відкритий лист

Науковці стали на захист авторів підручника «Історія: Україна і світ»

30.10.2018

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Українські науковці, освітяни та громадські діячі висловили підтримку авторам підручника «Історія: Україна і світ» Мар’янові Мудрому та Олені Аркуші, проти яких розгорнулася публічна кампанія. Відкритий лист до академічної спільноти опублікував часопис «Україна модерна».

 

Підручник «Історія: Україна і світ» вийшов у серпні цього року у видавництві «Генеза». Перед цим книжка пройшла експертизу фахівців, отримала схвальні відгуки і була рекомендована до друку Міністерством освіти та науки України. З електронною версією підручника вчителі та учні почали працювати з вересня.

 

Проте протягом останнього тижня в соціальних мережах і львівському медіапросторі розпочалася масова кампанія проти авторів підручника.

 

За словами підписантів, приводом для нападів стало представлення у підручнику діяльності військових підрозділів «Нахтігаль», «Роланд», дивізії «Галичина», а також Романа Шухевича у підрозділі підручника «Національні військові формування в німецькій армії. Прояви колабораціонізму».

 

«Усвідомлюючи значущість цієї тематики, цим листом, однак, ми не маємо на меті давати історичні оцінки згаданим військовим підрозділам чи діячам, а прагнемо наголосити на недопустимості форм публічної кампанії, розгорнутої проти Мар’яна Мудрого й Олени Аркуші», – наголосили в листі.

 

«Нас обурює, що при обговоренні одного з дискусійних розділів підручника допускаються та використовуються різні неприпустимі прийоми: перекручування тексту, пересмикування фактів, звинувачення та відверті інсинуації, а також особисті випади та спроби відвертої цензури через вимогу усунути з тексту конкретні формулювання, розвішування листівок образливого змісту», – йдеться у зверненні.

 

Так у приміщеннях Львівського університету були розклеєні анонімні листівки-агітки, що містять фотографії авторів підручника та звинувачення на їхню адресу.

 

Крім цього, за ініціативою фракції ВО «Свобода» питання про підручник стало предметом розгляду на засіданні Львівської обласної ради, де без обговорення було ухвалено вимагати від Міністерства освіти і науки України змінити зміст підручника і переглянути навчальні програми.

 

«Дуже прикро, що це відбувається у 2018 році в одному з провідних університетів країни та у суспільстві, яке декларує демократичні цінності. На жаль, саме з такою кампанією зіткнулись Мар’ян Мудрий і Олена Аркуша, зазнавши відвертого цькування за ідеологічно “неправильну” позицію, а насправді за спробу виваженого, наукового й критичного підходу до викладання складних сторінок історії ХХ століття», – заявили підписанти листа.

 

Лист підписали понад 200 науковців та громадських діячів. Серед них: доктор історичних наук, професор УКУ Ярослав Грицак, професор української історії в Гарвардському університеті, директор Гарвардського українського наукового інституту Сергій Плохій, викладач УКУ, головний редактор сайту “Історична правда” Вахтанг Кіпіані, письменниця, головна редакторка і співзасновниця «Видавництва Старого Лева» Мар’яна Савка, кандидатка філологічних наук, доцентка кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства ЛНУ ім. Франка Ірина Старовойт та ін.

 

Із повним текстом відкритого листа можна ознайомитися тут, підписати лист – тут.

 

Вчора ми повідомляли, що уперше вийшла історія України в перекладі сербською мовою.