Чортова конструкція або прикраса Подолу

Яскраві вогні, пісні, сніг і величезне святкове колесо… Таким залишився у пам’яті киян та гостей міста передноворічний Поділ 2017 року.

Вже 2018, і знову наближаються зимові свята. Контрактова площа залишається без змін. І все б добре. Проте за початковим планом, оглядове колесо мало зникнути з історичного місця ще після минулорічних свят. Чому вона і досі там та чому це стало причиною дискусій? Ми намагалися в цьому розібратися.

Подільський оксюморон: поєднання непоєднуваного. Фото Ліна Грабар

Поділ – одна з найдавніших частин Києва. Тут збереглось чимало історичних пам’яток, серед яких Контрактова площа. За рішенням органів влади цей простір, як і низка архітектурних комплексів Подолу, є заповідною зоною, в якій дозволено тільки реставрацію і відновлення втрачених елементів. Тож чи є нова конструкція доречною в старовинному архітектурному ансамблі?

Поділ згори. Фото Ольга Поліщук

Атракціон привезли зі столиці Франції у 2017 році. Встановлення оглядового колеса (разом із ковзанкою та цирком) запланували як частину проекту облаштування Контрактової площі до зимових свят 2017 року. Конструкції мали  демонтувати до 25 січня 2018 року.

Однак, як бачимо, колесо і нині там.

У 2013 році, колектив  проекту «Нова Контрактова» провів опитування серед киян. Чого не вистачає площі? Більш ніж половина респондентів хотіли б мати поруч зелену зону відпочинку, парк та музей.  Для жителів Подолу важливими цінностями є  насамперед історичні місця та архітектурні пам’ятки.

Ми вирішили дізнатися, що думають про оглядове колесо на Контрактовій звичайні перехожі.

Контрактова площа live. Фото Марія Подгаєцька

«Я сам з Києва, але вперше за 5 років на Подолі. Щодо колеса, мені байдуже чи є воно тут, чи його нема» – розповів нам Віталій. Чоловік років 30-ти  приїхав на Поділ відпочити з дружиною та двома дітьми.

 

«Чи подобається вам колесо огляду?»

«Загалом подобається. Особливого настрою не створює. Ввечері виглядає гарно. Кататись не страшно» – сказала туристка Людмила, 45-ти років. Її подруга, киянка Наталя, додала: «Колесо гарне, але воно виглядає небезпечним. Мені здається нам в Україну привозять атракціони, які вже вийшли з ладу за кордоном. Тому непокоюсь за власну безпеку».

 

«Як ви вважаєте, доцільно було встановлювати оглядове колесо саме в цьому районі?»

«Воно [колесо] не вписується в архітектуру. Його поставили на рівнині, а треба було встановити десь на горі, щоб дивитись на місто, ліси, Дніпро. Ви ж подивіться, воно постійно пусте. На ньому ніхто не катається», – поділилась пенсіонерка Раїса Степанівна.

«Тут всі фотографуються. Воно доцільне на Контрактовій площі», – сказала нам студентка Наталя. «А я вважаю, що ні, – додала її подруга Ірина. – Для Подолу не підходить сучасна архітектура.»

«Колесо дуже гарне, яскраве, його видно. Не вважаю, що воно вписується до архітектури, але це щось нове для Києва», – розповіла студентка Світлана.

Ми запитали думку людини, яка свою професію пов’язала з Києвом, екскурсовода  Юлію Бевзенко:

«Колесо подобається. Я на ньому ще не каталась, нормально, що його перебування на Контрактовій площі продовжили. Архітектурному простору воно не заважає».

 

Про100 любов. Фото Марія Подгаєцька

На колір та смак товариш не всяк. Так сталося і з оглядовим колесом на Контрактовій площі. Думки розбігаються: хтось в захваті, а комусь зовсім не подобається. Владі варто поставити в цій історії фінальну крапку. Колесу або бути, або не бути. Не варто замовчувати рішення перед киянами та гостями міста.

 

Над матеріалом працювали: Євгенія Соболєва (Хмельницький-Київ), Ліна Грабар (Київ-Коростишів), Ольга Поліщук (Черкаси-Харків), Марія Подгаєцька (Крим-Київ), Анастасія Ктіторова (Рівне-Львів)