Читомо > Book Art > Студпроекти-2015: Кіплінг у деревориті, розмальовка, музична збірка та рання дитяча спеціалізація

Book Art

Студпроекти-2015: Кіплінг у деревориті, розмальовка, музична збірка та рання дитяча спеціалізація

06.08.2015 1 Автор:

Цього літа не хочеться оминути нашу хорошу традицію писати про добірний «неопубл», тобто ті студентські книжкові проекти, що, цілком ймовірно, незабаром можуть стати виданими книжками. Отже, до вашої уваги – роботи випускників творчих вишів з Києва, Харкова і Львова. Який з них вам би найбільше хотілося побачити у книгарнях?

Катерина Лесів, «Як у леопарда з’явилися плями»

(казка Р. Кіплінга зі збірки дитячих оповідань «Як і чому?»)
Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури

kipling0

 

kipling2

 

Untitled-1

kipling

В основі концепції книги лежить взаємодія персонажів з простором. Вони зливаються з оточенням або навпаки контрастують з ним. Автор знаходить просте та зрозуміле візуальне рішення сюжету (оскільки книга розрахована на дітей), але при цьому також втілює певні художні задачі. Всі ілюстрації виконано в техніці монотипії на дереві. В першу чергу, в зображеннях спрацьовує колір, який доповнює рельєфна фактура поверхні. При цьому розміщення персонажів залишається практично незмінним на всіх ілюстраціях, але кожна сприймається по-іншому за рахунок додавання або віднімання певних характеристик, зміщення акцентів.

Також дивіться роботи випускників НАОМА за попередні роки

Таким чином, сталі контури персонажів або контрастують з середовищем, або стають його частиною, майже зливаються з оточенням. В казці немає позитивних чи негативних героїв, незважаючи на алегоричні образи: тварини залишаються тваринами, невід’ємною частиною середовища, де все має свою роль і значення. Тому й ілюстрації мають дещо килимовий характер: фігури персонажів губляться, а потім знову з’являються на барвистому тлі.

У казці Кіплінг подає гумористичну наївну версію того, як тварини набули свого характерного забарвлення. За текстом, всі звірі спочатку жили в пустелі і зливалися з нею, оскільки були «винятково жовтувaто-бурувaто-піщaної мaсті». Антилопи, Жирафа та Зебра потерпали від полювання Леопарда та Ефіопа, тому повтікали до великого лісу, де з часом стали плямистими чи смугастими від строкатих лісових тіней. Леопард та Ефіоп вирушили на пошуки своєї здобичі, проте в лісі, серед різноманіття кольорів, не могли помітити та вполювати жодного мешканця. Тоді, за порадою мудрого Бабуїна, вони теж змінили забарвлення, щоб стати непомітними в лісі, і зажили тоді щасливо.

 

Ярослава Шульц, «Ташенька и кактус»

(розмальовка)
Харківська державна академія дизайну і мистецтвa

Y_SH0

Y_SH2

 

Y_SH1

«Ташенька і кактус» – авторська великоформатна книга-гра (34 Х 46 см). Техніка виконання ілюстрацій – кольорові олівці. Це невелика розповідь про маленьку дівчинку-мрійницю. Прокидаючись одного ранку, вона помічає на підвіконні нібито свого «нічного друга» – Їжачка, який навідується до неї тільки уві сні. Звичайний кактус стає для Ташеньки найкращим другом, з яким вона ні на хвилину не розлучається, піклуючись про нього більше, ніж про себе.

Книга складається з розворотів, що є окремими ілюстраціями, частина яких уже розмальована. Це може зорієнтувати дитину для подальшого розфарбовування. Ілюстрації відповідають тексту і доповнюють його, що дозволяє більш цілісно сприймати книгу. Текстові частини розташовані дещо окремо і представляють собою самостійні складові книги, які також є частиною ілюстрацій. Книга призначена для дітей 6-9 років.

Ще один вартісний книжковий проект із Харкова – «Книга про завтрашній день»

Євген Бабанін, «Музичні сни»

(ілюстрована музична збірка)
Харківська державна академія дизайну і мистецтв

У цій книжці – авторський не лише текст та ілюстрації, а й музичний супровід. Та сни, якими автор, власне, і вирішив поділитися у форматі книжки.

OBК

Screen-Shot-2015-08-06-at-2.37.09

Screen-Shot-2015-08

 

Гарасевич Харитя, «Сорока-білобока»

Львівська національна академія мистецтв

Головною ідеєю книги було поєднання двох доволі різних складових. Це не лише книга для розвитку дитини, у ній також присутній інтерактивний елемент у вигляді ігрового додатку (пальчикова гра). Одним із головних правил гри є читання книжки, що спонукатиме батьків до спільного читання та забав з дитиною. Саму ж гру було створено на основі українського народного вірша.

Що ж стосується ілюстрацій, тут перевагу надавали великим плямам, чітким формам, також було використано низку вручну створених текстур. Оскільки діти в цьому віці надзвичайно чутливі та уважні до деталей, композиція кожного розвороту переходить від великих об’єктів та плям до дрібних деталей та декоративних елементів. Одні з них більш завантажені та динамічні, в той час як інші – менш деталізовані і статичні. Це забезпечує легкий і чіткий для прослідковування ритм між розгортами. Мета проекту – створити емоційну та живу книжку, таку, що викликатиме усмішку, як у малечі, так і в дорослого.

Harytia0-01

 

Harytia6-01

 

palchyk-gra-01

 

ПКВ2, «Антична Греція», «Єгипет», «Готика», «Ренесанс»

(навчально-пізнавальний довідник з мистецтв та архітектури, творче об’єднання ПКВ2 – Катерина Пасіченко і Ксенія Петрушак)
Київський державний інститут декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука 

pkv2-1

pkv2_0

pkv2-2

pkv2-4

pkv2-5

Автори проекту – тандем дизайнерів «ПКВ2». У проекті Катя і Ксенія використовують нетипову графіку і зосереджуються на змісті, що відповідає потребам сьогоднішніх «проснутих» діток. Рання спеціалізована література на нашому ринку є новою. «Особисто ми не відшукали подібної тематики ні у вітчизняних, ні у світових виданнях, але при цьому відмітили, що за кордоном багато класних книжок для дітей, до чого варто прагнути. У них навіть про сантехніку цікаво подано! Тож це, в принципі, можна назвати експериментом», – розповідають авторки. Багато часу зайняв саме пошук та редагування інформаційного матеріалу, консультації з мистецтвознавцями.

Концепція не обмежує проект кількістю книжок. Кожна з них – стиль, напрям у мистецтві. Уже готові теми стародавнього мистецтва – це Антична Греція та Єгипет; і середні віки – Готика, Ренесанс. Тепер «ПКВ2» працюють над темами Бароко і Рококо.

Рекомендуємо подивитися дипломну роботу «Абетка про Крим»

 

* * *

Ми не могли оминути увагою і роботи УАД. Проте поспілкуватися з випускниками не вдалося, натомість ми переглянули дипломні роботи. Основні теми оформлення видань цьогорічних випускників-графіків Української академії друкарства – твори Франка і 1000-ліття «Руської Правди». Серед усіх робіт студентів УАД ми виділили дві роботи: «Чорний Часослов»  та «Мій Ізмарагд» Івана Франка у виконанні Софії Яківців.

«Чорний Часослов»

chasoslov

історична реконструкція у виконанні Юлії Гулик

«Мій Ізмарагд»

izmaragd

 Іван Франко у виконанні Софії Яківців

Безумовно, це далеко не повний перелік вдалих студентських робіт. І далі буде)

За допомогу в підготовці матеріалу висловлюємо велику подяку нашій авторці Галині Листвак

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Комментарі читачів:

  1. 28.08.2015 в 8:09 am

    Я б залюбки купила довідники з мистецтв та архітектури:)

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe