підсумки-2019

Читомо-2019: яким був для нас цей рік і про що мріємо далі

13.01.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Цей рік став для нас більш затишним, адже ми нарешті переїхали у свій офіс, не відмовляючись при цьому від нашого улюбленого кочового способу життя, адже продовжили працювати у різних місцях, містах і країнах. А ще був пінним і пінистим: ми відсвяткували 10-ліття, організувавши незабутню Пінну вечірку у Львові разом із першою українською аудіокнигарнею Абук  і дорогими друзями (хто був, той згадає про своє взуття).

Нас більше читають: щодня від 3000 до 7000 людей, ще більше потім повертаються до наших матеріалів знову й знову. Адже, як і обіцяли, ми дозволяли собі не поспішати й глибше аналізувати, знайомити з контекстом, тому багато наших матеріалів не втратять актуальності й наступних десятиліть. Наші старання помічають й у цеху: 2019 року головна редакторка Читомо була номінована на премію «Високі стандарти журналістики» у категорії «За сталий, якісний медійний проект/продукт». А напрацювання Читомо за попередні роки лягають в основу діяльності аналітичного відділу Українського інституту книги.

Залишаємось оригінальними!

За цей рік ми написали 338 оригінальних матеріалів. Ми також повідомили нашим читачам про 525 новин книжкового світу, про більшість із них ми сповістили першими, ознайомивши всіх із контекстом.

 

Найбільше ми писали у рубрику «Читати» (112 матеріалів), а завдяки співпраці з ТСН.books наші матеріали прочитало ще більше людей. Вдвічі частіше, ніж в 2018, оновлювалися рубрики «Вчитися» (48) та «Знайомитися» (68). У «Дивитися» теж стало більше матеріалів (23), хоча хотілося б більше.

 

Цьогоріч ми продовжували уважно стежити за світовими тенденціями і писати аналітичні матеріали для рубрики «Тренди» (42), а також активно коментувати ситуацію із ринком для різних українських і закордонних медіа. Наші аналітичні матеріали стали виваженішими завдяки Київській школі економіки – адже ми пройшли окремий курс економічної журналістики, а у співпраці з колегами з KyivPost, Донбас.Реалії та незалежними журналістами створили розвідку про тіньовий книжковий ринок

 

15 матеріалів вийшло у межах трьох спецпроектів, над якими ми працювали цього року, «Металот» про літературу моря, відчайдушних шукачів пригод, «До зустрічі В Нангіялі» про про паліативну допомогу — для тих, хто не знає, як підтримати людей, що зіштовхнулися з невиліковною хворобою та «Медіа марафон «72 години на Подолі».

 

 Окрім того, ми сповістили вас про 1223 події та можливості книжкового і навколокнижкового життя, серед яких гранти, конкурси, презентації, лекції тощо. Стежте за анонсами у рубриці «Календар».

 

Топ-10 найчитаніших матеріалів

Уже традиційно найчитанішими рубриками є наші Вітрини новинок, які ми люб’язно готуємо в співпраці з українськими видавцями — до Книжкового Арсеналу й Book Forum. 

 

А ось що читали найревніше з цьогорічних матеріалів:

 

 

До слова, деякі новини набирали більше переглядів.

 

Читомо кочує 

Цьогоріч ми продовжили традицію поїздок на важливі світові книжкові фестивалі.

 

У 2019-му команда вперше поїхала на Франкфуртський книжковий ярмарок — найбільшу книжкову подію у світі — як інформаційний партнер Українського національного стенда, що дозволило нам оперативно розповідати про найголовніше з того, що відбувалося на виставці, а також привернути увагу до участі нашої країни не лише професійної аудиторії, але і широкої публіки. Звісно ж не обійшлося й без великого та детального репортажу.

 

Також протягом року наші журналісти та автори встигли побувати ще на восьми міжнародних літературних імпрезах. Усі ці поїздки перетворилися на тексти й поповнили наш розділ з репортажами:

 

 

Не оминули ми своєю увагою і внутрішньоукраїнське культурне життя. Тенденції останніх років показують, що фестивалі та різноманітні мистецькі івенти перестають бути ексклюзивною перевагою декількох «культурних столиць». І це класно, адже тепер ми маємо значно більше причин відвідати міста, в яких ніколи не бували раніше, а вже розкручені події будуть активніше вигадувати щось нове під тиском наростаючої конкуренції та децентралізації.

 

Тож цьогоріч, окрім вже традиційний та обов’язкових для нас Книжкового Арсенала у Києві та Book Forum у Львові, ми також встигли відвідати:

 

 

Ми тільки раді, коли нас запрошують у глибинки, де ми ніколи не бували, тому вангуємо нові літературні локації і чекаємо на зустрічі з вами.

 

98 авторів і перекладачів

 

Найбільше матеріалів за цей рік написали Марія Бліндюк (28) і Тетяна Петренко (22). Активно писали Люба Войтович (11), Наталя Корнієнко (10), Ната Коваль (10), Ірина Батуревич (9), Валентина Вздульська (7), Ганна Гнедкова (6), Тетяна Калитенко (6), Олександр Мимрук (5), Анатолій Пітик (5), Катерина Пітик (5) та інші.

 

Нам писали письменники й письменниці: Ірина Славінська, Аліна Штефан, Антон Санченко, Вано Крюґер, Василь Махно, Вікторія Черняхівська, Віталіна Макарик, Євгенія Кононенко, Ія Ківа, Люба-Параскевія Стринадюк, Любко Дереш, Маріанна Кіяновська, Олег Коцарев, Олександр Ірванець, Олексій Чупа, Остап Сливинський тощо.

 

Також серед наших авторів та авторок цьогоріч було чимало зірок: Анастасія Герасимова, Анна Ільченко, Анна Ютченко, Антоніна Ящук, Арсеній Овсянніков, В’ячеслав Гнатюк, Валентина Пасічна, Вероніка Селега, Вікторія Савицька, Віра Курико, Віта Михайлова, Ганна Гнедкова, Дар’я Куренная, Дарина Анастасьєва, Дарина Нестеренко, Дзвінка Пінчук, Діана Горбань, Завен Баблоян, Іван Рябчій-Тюссо, Ігор Швидкий, Інна Корнелюк, Інна Мочарник, Ірина Гащенко, Ірина Пушкар, Катерина Кундельська, Катерина Пітик, Катерина Полівчак, Катерина Толокольнікова, Катерина Яцушек, Ксеня Білаш, Марина Дубина, Марія Боровська, Марія Ложко, Марія Мелешко-Судьїна, Марія Немес, Микола Кравченко, Микола Леонович, Надія Зелінська, Надя Кельм, Настя Дзюбак, Наталя Алова, Ніка Кудінова, Оксана Хмельовська, Олександр Бабенко, Олександра Брунова, Олена Горобець, Олена Тищук, Олеся Бачинська, Ольга Брагіна, Ольга Мацо, Оля Жук, Софія Челяк, Тетяна Дубчак, Уляна Биченкова, Христина Содомора, Юлія Клебан, Юлія Решітько, Юля Дідоха, Юрій Бондар, Яна Брензей, Яна Грицай.

 

Склалася добра традиція: з висвітленням Book Forum нам допомагали також студенти Українського католицького університету: Анна Дев’ятко, Вікторія Андрєєва, Вікторія Гончаренко, Дарія Мимка, Діана Москаленко, Ірина Пельц, Назар Салабан, Олександра Зубрихіна, Олексій Мацкевич, Олена Мартинюк, Таїсія Семенова.

 

Нам потрібна ваша підтримка!

Друзі, читачі, нам ніяк без вас. Ми розуміємо, що про книжки почали говорити і писати більше, і це класно, але ми робимо це фахово й чесно протягом 10-ти років.

 

Ми —  незалежне медіа, тому завше лишаємось на боці читача й намагаємось розібратися у морі книжок, допомогти вам звернути увагу на вартісне, важливе, цікаве й відрізнити це від джинси і піар-матеріалів, бути не заангажованими, коли йдеться про бізнес-інтереси й недобросовісну конкуренцію.

 

Так, ми хочемо зібрати 300 000 гривень на 2020 рік. Ці гроші підуть на фахові матеріали про найцінніші тренди, які знадобляться видавцям, редакторам, ілюстарторам, дизайнерам, перекладачам, бібліотекарям тощо. Ці кошти підуть на репортажі з літературних подій невеличних міст і сіл України, про які важливо писати й вводити у контекст. Ці кошти підуть нашим літкритикам і рецензентам, які допоможуть зорієнтуватися, на яку книжку варто витрачати свій час. А ще ми хочемо продовжувати писати про мистецтво книговидання і дизайн книжок, залучаючи нових авторів-фахівців.

 

Ми хочемо платити конкурентні гонорари нашим авторам, редакторам, перекладачам, дизайнерам і фотографам, бо вони на це заслуговують.

 

І взагалі хочемо вигребти, доки виграємо якийсь грант, або добрий меценат чи меценатка візьмуть нас під вічне утримання у достатку.

 

Нас можна підтримати, переказавши кошти просто так на картку Приват: 5168 7422 1150 7722 («Безповоротна фінансова допомога»).

 

Також вже зараз усі наші друзі й доброчинці зможуть обрати собі принти, листівки, оригінали, аплікації від 20 українських ілюстраторів, які надали свої роботи для нашого благодійного магазинчику, а деякі намалювали їх спеціально для нас:

 

Перейти у благодійну крамничку

 

 

Крім цього ви можете переказати кошти на нашу громадську організацію:

 

Громадська організація «Культурно-видавничий проект «Читомо»»,

ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК»

р/р ‎26007052666261,

МФО 320649,

ЄДРПОУ ‎41665276

Призначення платежу — безповоротна фінансова допомога (важливо).

 

Всі залучені кошти ми інвестуємо на потреби редакції, а також вкінці зробимо звіт.

 

 

Дякуємо дорогим партнерам, чий внесок був ключовим для діяльності проекту: міжнародному фонду «Відродження» (Радо Чекмишева, дякуємо!), Goethe-Institut Ukraine (Маріє Шубчик, сердечко), факультету журналістики Українського католицького університету (Ольго Перехрест, обійми!).

 

Принагідно дякуємо нашим партнерам-видавцям. Саме завдяки їхній вірі й підтримці ми змогли закрити цей рік без боргів і з прекрасною відвідуваністю: Видавництво Анетти Антоненко, Богдан, Час майстрів, Букрек, Школа, Book chief, Апріорі, Vivat.

 

Дякуємо за співпрацю Українській асоціації видавців і книгорозповсюджувачів і видавництвам: Родовід, Видавництву Старого Лева, Артбукс, Талант, Ранок, Ірбіс-комікси, Наш формат, Видавництво Жупанського, Нора-друк, КМ-Букс, Книголав, Знання тощо.

 

Згадайте також про наші мрії, факти й цифри 2018-го року2017-го року, 2016 року, а також 2015. До речі, вони збулися.

 

Книжкового нам 2020-го!