Календар подій

21/11

Ярослав Середницький презентує книжку «Пані Льоля: втекти від більшовиків»

Львів

18:30 Книгарня «Є», просп. Свободи, 7

Ярослав Середницький презентує книжку «Пані Льоля: втекти від більшовиків»

Видавництво «Темпора» запрошує на презентацію книжки Ярослава Середницького «Пані Льоля: втекти від більшовиків». 

«Пані Льоля: втекти від більшовиків» — це груповий портрет родини Ярослава Середницького на тлі доби. Приватна історія, вписана в контекст трагічних подій ХХ століття, набуває особливого звучання завдяки поєднанню документальності викладу зі зворушливою інтонацію оповіді про труднощі збереження національної ідентичності, та й просто людської гідності, про існування в умовах необхідності вибору меншого з двох лих — поміж більшовицьким і польським, а згодом радянським і нацистським режимами.

 

Пані Льоля — авторова рідна тітка, Людмила Шемчук-Абсторська. Ровесниця ХХ ст., вчителька Української гімназії у Волочиську на Поділлі змогла втекти від більшовиків у червні 1920 р. Романтичні події того періоду змінилися в її житті драматичними. До Польщі через кордон перебігли її молодші брат і сестра, яким у Совєцькій Україні загрожував перший Голод 1921–1922 рр. У книжці описано, як склалося життя втікачів від більшовиків у родині військового осадника, відставного капітана артилерії Війська Польського Артура Абсторского. Як їм вдалося зберегти українську ідентичність завдяки чоловікові, а також жителям волинського села Великі Загайці, повітового міста Кременця і столиці Західної України — Львова. Як велося їхнім родичам, що перебували в кінці 20-х — на початку 30-х років у Совєцькій Україні. Як жили члени родини Ярослава Середницького під час двох розв’язаних більшовиками воєн і під пануванням тоталітарних режимів — першого та другого совєцьких і німецького, від яких, за даними американського професора Тімоті Снайдера, загинуло 14 мільйонів цивільних осіб. Як уціліла Людмила Шемчук під час операції Армії Крайової «Буря» у Львові в липні 1944 року. І як авторові родичі поповнили число втікачів від більшовиків — у Польській армії генерала Владислава Андерса, Німеччині, Польщі й на рідній українській землі.

 

Книжка увійшла в довгий список премії BBC.

 

Ярослав Середницький — автор книжок «Павло Шандрук. Перша світова війна і три російсько-українські війни», «Генерал Павло Шандрук і антигітлерівська військова опозиція», «Павло Шандрук. Вереснева кампанія 1939 року», «ПУМА–«Дромедар». Абвер: у 2-х книгах». Ккандидат хімічних наук, завідувач лабораторією ДП Інженерний Центр «Техно-Ресурс» НАН України, м. Львів.

 

Модераторка —Ольга Петренко-Цеунова, редакторка історичних проектів видавництва «Темпора».

 

Подія на фейсбуці

 

Читайте також: З’явився список 100 найкращих книжок з історії, які видані в часи незалежності

Підтримайте проект

Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління
професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.

Підтримайте проект