Читомо > uncategorized > Made in Ukraine: комікси великі й маленькі

uncategorized

Made in Ukraine: комікси великі й маленькі

25.08.2017 0 Автор:

2017-й видався доволі щедрим на комікси, представлені на двох найгучніших книжково-коміксних фестивалях. Бо це не лише видання перших офіційних перекладів аж чотирьох коміксів DC, а й чимало графічних історій українських авторів. Серед них — довгоочікувана друга частина графічного роману «Герой поневолі», або ж сенсаційний вихід у світ першого тому стім-панкового коміксу «Воля». Але й після гучних книжкових подій комікси не перестають з’являтися, а ілюстратори освоюють нові теми, прикладом того є комікс «Савка і Баклан» Сашка Ком?яхова.

Тож Читомо вже надивилось і начиталось нових українських коміксів і готове розказати вам про те, хто зараз активно творить українську комікс-культуру.

 

 

 

«Воля: The WILL»

 

1

  • Автори: В’ячеслав Бугайов, Олександр Філіпович, Денис Фадєєв
  • Видавництво: UGAR Production & Asgardian Comics
  • Герої: Вернадський, Аґнєшка, Кривоніс, Скоропадський, Сікорський, Махно та ін.

«Воля» ? збірка з трьох окремих історій, виконаних у трьох авторських художніх стилях під твердою обкладинкою обсягом 56 сторінок. Сценарієм до коміксу займаються В’ячеслав Бугайов (автор ідеї) і Олександр Філіпович із неформального творчого об’єднання UGAR Production, а також видавець Денис Фадєєв (Asgardian Comics). А втілюють ідеї у малюнок художники Олексій Бондаренко, Максим Богдановський, Олександр Опара, Вікторія Пономаренко та JeTon. Проект не з легких, адже прискіпливе око читача завжди напоготові (деяких, наприклад, негативно вразив епізод із Грушевським-ніндзею, інших же повеселив). Саме тому автори неодноразово наголошували, що це альтернативна історія, події якої відбуваються у паралельному всесвіті.

Мікс стімпанку, фантастики, екшену, фентезі та навіть жахів ? ось, що таке «Воля». У цей дивний світ автори коміксу затягнули читачів ще під час презентації на Kyiv Comic Con, коли на сцену вийшли професор Вернадський, польська суперагентка Аґнєшка, майор Кривоніс із новою електромагнітною гвинтівкою Вій-2, яка завдяки індуктивній електромагнітній Tesla-катушці може спопеляти кількох супротивників одночасно (прямо як у фільмі «Капітан Америка» суперзброя Червоного Черепа) і вояки ЗУНР.
.

воля1

.
Окрім вищезгаданих героїв, у коміксі з’являтимуться Скоропадський, Сікорський, і навіть Нестор Махно. Загалом же тут і український повітряний флот із 400 аеропланів, і п’ятимоторні важкі бомбардувальники-біплани «Zeppelin-Staaken R-XIVа», і літаки-розвідники Anatra DS, бронепотяги, панцирні війська і ще багато машинерії 20-х.

Автори обіцяють доповнити комікс настільною грою, а потім, може, комп’ютерною і телефонною. Та найбільші надії вони покладають на можливу екранізацію. На презентації були озвучені й інші плани ? малювати «Волю» по 10–20 років, на всі історичні періоди, включно з альтернативними 80-ми. Наприклад, українські неонові 80-ті у Києві у стилі Маямі. А там точно буде рок-зірка Павло Зібров і метал-зірка Іво Бобул.

Читайте також: Ані маски, ані суперздібностей. Наш сучасний герой

 

 

 

«Герой поневолі ? 2»
.

2

  • Автори: Іван Франко / Кирило Горішний, Міхай Тимошенко
  • Видавництво: Леополь
  • Герої: Степан Калинович й ін.

Нарешті на Книжковому Арсеналі презентували другу частину графічного роману Кирила Горішного та Міхая Тимошенка «Герой поневолі-2», який виходить у видавництві «Леополь». «Графічний роман відрізняється від книжкової ілюстрації тим, що дуже втомлює автора, особливо того, який не має досвіду у цьому жанрі. Недостатньо бути талановитим художником, треба вміти розповідати історії «графічною мовою», — зізнається Кирило. Так, аби почати малювати цей графічний роман Кирило з Міхаєм добряче потрудились: перечитали Франкову повість і відібрали потрібний текст; неодноразово консультувались з істориками; опрацьовували карти, картини та гравюри, на яких зображені вулиці Львова, портрети й світлини львів’ян того часу; фотографували ракурси архітектурних споруд, аби точно передати момент, світло та тінь, досягти автентичності.

«Том другий, як і том перший, є результатом кропіткої роботи щодо створення деталізованих малюнків та історичної реконструкції Львова 1848-го року під час революції «Весна народів». Ми постаралися максимально достовірно зобразити його атмосферу, вигляд мешканців, душу міста тих часів, — розповідає Кирило. — У другому ж томі інший ритм: ми показуємо пригоди канцеляриста Степана Калиновича на барикадах під час піку революції, а також силу любові. Треба було створити нових колоритних персонажів, таких як польська графиня та її оточення. Також одним із завдань було дотриматися стилю та духу першого тому, щоб була між ними гармонія».
.

герой

.
Другий том історії вийшов аж через два роки після першого, оскільки Кирило з Міхаєм чимало часу витрачали на промоцію першої книжки. Зустрічі з читачами є для них дуже важливими, тому на запрошення багатьох організаторів вони провели презентації для різних вікових категорій в Україні та за її межами. А також мали честь представляти свою роботу на фестивалі коміксів у Брюсселі та в Кембриджському університеті.

Надалі Кирило та Міхай планують поєднати два томи «Героя поневолі» в одну книжку та видати її різними мовами. Зараз, зокрема, працюють над виданням німецької версії та планують зробити її до кінця року.

Читайте також: Як роман Франка став графічним: кілька секретів «коміксної кухні»

 

 

«Серед овець»
.

3

  • Автор: Олександра Корешкова
  • Видавництво: Vovkulaka
  • Герої: Четвертий Сто дев’яносто восьмий та ін.

Цього року художник Олександр Корешков прийшов на фестиваль Kyiv Comic Con не лише з другою частиною коміксу «12! Поїхали! Алекс». Вишенькою на його торті був виданий до фестивалю новий комікс-трилер «Серед овець», опублікований видавництвом Vovkulaka. Головний герой — пес чи то вовк, якого називають Четвертий Сто дев’яносто восьмий. Він живе у світі тотального страху, брехні й жадібності. «Що таке «страх бути людиною»? — запитує автор. — Як це «бачити кривду і мовчати?».

Комікс «Серед овець» із дещо орвелівським антиутопічним присмаком, алюзіями на радянські часи та на пострадянський дикий номенклатурний капіталізм. «Усі в цьому комікс-світі мають імена за номерами: чим поважніша персона, тим ближче ім’я до «Перший». Так голова держави — Перший, начальник якогось там переферійного району — Вісімдесят Перший. Пересічні ж громадяни мають геть далекі від «Перший» прізвища», — розповідає Корешков. Цей комікс про сьогодення, про рішення, які ми приймаємо, та про наслідки, часом жахливі, до яких вони призводять.
.

серед овець

.
Чудова мальовка, нічого зайвого. З нетерпінням очікуємо другого випуску, який вже анонсований. Але на презентації Корешков зізнався, що найважче у коміксі було малювати звуки, бо не має ніяких українських комікс-стандартів ономатопеїчної (звуконаслідувальної) лексики, — яким звуком зображати рипіння хвіртки, шипіння, плюскання і різноманітні звуки міста. Що ж, у нього є можливість самому й запровадити ці стандарти.

Читайте також: Марія Шубчик: Мрію, щоб ми могли говорити на актуальні теми мовою коміксів

 

 

«Mute»
.

4

  • Автор: Олександр Корешков
  • Видавництво: Vovkulaka
  • Герої: двоє підлітків

На початку липня видавництво Vovkulaka презентувало англомовну версію коміксу Олександра Корешкова «Серед овець», і, разом із тим, автор розповів про новий комікс «Mute». У ньому поки є перша частина, яка називається «Зима», всі наступні також матимуть назви пір року. А розповідатиме цей комікс про те, як виживають двоє братів-підлітків у покинутому місті Києві.

Імена автор поки не називає. Це не постапокаліпсис, просто місто руйнується саме собою. В автора ще чимало шляхів того, як він закрутить сюжет свого творіння, але одну з фішок він все ж розкрив — усі герої завжди носитимуть навушники, бо коли вони їх знімуть, то моментально помруть. Мальовка чудова, тож взимку будемо насолоджуватись не лише теплом батарей, а й новим цікавим коміксом.

Читайте також: Райнхард Кляйст: Я не великий шанувальник супергероїв у коміксах

 

 

«Охоронці країни»
.

5

  • Автор: Леонід Краснопольський, Ігор Рогов, Asta «Ateralba» Legios
  • Видавництво: Hunta.in.ua
  • Герої: Кий, Хорив, Щек і Либідь

Ще минулого року розробники онлайн-крамниці Hunta.in.ua створили комікс «Охоронці країни», з головними героями, що мають позивні засновників Києва. У кожного героя є реальний прототип: Кий — це демобілізований розвідник Юрій Кисляк, командир бронетанкової батареї 25-ї повітряно-десантної бригади, Хорив — схожий на бійця із позивним «Філін» із батальйону «Донбас-Україна». Їм допомагають айтішник Щек і дівчина Либідь, — у неї єдиної з персонажів є незвичайна зброя — двостороння коса.

Проект зі створення графічної новели був розроблений ініціативною групою волонтерів — донеччанином Леонідом Краснопольським та дніпровцем Ігорем Роговим. Сценарієм та промальовкою займалася Asta «Ateralba» Legios. Автори зазначають, що у розробці образів героїв активну участь брали користувачі Facebook і Twitter.
.

охоронц
.
Перший комікс «Охоронці країни. Початок» вийшов ще у листопаді 2016-го, а до КомікКону встигли реалізувати ще три: «Охоронці країни. Єднання», «Охоронці країни. Місія» і «Охоронці країни. Півострів Керем». Перші три комікси були виконані у ч/б, останній — кольоровий, і шість наступних також планують випустити в кольорі. Дистрибуція коміксу здійснюється через сайт Hunta.in.ua, а частину коштів від продажу кожного коміксу використовують на закупівлю форми, взуття та спорядження для української армії на Донбасі.

Читайте також: «Маленький засранець» та інші німецькі комікси

 

 

«Укрмен. Початок»
.

6

  • Автор: компанія Ukrmen
  • Видавництво: компанія Ukrmen
  • Герої: Укрмен, Хімікат й ін.

За словами авторів — компанії Ukrmаn, вони проаналізували комікс-персонажів, які існують і визначилися, що знаковим, центральним персонажем для України може стати ніхто інший як людина, українець, — Укрмен. Знак Укрмена — це літера «Ю», яка виконана в радикальному стилі, бо передає характер персонажа: він не вагається, у нього є чітка життєва позиція. Укрмен — це Богдан Білий, звичайний студент, хороший хлопець, який прагне змінити світ на краще і починає з себе. Але історія бере початок із протистояння Укрмена і мутанта доктора Хіміката. У 1986 р. сталася жахлива катастрофа, яка забрала життя сім’ї хлопця. Це на нього надзвичайно вплинуло і він сам почав проводити досліди з радіацією.

На презентації автори зізналися, що починали роботу з декількома художниками по черзі, але через те, що вони ставлять високу планку у рівні малюнку й орієнтуються на Marvel і DC, на певному етапі художники розуміли, що не можуть дати їм того рівня, якого компанія від них вимагає, тому сходили з цієї стезі. Сценарій у них вже затверджений, але ще не знайшли головного художника.

Компанія планує також створити свій Всесвіт, у якому існуватимуть багато персонажів, що будуть між собою певним чином взаємопов’язані. Вони, можливо, отримують сольні комікси. Також UKRMAN планує робити мультфільми — 20-хвилинки або повнометражки, і, як і всі, вони мріють про широкоекранні фільми.

Читайте також: Потрійне «Ось!», або Декілька поглядів на комікс-журналістику

 

 

«Патріот. Ренегат»
.

7

  • Автор: Вадим Назаров
  • Видавництво: Самвидав
  • Герої: Патріот й ін.

Був на цьогорічному фестивалі Kyiv Comic Con й уже відомий художник Вадим Назаров, автор коміксу «Патріот. Атака клонів», який презентував і другу його частину під назвою «Патріот. Ренегат». Оскільки друга частина коміксу розділена ще на двоє, автор більше часу приділив кольору, тому «Патріот» тепер не схожий на розмальовку.
.

ренегпт

.
«Мені й самому було цікаво, як це все буде виглядати в кольорі, — говорить автор. — І персонаж змінився. У «Ренегаті» Патріот відправляється на Схід воювати з мутантами, і в другій частині читачі дізнаються, кого він туди відправився рятувати. У мене є декілька різних ідей стосовно Патріота, як воно все може розвиватись… Але поки що я хочу закінчити другу частину «Ренегата» і трохи відпочити від «Патріота». Намалювати, наприклад, якусь космічну історію».

 

 

 

Наукова фантастика Андрія Данковича
.

8

  • Автор: Андрій Данкович
  • Видавництво: ДавАРТ

Свій стенд разом із ДавАРТом на фестивалі Kyiv Comic Con мав і художник Андрій Данкович, автор коміксів «Війна богів», «Світ 912», «Сон» і «Саркофаг», який займається створенням мальованих історій у жанрі наукової фантастики. Сюжети його коміксів пов’язані з космічними дослідниками, інопланетними цивілізаціями, аномальними явищами та позаземними істотами. Не дивно, що Андрій захоплюється позаземними цивілізаціями, адже він є фанатом творчості художників Хуана Гіменеза і Ганса Рудольфа Ґіґера: першого називають «майстром космічного епосу», а другий, працюючи в жанрі фантастичного реалізму взагалі отримав «Оскара» за найкращі візуальні ефекти у фільмі «Чужий».

«Минулого року вирішив спробувати себе ще в одному напрямку, який мені подобається — це жахи. Почав роботу над новим коміксом під назвою «Мор». Це історія про хрестоносця, який повертається зі Святої Землі додому і натрапляє на невелике місто, в якому люди чомусь масово скоюють самогубства. А потім виявляється, що з цього міста виїхати не можливо», — розповідає Андрій.
.

мор

.
Нещодавно він повернувся з американського міста Сан-Дієго, де щороку відбувається найбільший у світі фестиваль коміксів. Цього року там уперше був представлений український стенд: «В Сан Дієго сприйняли український стенд із цікавістю та здивуванням. Багато хто питав, чи ми справді з України, а не з діаспори. Питали, як у нас в країні ситуація з коміксами загалом. Відвідувачам сподобалася техніка малювання моїх коміксів кольоровими олівцями, говорили що виглядає дуже індивідуально та незвично, і якраз пасує науковій фантастиці. Загалом, нас сприйняли в Штатах дуже привітно і просили, щоб приїжджали наступного року знову».

Читайте також: Кай Пфайффер: «Комікси заслуговують визнання»

.

«Савка і Баклан ? замінована прогулянка»
.

10

  • Автор: Сашко Ком?яхов
  • Видавництво: за підтримки центру «Прометей»
  • Герої: Савка і Баклан

Сашко Ком?яхов, автор коміксу про козачину-авантюриста «Чуб» (2013), намалював незвичайний комікс «Савка і Баклан ? замінована прогулянка» і в червні презентував його дітям молодших класів із прифронтових територій на Сході України. Але це не просто комікс із повчальною історією, а такий собі посібник із правилами, як потрібно дітям поводити себе у небезпечних ситуаціях. Тут навіть є ціла сторінка, де дядько-сапер розповідає, якими можуть бути міни та гранати та що робити з цими вибухонебезпечними предметами.

Видання було здійснене за підтримки центру «Прометей» та за кошти меценатів і безкоштовно поширене волонтерами й представниками Цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України серед дітей, що проживають у зоні АТО.

 

 

«Пригоди Пітмена та інші історії»
.

11

  • Автор: Єгор Ключник
  • Видавництво: Vovkulaka
  • Герої: Пітмен та ін.

Також на початку липня відбулася презентація коміксу «Пригоди Пітмена та інші історії»вихід якого планується видавництвом Vovkulaka на початку зими. Головний герой ? не робот, він звичайна людина, але просто так сталося, що його мозок відокремлений від тіла та ще й літає. Він не Супермен і не монстр, але його тіло знаходиться у спеціальному скафандрі, бо він виконує багато небезпечних завдань. Щоб довести свої неймовірні теорії, герой вирушає на пошуки Храму Долі, але по дорозі потрапляє у місця, про існування яких навіть і не здогадувався.

Автор коміксу ? професійний художник Єгор Ключник, який займається артом для настільних ігор і працює на американські компанії. Його комікс виходить за межі найбільш поширеної тематики про супергероїв та козаків, а більше представляє європейську пригодницьку фантастику. Перша арка планується як мінімум на три випуски.

Читайте також: Ані маски, ані суперздібностей. Наш сучасний герой

Графіка: Ната Коваль

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe