Читомо > Інтерв’ю > Як пройти у цифрову бібліотеку: досвід Флоридської політехніки

Інтерв’ю

Як пройти у цифрову бібліотеку: досвід Флоридської політехніки

30.10.2014 0 Автор:

Бібліотека Флоридського політехнічого університету – це не лише витончена повітряна будівля від архітектора Сантьяго Калатрави і величезний вільний простір всередині, а й повна відсутність книжок, до яких ми звикли. Насправді, книжок тут значно більше, ніж у середній університетській бібліотеці – 135 тисяч, однак всі вони – в електронному форматі. Директор першої у світі повністю цифрової бібліотеки Кетрін Міллер розповіла Читомо про місцеву «Палату громад», занепокоєних батьків, екологічне лідерство і на що саме бібліотека витрачатиме півмільйона доларів щорічно.

– Що надихнуло університетську команду Флоридського політехнічного університетустворити таку бібліотеку?

– Наша університетська команда хотіла створити бібліотеку, яка водночас відповідала б інноваціям та зацікавленням наших студентів, викладачів і спільноти. Створити таку книгозбірню було сміливим та дуже важливим для нас рішенням. Важливим насамперед тому, що ми хотіли забезпечити студентів, викладачів і персонал доступом до необхідної їм інформації у форматі, який безпосередньо відповідає місії і меті нашого університету, у фокусі якого – насамперед НТІМ (акронімічна назва чотирьох основних політехнічних дисциплін: наука, технології, інженерія, математика – прим. перекл.). Також це було важливим, бо ми мали на меті об’єднати дипломованих бібліотекарів та аспірантів задля справжньої інтеграції бібліотеки у навчальний план та культуру університету. Також створення бібліотеки було важливим для того, аби перемістити фокус уваги у нашому університеті саме на бібліотеку.

DrKathrynMillerinTheCommonsresized

Кетрін Міллер 

– Які переваги і недоліки проекту ви брали до уваги перед початком його реалізації ?

– Якщо говорити про плюси і мінуси повністю цифрової бібліотеки, ми зосередилися, в першу чергу, на досвідові студентів. Ми хотіли створити ресурс, який нашим студентам буде зручно використовувати. Це мав бути ресурс, що допоможе студентам зрозуміти, яку цінність для проектів має достовірна інформація. Ми також звернули увагу на те, як ми хотіли, аби студенти і викладачі використовували бібліотечний простір, який належить до кампусу під назвою «Палата громад». Проект «Палати громад» у нашій інноваційній, науковій і технологічній будівлі розробив доктор Калатрава(відомий архітектор Сантьяго Калатрава – прим. перекл.). Це мав бути вільний простір, повністю відкритий для навчання і співпраці студентів і викладачів. Ми структурували нашу цифрову бібліотеку, аби відповідати вимогам відкритого середовища. Наше розташування в «Палаті громад» дозволяє нам бути центральним і легко доступним простором, куди студенти приходять регулярно і де проводять чимало часу. Меблі в «Палаті громад» також заохочують студентів і викладачів збиратися разом і ділитися своїми ідеями.

 – Чи базується ваш проект на прикладі інших подібних бібліотек?

– Ми вважаємо, що Флоридський політехнічний університет має першу повністю цифрову бібліотеку. Більшість академічних бібліотек мають не лише сильну цифрову бібліотеку, а й окремо колекцію друкованих книжок. Флоридський політехнічний університет – це новий університет, де ми змогли бути зухвало-актуальними і організували повністю цифрову бібліотеку.

– Навіщо вам взагалі будівля, якщо бібліотека повністю електронна?

– Фізично бібліотека належить до кампусу «Палата громад» і є активною частиною території цього кампусу. Це заохочує студентів зустрічатися, співпрацювати і мати доступ до інформації. Бібліотечний простір кампусу також є місцем, де студенти дізнаються, як використовувати бібліотечні ресурси.

florida-polytechnic-university-santiago-calatrava-designboom-01

– Чи було вам потрібне якесь особливе програмне забезпечення, аби побудувати повністю електронну бібліотеку? Які були найбільші технічні труднощі?

– Як член Державної університетської системи, Флоридський політехнічний університет отримує підтримку від так званого Флоридського Віртуального Кампусу (ФВК). ФВК забезпечує значну частину ресурсної бази флоридських державних університетів та коледжів. Завдяки ФВК Флоридський політехнічний університет мав змогу встановити кілька програмних рішень, в тому числі інструмент пошуку електронних ресурсів Mango, обробник посилань SFX та інтегровану бібліотечну систему Aleph від ExLibris. Флоридський політех також використовує портал для студентів, куди вони можуть увійти та підтвердити своє членство у спільноті Флоридського політехнічого університету. Тут також можна долучитися до вивчення системи управління навчанням Canvas.

– Яка частина проекту коштувала найбільше?

– Найдорожчою частиною були наші цифрові книжки. Це і надалі будуть значні витрати, оскільки ми збільшуємо нашу книгозбірню.

Онлайн-колекція Флоридської Політехніки включає 135 000 ліцензованих електронних книжок плюс програму Patron-Driven Acquisition (PDA), за допомогою якої студенти і викладачі можуть один раз безкоштовно переглянути електронну книжку, якої університет ще не має. Після другого перегляду книжку автоматично купують. Ця програма допомагає бібліотекарям оцінити потреби користувачів і доповнити колекцію. PDA-програма нашої політехніки діє через Coutts Information Services (комерційна система постачання електронних книжок – прим. перекл.), і бібліотекарі університету зіставляють асортимент Coutts із потребами університетської програми та досліджень.

Тільки ті книги, що відповідають специфікаціям команди розробників бібліотеки, стають доступними для студентів, викладачів і співробітників. Доступ до PDA книг можливий через Політехнічну інтегровану бібліотечну систему Aleph (Exlibris). Електронна система Coutts відстежує, скільки разів читачі зверталися до конкретної назви, та надсилає рахунок Політехніці за книжку, якщо її використовують вже вдруге. Цей процес непомітний для користувача. Бюджет PDA-програми для бібліотеки на 2014-2015 роки становить $60000. Університет оцінюватиме цей бюджет впродовж нашого першого року і визначить, чи є це достатнім, щоб придбати книги, необхідні для підтримки, розвитку і заохочення наших студентів і викладачів до подальшого дослідження.

–  Який щомісячний розмір грошової підтримки бібліотеки?

  Річний бюджет бібліотеки становить більше $500 000.

unnamed (2)

– Чи існує план розвитку бібліотеки? Чи вважаєте ви, що електронна бібліотека – це майбутнє бібліотек?

– Так, бібліотека має стратегічний план, що відображає зростання бібліотеки згідно з програмою та навчальними пропозиціями університету. Місія бібліотеки допоможе виконати низку важливих функцій: спрямувати розвиток і зростання бібліотеки; сприяти інтелектуальному розвитку в інноваційному, орієнтованому на користувача середовищі навчання; надавати спеціалізовані ресурси студентам; підтримувати можливості для спілкування, співпраці студентів і вчених, а також сприяти технічному прогресу.

Я вважаю, що електронна бібліотека є частиною бібліотеки майбутнього. Для студентів НТІМ, для яких і працює Флоридський політехнічний університет, цифровий доступ до інформації та розуміння того, як ефективно читати й організовувати інформацію в цифровому форматі, є важливою частиною колегіального досвіду. Для інших академічних дисциплін і публічної бібліотеки електронна бібліотека буде суттєвим покращенням і доповненням до тих послуг і ресурсів, які є важливою частиною традиційної бібліотеки.

unnamed (7)

 Чи є які-небудь обмеження стосовно того, хто може користуватися бібліотекою? Вона призначена лише для студентів?

  Університетська бібліотека Флоридського політехнічного університету доступна для студентів, співробітників та викладачів університету. Авторизація користувачів здійснюється через портал Флоридської політехніки.

 Чи стикалися ви з певним опором, коли створили електронну бібліотеку?

– Студенти, які вступили до університету, та їхні родини вперше приїхали у нашу Політехніку 9 липня 2014 року для участі у «Відкритті Політехніки». Це була перша можливість для наших студентів побачити зсередини новобудову Сантьяго Калатрави, в тому числі «Палату громад» (бібліотеку)??. Коли студенти вперше побачили простір без будь-яких книг, їхня реакція була такою: «Круто, чи можу я використовувати свій планшет для доступу до книг?». Коли ж батьки вперше побачили цей простір, вони висловили занепокоєння і почали казати щось схоже на: «Але я зустрів свою дружину в бібліотеці». Команда бібліотеки пояснювала батькам те, які саме переваги має цифрова бібліотека для студентів у користуванні інформацією як у класі, так і в професійній роботі. Ми також наголошували, що університет будує основу для ефективного використання інформації студентами. А з нашим фізичним простором і меблями, які заохочують співпрацю, бібліотека залишається важливим соціальним простором на території кампуса.

– Чи ви вважаєте, що паперові книги будуть, як і раніше, використовувати у майбутньому?

–  Так, я вважаю, що паперові книги, як і раніше, грають важливу роль у деяких дисциплінах, і залишатимуться життєздатним брендом для різних типів бібліотек.

unnamed (4)

– Скільки в середньому людей на день користуються вашою бібліотекою?

– Нас відвідують близько 50% від загального числа студентів, тобто десь 250 осіб на день.

– Чи є якісь комп’ютери у бібліотеці для тих, хто не може принести свій пристрій?

–  У бібліотеці є комп’ютери і планшети, доступні для користування.

 Чи бере бібліотека участь у якихось міжуніверситетських програмах, аби ділитися книгами зі студентами інших вишів?

 Як член Державної університетської системи у Флориді, Флоридський політехнічний університет є частиною державної Флоридської системи міжбібліотечного абонементу Флориди UBorrow, з якого наш заклад може позичати друковані книги з 11 інших державних вишів. Крім того, Флоридський політехнічний університет має доступ до фінансованих державою електронних ресурсів, включно з EBSCO, ProQuest і Gale (бібліотечні онлайн-бази – прим. перекл.).

unnamed (8)

Читайте також:Чому фінська бібліотека не схожа на українську?

  Скільки прцівників працює у бібліотеці?

 В нас працюють троє професійних бібліотекарів, один асистент, троє викладачів, а також п’ятеро студентів.

– Чи має бібліотека інші установи, наприклад, їдальню?

– Бібліотека розташована у будівлі, де є Starbucks. Їсти також можна у «Палаті громад».

 Яку пораду ви б дали тим, хто збирається також створити електронну бібліотеку?

– Якщо ви плануєте організувати електронну бібліотеку, важливо зрозуміти інформаційні потреби студентів, їхній досвід взаємодії і очікування. Електронна бібліотека не дешевша за бібліотеку друкованих ресурсів, тому визначення кількості потрібних коштів має також важливе значення. Я також закликаю бібліотеки контактувати з іншими бібліотеками, аби визначити сфери співпраці та спільного використання ресурсів. Крім того, сильний відділ інформаційних технологій і бібліотекар дуже важливі для електронної бібліотеки.

– Чи хотіли б ви стати консультантом у створенні електронної бібліотеки в іншій країні?

– Бачити, як бібліотеки у всьому світі розширюються і використовують технології, дуже цікаво. У 2012 році я відвідала Болгарію, аби зустрітися з бібліотекарями з усієї країни і допомогти їм спланувати те, як саме вони можуть доєднатися до національних екологічних ініціатив. Цифрова бібліотека є ще одним компонентом бібліотеки як екологічного лідера. Цифрова інформація безпосередньо поєднує світ з різних точок зору, думок та ідей. Це серце бібліотечної справи, і я радо була б радником для інших у цьому.

 Світлини надані Кетрін Міллер

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe