PEN International

На Міжнародному конгресі PEN ухвалили резолюцію про ситуацію зі свободою слова в Криму

05.10.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

2 жовтня, під час 85-го Міжнародного ПЕН-Конгресу, що проходить в Манілі (Філіппіни), Асамблея делегатів Конгресу одноголосно проголосувала за ухвалення резолюції щодо ситуації зі свободою слова і вираження поглядів у Криму. Про це повідомляється на сайті Українського ПЕН-клубу.

 

Резолюцію підготував Український ПЕН у партнерстві з громадською організацією «КримSOS».

 

Зазначається, що подання резолюції на розгляд Асамблеї підтримали Німецький, Естонський, Латвійський, Польський і Білоруський ПЕН-центри.

 

У резолюції йдеться, що Міжнародний ПЕН глибоко стурбований масштабними обмеженнями свободи слова і вираження поглядів у Криму, незаконно окупованому й анексованому Росією у березні 2014 року.

 

У PEN наголошують, що протягом 5,5 років невизнаної анексії Криму, ООН та інші правозахисні групи зафіксували багаторазові серйозні порушення прав людини на півострові: незаконні обшуки, арешти та утримання під вартою, насильницькі зникнення, жорстоке поводження, тортури, грубі порушення прав на справедливий судовий розгляд і вбивства.

 

«Російська Федерація продовжує застосовувати своє законодавство в Криму, не виконуючи зобов’язання перед міжнародним гуманітарним правом щодо дотримання існуючого законодавства на окупованій території», – звертають увагу в організації.

 

У PEN International нагадали, що на момент написання резолюції щонайменш 90 кримчан – громадянських журналістів і правозахисників – утримують у кримських і російських тюрмах з політично вмотивованих причин. Крім цього, журналісти і працівники творчих професій зазнають репресій.

 

«Із 2014 року 12 незалежних кримських медіа були вимушені покинути півострів і нині тимчасово ведуть роботу з Києва. Російська влада в Криму забороняє різноманітні прояви української й кримськотатарської культури й ідентичності. Так, кількість шкіл із кримськотатарською мовою навчання за час анексії скоротилася більш як удвічі, а шкіл з українською мовою викладання на півострові не залишилося взагалі», – вказано в резолюції.

 

Відтак Асамблея делегатів 85-го Міжнародного ПЕН-Конгресу закликає Російську Федерацію, зокрема, негайно звільнити українських громадян, яких було незаконно затримано і засуджено без дотримання базових стандартів правосуддя, а також тих, кого було вивезено за визнаний міжнародним правом кордон Криму з РФ, розглянути питання безкарності, а також забезпечити, щоб усі відповідальні за злочини були притягнуті до відповідальності перед незалежним судом.

 

Повний текст резолюції англійською можна прочитати за посиланням.

 

Раніше ми повідомляли, що Український ПЕН став на захист болгарського письменника, що зазнає тиску через Крим.