Календар подій

Джек Лондон: філософські горизонти

23.03

Київ

19:00 Пломінь, провулок Шевченка, 5

Джек Лондон: філософські горизонти — «Пломінь» запрошує на лекцію

Літературний клуб «Пломінь» запрошує на лекцію дослідниці консервативної революції, Олени Семеняки, присвячену філософським аспектам творчого спадку Джека Лондона.

Джек Лондон — письменник, філософський контекст творчісті якого можна підсумувати так: віталізм (філософія життя), соціал-дарвінізм, ніцшеїзм. Найбільш «філософічним» твором письменника, у свою чергу, вважається роман «Морський Вовк». Та суспільно-політичні погляди автора більшою мірою розкриті в працях на зразок «Мартін Іден» та «Залізна п’ята». З таким контекстом можна би було погодитись, якби аналіз не вичерпувався віднаходженням ідей Герберта Спенсера в основі творів американського письменника, а «ніцшеїзм» було реконструйовано як цілісну концепцію.

 

Біографічні та ідейні впливи лишили досить контрастні сліди в творчому спадку Джека Лондона. Поряд із апологією вестерналізму й генію «білої людини» знаходимо критику західного виродження та капіталізму, що створює підґрунтя як для революційно-соціалістичних висновків, так і для віри в «американську мрію». «Благородний дикун», «білокура бестія» і культ фізичної сили сусідують із ідеалами природної аристократії й високої культури, унеможливлюючи спрощені рецепти для суспільних перетворень на базі еволюціоністської «боротьби видів у природі» .

 

Герменевтичний хід, що допоможе не тільки краще зрозуміти, а й синтезувати філософські горизонти Джека Лондона, полягає у спробі розгляду його ідей крізь призму філософського «апгрейду» ніцшеїзму. Метаісторичний вимір, зокрема, конфлікт «божественного» й «титанічного» у досвіді метафізичної «переоцінки усіх цінностей», а також фокус на романтичній фігурі Бунтаря, проллють світло як на соціал-дарвіністські ексцеси, так і стихійний примордіалізм, «коли світ був юним», та археофутуризм у творчості письменника, чиї не до кінця відрефлексовані ним самим філософські інтуїції потребують нових означників.

 

Вхід вільний.

 

Подія на Фейсбуці

Підтримайте проект

Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління
професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.

Підтримайте проект