Нон-фікшн

Чорна земля

17.02.2017 0 Автор:

Снайдер Т. Чорна земля. Голокост як історія і застереження / Тімоті Снайдер ; переклад Павла Білака, Олесі Камишникової, Тетяни Родіонової. – Київ : Медуза, 2017. – 400 с. ISBN 978-617- 7242-25- 2

Ґрунтовне дослідження історика Тімоті Снайдера, що вже встигло стати світовим бестселером, пропонує новий погляд на великий злочин ХХ століття й водночас розкриває ризики, з якими ми стикаємося в ХХІ столітті. На основі нових джерел зі Східної Європи і забутих свідчень вцілілих, «Чорна земля» визначає Голокост як подію, яка є нам ближчою і зрозумілішою, ніж здається на перший погляд – і від того ще страшнішою. Голокост постав в уяві Гітлера як стратегія відновлення балансу на планеті та отримання необхідних німцям ресурсів через ліквідацію євреїв. Такий сценарій можна було реалізувати лише у випадку повного знищення Німеччиною інших держав. Тому мета Гітлера полягала у веденні колоніальної війни в самій Європі. У зонах бездержавності майже всі євреї загинули. Переосмислюючи уроки Голокосту, автор «Чорної землі» підсумовує: ми не зрозуміли сучасність і поставили під загрозу майбутнє. На початку нового століття доводиться оглядатися на початок минулого: боротьба за ресурси, продовольча криза супроводжуються ідеологічними викликами світового порядку. Тож Голокост – це не лише історія, але й застереження.

У березні 1938 року, на вулицях Відня євреї зіскрібали з тротуарів слово «Австрія», стираючи країну, яка зникла з приходом Гітлера та його армії. Сьогодні імена цих євреїв на тих самих тротуарах докоряють відновленій Австрії, котра, як і Європа в цілому, залишається непевною щодо власного минулого. Чому віденські євреї зазнали переслідувань тоді, коли Австрію стирали з мапи? Чому їх пізніше відправляли помирати за тисячу кілометрів, у Білорусь, якщо ненависть до євреїв явно відчувалася в самій Австрії? Як може виявитися раптово й жорстоко обірваною історія народу, укоріненого в життя міста (країни, континенту)? Чому незнайомі між собою люди вбивають одне одного? І чому сусіди вбивають сусідів? У Відні, як і у великих містах Центральної та Західної Європи загалом, євреї відігравали значну роль у міському житті. На північ, південь та схід від Відня, у Східній Європі, велика кількість євреїв незмінно жила в містечках і селах упродовж більше ніж п’яти століть. А тоді понад п’ять мільйонів євреїв було вбито за менш ніж п’ять років.

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe