бюджет

Культурні інституції: Маємо не допустити вірусу занепаду української культури

26.03.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Очільники українських культурних інституцій звернулися із закликом підтримати їхнє звернення до уряду щодо скорочення фінансування. Заяви розміщені на їхніх Facebook-сторінках.

 

Подаємо тексти заяв повністю:

 

Директорка Українського інституту книги Олександра Коваль:

 

 

«Дорогі друзі, прошу підтримати наше звернення щодо збереження фінансування культури.

 

Як і всі, ми стурбовані тим, що відбувається в Україні і по цілому світі. Як і всі, ми хочемо жити і не хворіти, і щоб були здоровими наші близькі. Як і всі, ми усвідомлюємо, як важко зараз керувати країною і приймати правильні рішення, і ми розуміємо, що ці рішення можуть бути й непопулярними.

 

Сфера культури десятиліттями трактувалася владою як щось необов’язкове, так, задля розваги, коли вже зовсім робити нічого. Через це наші бібліотеки занедбані, наші архітектурні пам’ятки розвалюються, наші музеї і театри такі, як ви і без мене знаєте.

 

Але. З’явилися люди, були створені громадські організації, креативні бізнеси, які, не сподіваючись на допомогу держави, вперто рухалися вперед і розвивали культуру. Вони зверталися за грантами, отримували невеликі кошти з місцевих бюджетів, шукали меценатів, спонсорів і волонтерів — і зробили багато.

 

Коли запрацювали Український культурний фонд і Український інститут книги, ДержКіно України і Довженко-Центр, Український інститут, Мистецький Арсенал, стало очевидним, що є дуже багато талановитих творців, менеджерів, ініціатив, які потребують і вартують підтримки, бо вони цілком на рівні найкращих світових зразків. От тільки в нашій країні ще не все добре склалося зі споживчими пріоритетами. Тому культура потребувала й потребуватиме постійних дотацій, так є в усьому світі.

 

Якщо зараз припинити фінансування, передбачене на культуру, що трапиться з нашими улюбленими книжками, авторами, перекладачами і видавцями? Які організатори фестивалів доживуть до кінця карантину, чи вдасться відновити ці події?

 

Йдеться, наскільки я розумію, всього про 1 млрд грн. Так, його вистачить на маски, ще на щось життєво необхідне. Але, можливо, ці кошти можна знайти деінде? Друзі, підтримайте наше звернення, читайте книжки і будьте здорові!».

 

Виконавча директорка Українського культурного фонду Юлія Федів:

 

 

«В реаліях сьогодення ми вчимося жити в ізоляції від зовнішнього світу, який несе загрозу. Нами керує базовий інстинкт самозбереження, настільки сильний, що здатен блокувати будь-яке намагання планувати чи думати про майбутнє. Це зрозуміло, але що набагато гірше, прогнозовано для випадків, коли йдеться про національну безпеку, права та свободи громадян, розвиток культури. Минають роки, змінюється політики, але стабільним залишається ставлення до гуманітарної сфери. Нею нехтують, бо завжди «не на часі».

 

За час діяльності Українського культурного фонду ми переконалися, що інвестування державою в культуру може дати потужний результат. У 2018 році ми пітримали 293 проекти, 2019-го – 432. Виставки, фестивалі, кіно, видання, освітні програми, онлайн-ресурси та багато іншого – все це давало можливість українським громадян споживати якісний культурний продукт, а його творцям – реалізовувати себе, усвідомлюючи, що держава в цьому зацікавлена.

 

Але нині наша інституція стоїть перед загрозою значного скорочення бюджету на підтримку проектів, що вже пройшли етапи конкурсного відбору УКФ.

 

З цього приводу УКФ, НКММК «Мистецький арсенал», Довженко-Центр, Український інститут книги, Український Інститут звернулися до уряду з роз’ясненням ситуації і проханням запобігти знищенню всіх тих здобутків, завдяки яким наша країна отримала незалежність від панросійської культури та вийшла на європейський рівень. Якщо до цих слів не дослухаються, це означатиме, що на вітчизняну культуру чекатиме вірус забуття та занепаду. Ми всі надто добре розуміємо, до чого це може призвести в суспільно-політичному контексті».

 

Генеральний директор Українського інституту Володимир Шейко:

 

 

«Зрізати видатки на культуру у кризові часи – це давня українська традиція, яка ще ніколи не зробила для держави нічого доброго. Обнулити підтримку сфери культури і культурної дипломатії означає перекреслити надзвичайні здобутки останніх років, знецінити працю тисяч людей, спричинити інституційний колапс і – найважливіше – позбавити інституції можливості швидко відновитись після завершення кризи. Інакше вкотре доведеться починати все спочатку.

 

Ми в Українському інституті переконані, що культура і культурна дипломатія — це важливі чинники внутрішньої і зовнішньої суб’єктності України, невід’ємні складові національної безпеки. Тому разом з іншими інституціями ми звертаємось до Уряду з проханням зберегти сталість і достатній рівень фінансування, і таким чином допомогти усій культурній екосистемі пережити цю кризу».

 

Директорка Національного культурно-мистецького та музейного комплексу Мистецький Арсенал Олеся Островська-Люта:

 

 

«Пишучи це звернення, ми всі — підписанти — чудово розуміли й розуміємо, що здоров’я і безпека передусім. Але ми впевнені, що ідея просто зарізати все це наше прекрасне культурне пожвавлення останніх років — наслідок некоректного розуміння культури.

 

Плюс хтось не подумав, що культура також робить внесок в економіку. І про робочі місця не подумав, і малі бізнеси, які обслуговують культуру, і про слабкі інституції культури, які не факт, що піднімуться потім, і навіть про охорону музейних колекцій. Просто не подумали. Тому дуже, дуже, дуже закликаємо все ж таки зробити зусилля — а ми готові працювати над пошуком рішень 24/7».

 

Нагадаємо: 25 березня стало відомо, що Міністерство фінансів планує позбавити фінансування Український інститут книги (150 млн грн), Український культурний фонд (500 млн грн), а також Держкіно (750 млн грн) та туризм (240 млн грн).

 

Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики закликав Мінфін утриматися від ухвалення рішень до проведення консультацій.

Культурні інституції виступили з відкритим листом до уряду з проханням зберегти фінансування їхніх проєктів.

 

Читайте також, які плани мав реалізувати у 2020 році Український інституту книги.