Читомо > Інтерв’ю > Як діятиме «Карпатська літературна резиденція»

Інтерв’ю

Як діятиме «Карпатська літературна резиденція»

14.03.2017 0 Автор:

Україна впевнено переймає світовий досвід організації літературної та мистецької діяльності. Вже на початку квітня розпочне свою роботу проект, формат якого, за словами організаторів, унікальний не лише для України, – «Карпатська літературна резиденція». Упродовж двох тижнів письменники, перекладачі та менеджери культури з усієї країни зможуть сповна насолодитися гірськими краєвидами та вільним часом для втілення в життя своїх планів та ідей.

Читомо поспілкувалося з куратором Богданом Коломійчуком про переваги резиденції для учасників та очікування після її завершення.

.

– «Карпатська літературна резиденція» пропонує своїм учасникам спокійні умови для творчості, без побутової метушні. Відсутність комфорту та спокою заважає у повсякденному житті потенційним літераторам та культменеджерам творити? 

– Творчому процесу, звісно, може перешкоджати більше факторів, але саме побут часто є «вбивцею» нових романів або інших літературних проектів. Тому саме від побуту ми надаємо можливість ізолюватися учасникам Резиденції, наповнивши натомість своє перебування тут цікавим спілкуванням з колегами по перу, деякими літературними заходами та, власне, творчістю.

– Які проекти тематично переважають? В якому жанрі більше хочуть писати літератори? 

– Проекти доволі різні, і їх справді багато. Певної тенденції простежити не вдається, але помітно, що частина авторів гостро відчуває сучасність. Тобто, темою багатьох проектів є сучасні події в Україні. Надзвичайно тішать культменеджерські. Деякі написані справді грамотно і професійно. Найбільша конкуренція наразі серед письменників, оскільки саме від них ми отримали заявок найбільше. Щодо жанру, то поки що рано узагальнювати. Скажу лише, що й тут ми потішені різноманітністю.

y4jib39cuomperspekt.org 

 Читайте також: Українські резиденції для письменників

– Хто є членами журі відбору до резиденції? Які критерії відбору учасників вже безпосередньо під час відбору? 

– Члени журі, що відбирає проекти, – це почесні гості ЛітРезиденції, яких ми запросили до нас в березні. З літераторів – це Юрій Винничук, Андрій Любка та Галина Крук. З культменеджерів – Ірина Вікирчак та куратор фестивалю «Українська Весна» в місті Познань, Ришард Купідура. І, оскільки, Резиденція приймає також проекти в галузі художнього репортажу, то ми раді були запросити куратора конкурсу «Самовидець», Олесю Яремчук.

Вимоги проектів під час роботи журі не змінилися. Скажу відверто, що обсяг у 5 тисяч знаків – це також досить умовний критерій відбору. Головне, все ж таки, чи є в заявці раціональне зерно. Та чи зможе автор втілити, бодай частково, те, про що пише.

Читайте також: Я – літератор. Що мені робити?

– Хто був причетний до створення Карпатської Літературної Резиденції? Хто допомагав з організацією, пошуком місця, запрошенням гостей? 

– Ідея створити мистецьку резиденцію виникла у генерального директора готельно-відпочинкового комплексу «ТАОР Карпати», Олени Созанської. Власне, саме на території ТАОРу і розміщена Резиденція. Мені ж, як письменнику, випала і честь, і можливість стати куратором цього проекту. Зокрема, я опікуюся й організаційними питаннями.

В результаті, тепер маємо мистецький проект, унікальний для України. А з огляду на те, що приймаємо заявки не лише від літераторів і перекладачів, а й від культменеджерів та художніх репортажистів, то навряд чи знайдеться схожа резиденція навіть у Європі.

1380880150

«ТАОР Карпати»

– У якому форматі буде організована робота учасників під час перебування в резиденції? Чи вони будуть самостійно розпоряджатися часом і працювати, коли заманеться, чи братимуть участь в дискусіях, обговореннях, зустрічах?

– Так, під час перебування на резиденції, учасники, здебільшого належать собі та своїй музі. Кожен має достатньо часу і для творчості, і для відпочинку. Ми проводимо літчитання, дискусії та прес-конференції, але цих заходів небагато. До того ж, вони відбуваються лише за домовленістю із самими учасниками.

 Читайте також: Можливості для літераторів: актуальні пропозиції зі світу

– А що далі? Чи будуть учасники презентувати результати свого перебування в резиденції, звітувати про успіхи?  І чи плануєте наступний набір?

– Результати перебування в Резиденції в кожного свої. Це залежить від проекту, який ми прийняли. Єдине, що ми просимо від усіх – це невелике есе, написане тут, оскільки надалі плануємо укласти своєрідну збірку. Загалом же, ця «звітність» досить умовна.

Щодо наступного етапу ЛітРезиденції, то, звичайно, ми плануємо продовжувати. Сподіваємось, вже наступної весни запросити не менш цікавих гостей, то отримати не менш цікаві проекти. Тому заохочуємо всіх стежити за нашими новинами, а передусім за нашою сторінкою у Facebook.

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe