Календар подій

PEN Ukraine запрошує на дискусію «Як носити тягарі пам’яті?»

У межах зустрічі Дискусійного ПЕН-клубу «Як носити тягарі пам’яті?» письменники, філософи та літературознавці думатимуть про те, як проговорення та прийняття неоднозначних сторінок історії й пам’яті, раніше оточених мовчанням, зокрема в літературі, уможливлює пошук відповідей на болісні, але необхідні для дорослішання суспільства питання.

Нещодавно друком в Україні вийшли дві важливі книги, які спонукають наше суспільство до непростої, але давно назрілої розмови про сприйняття минулого. Минулого, яке досі не відпускає, в якому українці були включені у трагічну спіраль насильства: ставали жертвами війн, геноцидів, злочинних дій тоталітарних держав та їхніх ідеологій, але водночас — і учасниками та свідками масових злочинів.

 

Теми нелінійного, розгалуженого історичного досвіду катастроф і провини українців у трагедії Голокосту чи не вперше в сучасній українській літературі торкається у своєму новому романі «Амадока» Софія Андрухович. Також у перекладі Остапа Сливинського вийшов українською роман нобелівської лауреатки Ольги Токарчук «Книги Якова»: у ньому авторка, серед іншого, зачіпає проблеми антисемітизму на етнічної ворожнечі у польському та інших суспільствах Центрально-Східної Європи.

 

Чи готові українці до розмови не лише про злочини проти нас у нашому минулому, але й про нашу власну участь у цих злочинах? Чи вміємо ми про них говорити без спрощень і брати на себе відповідальність за спільне темне минуле? Чи здатні ми вчитися прощати і самі просити прощення? Як проходили цей шлях інші культури? Чому ця розмова є критично важливою для нашого суспільства саме зараз і до чого може призводити вибіркова колективна пам’ять про минуле?

Учасники дискусії:

  • Софія Андрухович — письменниця, перекладачка;
  • Остап Сливинський — поет, перекладач, есеїст, член Виконавчої ради Українського ПЕН;
  • Костянтин Сігов — учений-філософ, директор Центру Європейських гуманітарних досліджень Національного університету «Києво-Могилянська академія» та науково-видавничого об’єднання «Дух і Літера», головний редактор журналу «Дух і Літера»;
  • Ірина Старовойт — поетка, есеїстка, доцентка кафедри культурології УКУ, членкиня Українського ПЕН.

 

Модеруватиме розмову Олена Гусейнова — письменниця, журналістка, ведуча програм Українського радіо.

 

Трансляція дискусії відбудеться на Фейсбук-сторінках PEN Ukraine, Читомо та Левый Берег — LB.UA.

 

Дискусійний ПЕН-клуб — спроба вийти за межі соцмереж, де обговорення частіше перетворюються на сварки, ніж на аргументований обмін думками, а також за межі псевдодебатів на телебаченні, де сценарій розмови визначається інтересами власників медіа. Натомість мета Дискусійного ПЕН-клубу — осмислити у діалозі нагальні питання і сприяти розвитку громадянського суспільства, формувати культуру поваги до співрозмовника і вміння чути іншого.

 

Подія на фейсбуці

 

Читайте також: Про що говорили українські та світові інтелектуали на 8-годинному марафоні «Мир і Війна»

Підтримайте проект

Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління
професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.

Підтримайте проект