втрати

Пішов із життя літературознавець зі світовим ім’ям Гарольд Блум

15.10.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У США помер відомий літературознавець Гарольд Блум у віці 89 років. Повідомляє NYTimes.

 

Гарольд Блум захистив дисертацію 1995 року в Єльському університеті, де працював до кінця життя. Він написав понад 40 книг. Його наукова слава в основному пов’язана з трьома книгами, виданими в 1970-ті роки – «Страх впливу» (перекладена на 45 мов), «Карта перечитування», «Поезія і витіснення». У них Блум сформулював свою теорію літературного впливу.

 

У «The Book of J» (1990) професор Блум кинув виклик більшості існуючих біблійних вчень, припустивши,  що навіть іудео-християнський Бог міг бути літературним персонажем, якого придумала жінка, що, можливо, жили в дворі царя Соломона і писала розділи перших п’яти книг Старого Завіту. Ця книга стала бестселером.

 

У 2005 році Блум став лауреатом премії Ганса Крістіана Андерсена. Крім того, він був членом Американської академії мистецтв і літератури та Шекспірівської академії.

 

Професор Блум називав себе «монстром» читання; він сказав, що може прочитати та засвоїти книгу на 400 сторінок за годину. Його друг Річард Бернштейн, професор філософії в Новій школі, сказав журналісту, що дивитися, як читає професор Блум, було «страшно».

 

Озброївшись фотографічною пам’яттю, професор Блум міг переказувати десятки віршів напам’ять – всього Шекспіра, «Рай загублений» Мільтона, всього Вільяма Блейка, Біблію та твори Едмунда Спенсера.

 

Його книжки перекладені на понад 45 мов.

 

В Україні Блум відомий своєю книгою «Західний канон», яка вийшла 1997 року в українському перекладі у видавництві «Факт» (перекладачі –  Р. Семків, О. Радомська, О. Карпенко, Д. Купко, С. Кирилова). У ній він відстоює літературний західний канон як список книг, які повинен обов’язково прочитати кожен. У центр Канону Блум ставив Шекспіра.

 

Книга вийшла в 1994 році, стала бестселером і критикується донині з лівих і мультикультурних позицій.

 

 

Дружина Блума Жанна зазначила, що минулого тижня критик прочитав свою останню лекцію в Єльському університеті, де викладав все життя.

 

Як повідомлялось, цього ж дня – 14 жовтня – пішов із життя український літературознавець, засновник і шеф-редактор видання «ЛітАкцент» Володимир Панченко.

Підтримайте проект

Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління
професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.

Підтримайте проект