-Веллі – ці оселі продовжують зачаровувати читачів як місця відпочинку й умиротворення відомих письменників.

Будинок Френсіса Фіцджеральда

Фото Joeri De Rocker/Alamy

 

Завдяки укладенню перемир’я між Антантою і Німеччиною у 1918 році військова служба Френсіса Скотта Фіцджеральда була обмежена базовою підготовкою. У 1919 році невідомий письменник повернувся до будинку батьків Самміт-Террас у місті Сент-Пол, Міннесота. Молодий, амбітний і сповнений нервової енергії Фіцджеральд закінчив свій перший і за його життя найкраще сприйнятий публікою роман «По цей бік раю» (1920 рік).

Будинок Вільяма Фолкнера

Фото: Danita Delimont/Getty Images

 

У 1930 році, після продажу низки оповідань, майбутній нобелівський лауреат Вільям Фолкнер придбав будинок у Роуен-Оук, Оксфорд, Міссісіпі. Через шість років після смерті Фолкнера (1962) будинок оголосили національною історичною пам’яткою.

Будинок Перл С. Бак

Danita Delimont/Getty Images

 

У цьому будинку у Гіллсборо, Західній Вірджинії, народилась Перл С. Бак, лауреатка Нобелівської премії 1938 року, Бак написала культовий роман «Земля» (1931 рік) і проторувала шлях жінкам-письменницям, водночас присвячуючи багато часу філантропії, зокрема, проблемам емігрантів та усиновлення.

Будинок Натаніеля Готорна

Фото: Daniel Dempster Photography/Alamy

 

У 1852 році романіст Натаніель Готорн придбав Вейсайд, будинок XVIII століття в колоніальному стилі у Конкорді, Массачусетс, де написав кілька своїх останніх творів. У 1962 році Вейсайд отримав статус національної історичної пам’ятки.

 

Читайте також: Як Сильвія Плат, Гарсія Лорка та інші відпочивали на пляжі

Будинок Чарльза Дікенса

Фото: Clive Collie/Alamy

 

У 1837 році, через рік після весілля, Чарльз Дікенс переїхав до цього будинку з терасою в георгіанському стилі у центрі Лондона. Тут він написав роман «Олівер Твіст» (1838 рік), завдяки якому став знаменитістю міста. У 1925 році в будинку відкрили музей Чарльза Діккенса, в якому зберігаються деякі найцінніші експонати з життя письменника.

Будинок Джорджа Орвелла

Фото: Christopher Cormack/Corbis

 

У травні 1946 року Джордж Орвелл прибув зі своїм сином на шотландську ферму Барнгілл, де, попри швидке погіршення здоров’я, зміг дописати свій найуспішніший роман «1984».

Будинок Вірджинії Вулф

Фото: Travelib Prime/Alamy

 

Вірджинія Вулф жила зі своїм чоловіком у Монк-Хауз, тихому дерев’яному котеджі XVII століття у Східному Сассексі, Англія, з 1919 року до її дочасної смерті у 1941 році. Тут вона працювала над такими романами, як «Місіс Делловей» (1925 рік) і «На маяк» (1927 рік), а також проводила знамениті зустрічі гуртка Блумсбері, гостями яких були такі знаменитості, як Томас Стернз Еліот, Едвард Форстер та Літтон Стречі.

Будинок Марка Твена

Фото: RGB Ventures/SuperStock/Alamy

 

З 1874 по 1891 роки Марк Твен жив у своєму будинку в стилі вікторіанської готики у Гартфорді, Коннектикут, зі своєю новою родиною. Верхній поверх слугував кімнатою для гри в більярд і водночас письменницьким кабінетом Твена. Саме тут американський маестро написав свої безсмертні твори «Пригоди Тома Соєра» (1876 рік), «Принц і злидар» (1881 рік) та «Пригоди Гекльберрі Фінна» (1884 рік).

Будинок сестер Бронте

Фото: Getty Images/Richard Waller

 

Будинок трьох сестер Бронте (Шарлотти, Емілі та Енн), побудований у 1779 році, розташовується у Гартворті, Англія (біля Лідса). Сестри провели у цьому приміщенні більшу частину свого життя і написали кілька своїх найвідоміших романів («Джейн Ейр» Шарлотти й «Буремний перевал» Емілі). На початку XX століття будинок перетворили на музей і передали «Товариству сестер Бронте», створеному на честь письменниць у 1890-х роках.

Будинок Юджина О’Ніла

Фото: ZUMA Press, Inc. / Alamy Stock Photo

 

Хоча Юджин О’Ніл, можливо, не такий відомий, як його колеги й однолітки – американські літератори Ернест Гемінґвей і Теннесі Вільямс, він, безперечно, майстер форми. Настільки, що у 1920-х роках О’Ніл отримав три Пулітцерівські премії за свої п’єси. Навіть більше, у 1936 році Шведська академія вручила йому Нобелівську премію з літератури. Після отримання найпрестижнішої премії світу драматург переїхав у маєток, який має площу 158 акрів, зі своєю третьою дружиною Карлоттою Монтерей. Будівля в іспанському колоніальному стилі, відома як Тао-Хауз, розташована у Денвіллі, Каліфорнія (приблизно 20 миль на схід від Окленда). Після життя, сповненого подорожами світом, О’Ніл зміг знайти спокій у цьому будинку, в якому жив до смерті в 1953 році – у віці 65 років. Будинок – національна історична пам’ятка, він відкритий для екскурсій.

Будинок Маргарет Мітчелл

Фото: MCT/Getty Images

 

Маргарет Мітчелл написала свій роман «Віднесені вітром» (1936 рік), за який отримала Пулітцерівську премію, у цій резиденції в стилі ренесансу епохи Тюдорів в Атланті. Письменниця та її чоловік орендували квартиру під номером «один» у 1925 році. Будинок, завдяки зусиллям кількох груп реставраторів, врятували після кількох пожеж. Зараз це музей і водночас міська пам’ятка архітектури.

 

Читайте також: Як одружувались відомі письменники: Фіцджеральд, Вулф, Набоков і не лише

Будинок Ернеста Гемінґвея

Фото: Steve Bly/Alamy

 

Щоб відновити сили після драматичного самогубства батька та емоційних злетів успішного другого роману «Прощавай, зброє!» (1929 рік), у 1931 році Ернест Гемінґвей перевіз свою родину до Кі-Вест. Маєток в іспанському колоніальному стилі, будівництво якого було завершене в 1851 році (саме тут Гемінґвей написав свої легендарні оповідання «Сніги Каліманджаро» та «Коротке щасливе життя Френсіса Макомбера»), побудований з місцевого вапняку. У 1968 він будинок отримав статус національної історичної пам’ятки.

Будинок Едіт Вортон

Фото: Gordon Mills/Alamy

 

У 1897 році Едіт Вортон видала свою першу книгу «Оздоблення будинків» (у співавторстві з Огденом Кодменом молодшим), в якій вона пропагує яскравий дизайн інтер’єрів як «відгалуження архітектури». Авторка дуже пишається гармонією, простотою і раціональністю свого маєтку Маунт, побудованого у 1902 році в Леноксі, Массачусетс, який вона оздоблювала власноруч (а також створила дизайн присадибної території). Вортон, перша жінка, яка отримала Пулітцерівську премію за художню прозу, також стала впливовою фігурою у дизайні будинків початку XX століття.

Будинок Роберта Фроста

Фото: Getty Images/LightRocket/John Greim

 

У цьому будинку, розташованому в Деррі, Нью-Гемпшір, у молодості жив лауреат Пулітцерівської премії, поет Роберт Фрост. Хоча він народився у 1874 році в Сан-Франциско, у 1900 році молодий Фрост переїхав на ферму в Деррі. Він називав цю прекрасну будівлю своїм помешканням до 1911 року, але досвід життя тут назавжди залишився в його душі. Поет писав: «У досвіді життя в Деррі було щось, що залишалося в моїй свідомості та живило мою поезію багато років потому». Зараз будинок працює як музей, включений до Національного реєстру історичних пам’яток.

Будинок Йоганна Вольфганга Гете

Фото: Getty Images/Nikada

 

У 1749 році в цьому будинку народився Йоганн-Вольфганг фон Гете. Видатний німецький письменник (мабуть, відомий перш за все завдяки трагедії «Фауст») жив тут до шістнадцяти років, після чого поїхав до Лейпцига вивчати юриспруденцію. У резиденції, що розташована у Франкфурті (Німеччина), зараз музей, відкритий сім днів на тиждень.

Будинок Агати Крісті

Фото: Getty Images/Franz-Marc Frei

 

У цьому величному маєтку, збудованому наприкінці XVIII століття, жила видатна британська письменниця Агата Крісті. Письменниця та її чоловік переїхали у маєток Грінвей-Естейт у 1938 році та жили в ньому до самої смерті. Крісті описала місцевість, в якій розташувався Грінвей-Естейт, в кількох своїх романах, завдяки чому у 2004 році її включили до Реєстру світової спадщини.

Будинок Вільяма Фолкнера

Фото: Edwin Remsberg/Getty Images

 

У глибині Французького кварталу Нового Орлеану, далеко від галасливих барів і ресторанів, тиха бічна вулиця. А на цій вулиці – колишній будинок одного з найвідоміших романістів Америки Вільяма Фолкнера. 624 Пайрет-Еллі – за цією адресою Фолкнер жив на початку 1920-х. Тоді він ще не був літературним гігантом. Фактично тут він працював над текстом свого першого роману «Солдатська нагорода» (1926 рік). Згодом Фолкнер виїхав з будинку назустріч літературній славі. Зараз у будівлі книжкова крамниця, названа на честь найславетнішого мешканця: Faulkner House Books.

 

Читайте також: 11 легендарних літвечірок, на які ми не потрапили, але дуже хотілось

 

Переклала Ольга Брагіна за матеріалами сайту architecturaldigest.com.

 

Чільне фото: Frankfurt Tourismus