Читомо > Інтерв’ю > Засновник EdEra: Освіта має «вставляти» так само, як інші заняття у цьому світі

Інтерв’ю

Засновник EdEra: Освіта має «вставляти» так само, як інші заняття у цьому світі

03.11.2015 0 Автор:

Проходження онлайн-курсів від найкращих вишів світу, студіювання заморських підручників, де автор від першої до останньої сторінки спілкується з читачем на рівних, а не гнітить авторитарним стилем свого викладу, не минає безслідно. Когось така завзята самоосвіта може довести, приміром, до створення власного освітнього проекту. Таким проектом є EdEra, яку тогоріч навесні заснували ентузіасти, що не могли миритися із разючою різницею між українською і західною освітою й прагнули створювати комплексний навчальний продукт із залученням низки фахівців, використанням ІТ, експериментальними підходами до викладання – словом, сучасний і доступний. Нещодавно команда EdEra запустила краудфандингову кампанію на підтримку одного з напрямів своєї роботи – бібліотеки інтерактивних підручників EdEra Books. Саме про неї і розповів Читомо один із засновників EdEra Ілля Філіпов.

Про задум

Ми починали весь проект EdEra півтора роки тому, маючи дві цілі: онлайн-курси і книги. Онлайн-курси – це послідовна і фундаментальна річ, мета якої забезпечити повноцінну підготовку учнів / студентів. З початку і до кінця. Але є й інший вид навчання. Коли, наприклад, треба швидко знайти певну інформацію, вибірково вивчити якісь моменти, заповнити прогалини в освіті. Тоді легше звернутися до книги. Для нас підручники – це інвертований курс, в центрі якого швидкодоступний текст, що індексується в Google, з додаванням відео і питань.

edera_1

Читайте також: Сервіс: Український CourseYard,

і хай книжки стануть інтерактивніші

У нашій навчальній літературі постійно стикався з низкою моментів, які мене дуже бентежили. Це, зокрема, мова викладу матеріалу. Я вчився на радіофізичному факультеті КНУ імені Тараса Шевченка, де ми переважно користувалися різноманітними радянськими книгами. Мене завжди дивувало, що автори цих видань намагалися не «розжовувати», а писати надто академічною мовою. Також часто помічав, що навіть якщо викладач якісно подає фактаж на парі, то його роздаткові матеріали виглядають не дуже.

Із Сашком Оленєвим, який викладає на EdEra курс математики і працює координатором освітніх програм в Intel, за студентських років ми власноруч робили книги до різних дисциплін: є якийсь роздаток, а ми робимо з нього хорошу книжечку в PDF, з доступними поясненнями, гарно оформлену, і роздаємо всім перед іспитом. І всі готуються за ними – це якісніше і краще.


«Щоби там не говорили, якщо матеріал гарний, нам хочеться з ним працювати»


Крім того, навіть в інтернеті складно було знайти щось якісне і з огляду на ілюстрації, верстку, подачу. Я або потрапляв на українську чи російську Вікіпедію, де дуже рідко можна знайти послідовний, добре викладений матеріал, або інші ресурси, що теж чомусь у нас «стрьомно» виглядають.

Плюс до всього ще на третьому курсі я проходив курс Circuits and electronics від МІТ (Массачусетський технологічний інститут – ред.) на EdХ, який тоді називався МІТх. До цього курсу додавалася фантастично гарна зовні і круто написана книга. Після цього ми з другом почали готуватися до GRE (General Record Examinations), щоби вступити до США в аспірантуру з фізики. І знову ж таки виявили, що в нас знайти хороші, комплексні матеріали неможливо, тож ми замовили на Amazon книжку Physics for Scientists and Engineers автора Douglas C. Giancoli за $200. Зараз це моя настільна книга, на яку я спираюся, зокрема, й готуючи онлайн-курс з механіки для EdEra. Вона розкішна зусібіч, її читаєш як художню літературу, що зовсім не властиво нашим виданням.

Автор звертається до читача на «ти», апелює до його відчуттів, щоденного досвіду. Завдання часто мають гумористичний характер. При цьому книга справді гарна зовні, адже щоби там не говорили, якщо матеріал гарний, нам хочеться з ним працювати. Скільки було спроб записати відео для курсів із жахливим звуком чи просто посадити перед камерою викладача, щоб він 40 хв говорив. Це ж не круто, а освіта має бути крутою.

Вона повинна «вставляти» точно так само, як і будь-яке інше заняття у цьому світі. Людина звикає до хорошого, і якщо ми дивимося крутий голлівудський фільм, то бажання переглядати жахливо зроблене відео з онлайн-курсу не буде жодного.

Читайте також: Е-підручники в школах: американський досвід

Про вибір формату

Спочатку ми робили конспекти у PDF-форматі до кожної з тем онлайн-курсів. Але на якомусь етапі я згадав свій досвід проходження курсів, зокрема, складнощі пошуку інформації в інтернеті, і подумав, що в PDF-ці шукати теж непросто, бо вона погано індексується пошуковиками. Хотілося, щоб на кожну сторінку можна було легко втрапити. Потім я подумав, що ми за рік зробили десь 58 год відео (кожне перезаписане сотні разів, з обробленим в Audition звуком, проліцензоване і так далі), то чому би не зробити так, щоб у цих книгах був миттєвий доступ до нашого великого відеоресурсу. Чому б не оживити книгу як, умовно кажучи, в Гаррі Поттері.


«Для нас підручники – це інвертований курс, в центрі якого швидкодоступний текст, що індексується в Google, з додаванням відео і питань»


Ще я згадав, як мене сильно дратує щоразу гортати сторінки в кінець підручника, щоб дізнатися відповіді до якогось завдання. Адже життя одне, воно коротке, й час, витрачений на гортання, міг би, приміром, піти на сон:). Тож мені спало на думку, що чудово було б, якби на кожній сторінці відразу були завдання, які б автоматично оцінювалися й користувач міг бачити правильні відповіді.

Також була проблема, особливо в 1000-сторінковій Physics for Scientists and Engineers, повернутися до того, що я читав недавно, тому зручно було б мати короткострокову пам’ять за розділами, відвіданих нещодавно. Потім я ще пригадав, що дуже люблю читати книги на телефоні вночі, а для цього існує чарівний додаток iBooks, який має нічний режим. Чому б нашим книжкам таку опцію не мати?

Також потрібно було, щоб підручник адаптувався до будь-якого пристрою. Ще одне бажання: змінювати розмір шрифту. Згодом з’явилася ще думка про те, щоб можна було репостити сторінку, яка тобі сподобалася в соцмережі. Так, власне, й народилася ідея EdEra Books. Почалося все з того, що нам багато чого хотілося.

edera_3

Скріншот підручника з історії України на EdEra Books

Про аудиторію

EdEra немає чітких меж щодо цільової аудиторії. Започатковуючи цей проект, ми думали про підготовку до ЗНО. За час свого студентства я часто готував школярів і студентів, і я був прихильником тієї ідеї, що якщо ти зацікавиш людину і даси їй якісно викладений фундамент, то далі вона рухатиметься самостійно, при чому значно ефективніше, ніж якби я просто змушував. Тому перед нами було завдання повністю охопити програму підготовки до ЗНО, але при цьому ми повинні не просто готувати до тесту, а писати хороші предметні книжки й хороші предметні курси.

Тож початково ми орієнтувалися саме на ЗНО, але потім з’ясувалося, що 40 % тих, хто зареєструвався на наші курси, є старшими від 25 років. Нам почали писати відгуки вчителі, люди з PR, IT-рекрутингу.

Нещодавно викладач з мого факультету сказав мені, що книжка з механіки, яку ми зробили, саме така, про яку він мріяв. Зараз, наприклад, Лєра Чачибая з «Радіо Аристократи» проходить курс із історії України. Це предметні курси, кожен із них, звісно, має нижню межу (ми пишемо FAQ про те, для кого він може підійти), але верхню межу я би не ставив, це не є лише підготовка до ЗНО.


«Нещодавно викладач з мого факультету сказав мені, що книжка з механіки, яку ми зробили, саме така, про яку він мріяв»


 Про створення підручників

Матеріали для книг існували й раніше у вигляді конспектів. Зараз ці матеріали ми перетворюємо в книгу. Доробивши кожну нову тему того чи іншого підручника, ми надсилаємо її редакторам і рецензентам. Окрему тему редагують близько 20 людей, вони знаходять помилки, пропонують щось.

Лише після цього ми підбираємо до тексту відео і питання, затим верстаємо це все на платформу, а потім здійснюємо тестування за участі п’яти людей стосовно того, чи все натискається і так далі. Після цього нам ще пишуть купу е-мейлів про те, які баги знайшли. Загалом, це доволі тривалий процес, бо книга все ж таки серйозна річ. Але контент поступово оновлюється, розширюється функціонал, приміром, нещодавно ми додали можливість коментування.

edera_4

Скріншот підручника з математики на EdEra Books

Створюючи наші матеріали, ми суворо дотримуємося авторського права. І це один з дуже складних напрямів у роботі – якщо ми звідкись беремо ілюстрацію, відео чи його фрагмент, то обов’язково зв’язуємося з автором й просимо дозволу на використання, ми купуємо музику, якою супроводжуємо наші ролики.


 «Створюючи наші матеріали, ми суворо дотримуємося авторського права»


Про платформу

І сервіс онлайн-курсів, і сервіс книг – це готове рішення. Зокрема, для книг ми використовуємо платформу Gitbook, яка дозволяє викладати тексти й робити їх адаптивними. Далі ми пишемо на нього багато різних плагінів, щоби все відповідало нашим потребам.

Нам довелося багато попрацювати, щоб зробити сервіс таким, як нам хочеться. Щодо онлайн-курсів, то це платформа EdX, для неї ми майже нічого додатково не писали.

Про команду

Наш проект повністю авторський. В EdEra постійно працює троє людей (я, Артем і Гліб), які все малюють, верстають, знімають на відео, пишуть сценарії для курсів тощо. Ще двоє людей на підхваті (Віктор і Данило), є технічний директор (Ольга), є власне викладачі та близько 50 людей, яким ми надсилаємо матеріали на перевірку, редагування. Вони самі нам пишуть, що хочуть допомогти з редагуванням. Найчастіше це або вчителі вищих категорій або доценти, професори з вишів, працівники Академії наук. Буває, що люди просто пишуть: «я працюю піарником в ІТ-компанії, добре володію англійською, тож можу вам з нею допомогти». Всі вони допомагають нам на волонтерських засадах.

edera_5

Про відвідуваність EdEra й фідбек користувачів

Нині кожна книга щодня має близько 200 відвідувань, загалом щодня нашу бібліотеку відвідують близько 1500 унікальних користувачів. Щодо курсів, наразі зареєстровано приблизно 2800 людей. Звісно, реєстрація це не надто зразковий показник. Це така собі дидактична цифра, і значить, що активних користувачів принаймні вдвічі менше.

Від учителів неймовірно багато фідбеку, насправді найбільше серед усіх, хто користується EdEra. Вони реєструються, проходять курси, долучаються до рецензування, пишуть подяки і поради. Педагоги навіть використовують матеріали EdEra оффлайн, на уроках. Приміром, до нас на конференції в Одесі підійшла вчителька й розповіла, що на уроках з географії демонструє наше відео.


 «Від учителів неймовірно багато фідбеку, насправді найбільше серед усіх, хто користується EdEra»


 Про співпрацю з державними структурами

Це питання, на яке складно дати відповідь. З одного боку, ми б хотіли узаконити нашу діяльність, з іншого – всі наші офіційні структури є дуже бюрократичними й складно приймають рішення. Ми працюємо з ранку до ранку, рішення приймаємо швидко і через дві години вже хочемо їх реалізувати. І з цим власне пов’язаний хоча б якийсь успіх, купа людей, які до нас заходять тощо. Не хочеться, щоб нас щось стримувало.

Ми спілкувалися з деякими представниками державних структур, і поки домовленостей не маємо. Хоча, звісно, якщо буде якийсь цікавий варіант співпраці, ми його розглянемо.

До речі, мене нібито запрошують взяти участь у створенні підручника з фізики для 8 класу. Подивимося, чи буду я цим займатися, просто може не вистачити часу.

Про комплексність освітніх продуктів

Логічно, що до українських шкільних підручників можуть виникати претензії. Адже чому, приміром, за кордоном такі класні книги виходять, онлайн-курси є такими продуманими? А тому, що там викладачі не працюють самотужки над курсом, над програмою, над методом викладення матеріалу. Вони акумулюють довкола себе велику кількість людей.

Світ неймовірно швидко рухається, і що дорослішою є людина, то більшою стає прірва між сприйняттям сучасного учня і вчителя. Неможливо створювати матеріали, які б претендували на освіту майбутнього, без залучення багатьох учасників, на чиї думки зважають – щодо того ж оформлення, подачі тощо.

Ніхто ні на мить не сумнівається у фактажі знань, які є в голові в того чи іншого фахівця, який пише підручник, навпаки, це EdEra повинна постійно доводити, що пропонує суперякісний фактаж. Освітні продукти – це комплексна річ. До прикладу, телефон і так може дзвонити, йому достатньо лише радіохвиль, але чомусь над ним працюють дуже багато людей, і виходить, умовно кажучи, iPhone.


«Неможливо створювати матеріали, які б претендували на освіту майбутнього, без залучення багатьох учасників»


 Про фандрейзинг і плату за знання

Ми переважно живемо з пожертв. У нас є краудфандингова кампанія на Спільнокошті, надалі перевірятимемо ідею додати опцію «зробити донейт» у самих курсах. А власне заробляти ми можемо хіба що на підрядних роботах. Тобто до нас приходять і кажуть: ми маємо викладача, зробіть із ним класний продукт. Ми нашим творчим інкубатором створюємо цей продукт і віддаємо в приватні руки за гроші.

Я не є прихильником безкоштовної освіти в ідеологічному плані. Бо через цю безкоштовність у нас відбулося жахливе нівелювання цінності освіти. Критичним є момент, коли диплом для людини є важливішим за отримані знання. Це свідчить про те, що освіта як продукт має меншу цінність, ніж снікерс. MIT і Гарвард свої ціни встановлювали з огляду на те, що саме за неформальними ознаками вони круті, що після них дійсно є знання і вміння, випускники йдуть працювати. І там платять не за сам диплом, а за найкращу освіту у світі.

У нас люди досиджують в університетах, мучаться, щоби отримати формальний папірець. І вони готові платити за формальний папірець, але не готові платити за знання. Це страшно.


«У нас люди досиджують в університетах, мучаться, щоби отримати формальний папірець. І вони готові платити за формальний папірець, але не готові платити за знання»


Разом із тим проекти з безкоштовним доступом на кшталт EdEra зараз потрібні Україні, щоб показати людям, що освіта може бути крутою. При чому варто намагатися показати це якомога більшій кількості людей. Я сумніваюся, що в найближчому майбутньому ми будемо якось критично обмежувати доступ до матеріалів EdEra. Просто через те, що нам потрібно донести бачення того, як це взагалі можна робити.

Читайте також: 5 успішних книжкових проектів Спільнокошту

Про плани і мрії

Близько 40 днів тому, коли ми запустили проект на Спільнокошті, в нас було десь по першому розділу в кожному виданні й не було кількох функцій. Наразі проект триває, ми постійно доповнюємо підручники. Днями на 100 % завершили первинний варіант книги з біології. Протягом найближчих кількох тижнів, думаю, будуть готові шість інших книг.

edera_2

Ми готові робити дуже багато, але дійсно не встигаємо. У нас у черзі стоять ті, хто хочуть робити і курси, і книги. Можу говорити про най-найближчі плани, серед яких курс і книга з англійської мови, так само курс і книга з права, курс (без книги) з ІТ.

Ще є ідеї щодо книжкового сервісу. Можна було б зробити розділ в нашій EdEra Books – конспекти з найкращих онлайн-курсів. Людина пройшла, зробила конспект з якогось онлайн-курсу, ми його переклали українською, й обидва варіанти – український і англійський – виклали на нашій платформі. За допомогою цих конспектів відвідувач може зрозуміти, чи треба йому взагалі цей курс проходити, адже конспекти краще демонструють це, ніж сама програма. Також цими матеріалами можна користуватися під час проходження. У мене, приміром, таких конспектів назбиралося штук 12, при чому кожен десь на сторінок 100-200.
Я спробую дізнатися в людей, чи цікаво це їм взагалі, бо насправді це теж дуже трудомістка тема.

Одна з моїх мрій – випустити книги EdEra у друкованому вигляді. Якщо я колись побачу, що хтось у метро читає нашу книгу, це буде дуже круто. Тим паче моє особисте захоплення книгами пішло від вже згаданої Physics for Scientists and Engineers, яка була друкованою. І незважаючи на те, що ми робимо таку дуже електронну, мультимедійну версію, я все рівно обожнюю друковані видання. Тож якщо буде попит на принт-версію (а нам насправді вже пишуть з цього приводу), і ми принаймні в нуль вийдемо з друком цих книг, то ми б, звісно, дуже хотіли видати їх.


 «Проекти з безкоштовним доступом на кшталт EdEra зараз потрібні Україні, щоб показати людям, що освіта може бути крутою»


 Про те, чим можна допомогти EdEra

Нам потрібна будь-яка допомога. До нас можна прийти в офіс, де ми щодня працюємо з 12:00 до 3:00, і завжди знайти собі заняття. Ми можемо навчити всього – від верстки книги до кодування, монтажу, постродакшину відео, методик в онлайн-освіті. У нас дуже велика база з онлайн-освіти, бо я, наприклад, паралельно працюю в ОБСЄ експертом з дистанційної освіти. Тож ми можемо навчити, лише сідай і роби.

Нам можна допомогти фінансово, бо тоді ми зможемо знімати офіс і наймати людей, платити людям хоча б якісь гроші. Або нам можна допомогти з піаром, бо цим ми просто не встигаємо займатися. Про нас якось випадково дізнаються, ми випадково даємо якісь інтерв’ю, звісно, я на різних конференціях буваю раз на два тижні. Але все рівно коло людей, які про нас знають, є доволі вузьким. Насправді не все так погано, просто люди працюють дуже багато. Найбільше нам не вистачає відповідальних волонтерів, які готові не 5 хвилин допомогти, а справді попрацювати.

Сайт EdEra

Сторінка на Спільнокошті

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe