Буккросинг

Непроста доля буккросингу в Україні: чому у Дніпра все вийшло

10.12.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Не секрет, що буккросинг в Україні не приживається. Де б не розташовувалася злощасна поличка та як би не охоронялися зони, нанесені на міжнародну карту Bookcrossing.com, рано чи пізно потік літератури пересихає. Трапляються і винятки. Проєкту Bookcrossing у Читальній арці від Фундації Влади Брусіловської вдалося приборкати систему та зробити розвиток книгообміну в місті Дніпро сталим. Розповідаємо, як це вдалося. 

Обмін книжками як дослідження

Буккросинг — лакмусовий папірець атмосфери, що панує у місті, районі чи закладі. Він дає можливість побачити, чи готові ми довіряти нашим міським співмешканцям та як сильно. Книгообмін також показує, чи розглядаємо ми міське середовище як ресурс та власність, про яку слід піклуватися. 

 

Ось кілька прикладів. 

Зона bookcrossing в Осло, Новегія

 

Є багато способів взаємодії з буккросинг-поличками, що доволі чітко розкривають характери людей, які ними користуються. Одні воліють залишити у шафці, яку ніхто не охороняє, лише історію партії, помальований підручник чи детектив у м’якій палітурці. Інші — довіряють їй сучасну енциклопедію чи повне зібрання класики, яких вирішили позбутися під час переїзду. Треті доповнюють колекцію сучасними авторами, яких не подужали. Четверті готові залишити на полиці улюблену книгу. Нерідко — придбавши її спеціально. 

 

Місцеві письменники використовують зони буккросингу, щоб розширити аудиторію самостійно виданого роману. Представники релігійних спільнот вважають своїм обов’язком лишити на полицях брошури та релігійні тексти. Останні, до речі, не цікавлять навіть мисливців за макулатурою.  

 

Отже, підрахуйте, кого біля вашої шафки більше, і матимете портрет місцевого мешканця. Подібні алгоритми можна застосувати й під час спостереження за тим, як людина обирає книжку. Дехто (і таких, на жаль, більшість) візьме все, що зможе взяти, адже, на його погляд, він натрапив на цінність, яка, за вдалим збігом обставин, залишилася без нагляду. 

Зона bookcrossing у Познані, Польща

 

Лише частина книжок, які люди привласнили таким чином, опиняться знову на ринку чи у пункті прийому макулатури. Більшість з них осідає у домівках, де ними особливо не цікавляться й майже ніколи не читають.

 

Меншість використовує книжкову шафу як можливість позбутися зайвого (як цінного, так і не дуже). Її представники приносять цілі пакунки книжок, проте ніколи не беруть нічого собі. Зазвичай це заможні люди, для яких придбання нових книжок не є проблемою, та які мають традицію читати чимало. Вони не стають повноцінними учасниками процесу та дещо відмежовані від загалу. 

 

Зрештою дістаємося «ідеальних» буккросерів. Тобто тих, хто забезпечує стале існування руху. Ці люди беруть книжки та повертають їх, не накопичуючи вдома та не купуючи зайвого.

Зона bookcrossing у Гуссаго, Італія

 

Що заважає буккросингу в Україні бути сталим? Як доводить досвід проєкту Bookcrossing у Читальній арці — відсутність захисту полиць від тих, хто «забирає все», та відсутність просвітницької роботи з користувачами. Виправити обидва чинники — цілком реальне завдання.

Від провалу до нового формату

Читальна арка — назва інтерактивного арт-об’єкта, що з’явився наприкінці 2015 року на Катеринославському бульварі у Дніпрі. Його спроєктували Катерина та Валерій Кузнєцови (за що наступного року отримали срібло всеукраїнського архітектурного конкурсу), автором ідеї та його спонсором виступила меценатка Влада Брусіловська.

Інтерактивний арт-об’єкт Читальна арка на Катеринославському бульварі у Дніпрі 

 

Як склалася історія арки після відкриття? Певна річ, наповнені новими книгами полиці почали пустувати. Перший місяць до них ще зносили книжки місцеві книголюби, проте за три місяці арка стала повністю порожньою, що, певна річ, не мотивувало щось у ній залишати. Буккросинг передбачає обмін, а обмін з порожніми полицями неможливий. Відповідно, проєкт не буде працювати. 

 

Для пожвавлення рухливості простору довкола полиці, інформування про значення проєкту та захисту від «масової чистки», організатори буккросингу започаткувати акції живого обміну книгами. На цих подіях волонтери розповідали про традиції буккросингу та заохочували перехожих до участі, даруючи книголюбам стікери та пряники. Обмін книжками «з рук у руки» також сприяв підвищенню рівня довіри містян одне до одного. Книжки, які приносили під час акції, маркувалися стікерами «Не для продажу» та опинялися під спільним доглядом волонтерів та учасників акції.

Жива акція обміну книжками біля Читальної арки; захисні стікери  

 

Важлива особливість — на акціях містяни отримували гарантію, що книжка дістанеться саме читачу, а не мисливцю за макулатурою. Кожна книжка не лише маркувалася, а й потрапляла до сховища, якщо її не забрали під час 6-годинної акції, чекаючи там наступної акції.

 

Читайте також: Десятка місць буккросингу у Києві

1000 учасників живого книгообміну за рік

У 2016 році пройшла перша пробна акція живого буккросингу у Дніпрі. У 2017-му їх відбулося вже 5, що перетворило Читальну арку — з її лавками для сидіння та шафами — в центр спілкування шанувальників друкованих літер. Того ж року біля арки відбулися й перші читання: дитячих оповідань, віршів та детективів. Активність перейшла і в онлайн — у Читальної арки з’явилася сторінка readingarch.com.ua із правилами та хронікою книгообмінів, а в Facebook започаткували спільноту Bookcrossing у Читальній арці.  

Тематична акція живого обміну книжками у Дніпрі (вересень, 2019), тема — «Навчальна книга»

 

У 2018 році акції стали складніші та цікавіші — до них приєдналися місцеві автори та колекціонери книжок, меценати, компанії та журналісти. За організаційної та інформаційної підтримки, живі книгообміни поза Катеринославським бульваром відбулися як частина кількох фестивалів.

 

Наприкінці ж 2018 року живий буккросинг вперше пішов на експеримент з форматом. На запит Дніпровської обласної дитячої лікарні та біржі добрих справ «Добродій», були зібрані кошти для книжкової шафи гематологічного відділення. Відкриття зони «лікарняного буккросингу» супроводжувалися поясненням формату (шафа також мала інструкцію з картинками) та казковими читаннями за участі Аліни Штефан, дитячої письменниці з Дніпра. Відкриття відбулося на День святого Миколая. 

Лікарняні читання за участі Аліни Штефан, що проходили в рамках акції «100 книжок для лікарні»

 

Абсолютний рекорд відвідуваності акцій був встановлений у 2019 році — 6 акцій сезону, що тривав із квітня по вересень, відвідала тисяча осіб. Саме з 2019 року, за ініціативи волонтерок, живі акції отримали електронний реєстр книжок, який оновлювався щомісяця між акціями. Завдяки йому, кожен міг наперед дізнатися, за чим може прийти на буккросинг.

 

Читайте також: Полицю буккросингу на бульварі щодено оновлюють й інколи грабують

Майбутнє буккросингу в Україні

Мабуть, має пройти щонайменше десять років, щоб зони буккросингу в українських містах були такими ж звичними, як в Амстердамі чи Мадриді. Ми ж у Дніпрі намагаємося максимально пристосувати корисну ідею sharing-is-caring (ділитися-це-піклуватися) до особливостей локальної спільноти. Відтак, живі акції обміну книжками — приклад того, як книгообмін може бути сталим та навіть розвивати сам себе. 

 

У 2020 році команда проєкту — Влада Брусіловська, Васіліса Крушинська, Даша Орлянська та Марія Ложко — планує зробити книжкову активність біля Читальної арки ще більш залежною від містян, і таким чином зміцнити спільноту книголюбів та привернути на її бік новик учасників. 6 акцій 2020 року проведуть завдяки коштам, зібраним під час краудфандингової кампанії, що місяць тому розпочалася у мережі. До неї вже приєдналися представники місцевого бізнесу, артисти та постійні учасники акцій.

Bookcrossing у Читальній акції у 2019 — це стікери, волонтери, листи новим читачам, поетичні читання та ласощі 

 

Книгообміни 2020 року обіцяють бути ще більш масовими та насиченими — до спільноти вже звернулися артисти з пропозиціями колаборації, а також компанії, що планують залучити співробітників до обміну професійною літературою. Далі буде. 

Ви можете подарувати Дніпру 6 акцій живого обміну книжками у 2020 році. Тисніть «Зробити пожертву» на сайті readingarch.com.ua або робіть це відразу на LiqPay.

 

Читайте також: Буккросинг від МВС: популяризація читання у сервісних центрах

 

Фундація Влади Брусіловської — благодійна організація, заснована у Дніпрі. 

 

Фото: bcoslo.wordpress.com, wikipedia.org, ilpuntofranciacorta.it