Читомо > Місця > Бібліотека PinchukArtCentre: дослідження мистецтва й іноземна література

Місця

Бібліотека PinchukArtCentre: дослідження мистецтва й іноземна література

07.12.2016 0 Автор:

На 4-му поверсі PinchukArtCentre влітку відкрилася бібліотека, основу фондів якої складають каталоги виставок сучасного мистецтва в Україні та за кордоном, а також каталоги окремих українських художників та іноземних митців, чиї роботи у різні роки були представлені в PinchukArtCentre. Окрім читачів у приміщенні бібліотеки працює дослідницька група, що має на меті досліджувати історію сучасного українського мистецтва через детальне вивчення біографій і творчості художників, історії інституцій та окремих явищ сучасного мистецтва в Україні. Читомо відвідало бібліотеку і поспілкувалося з керівницею програм Ганною Васик про ідею, концепцію, фонди бібліотеки і роботу дослідників мистецтва.

Про ідею і концепцію

Бібліотека є невід’ємною частиною Дослідницької платформи, яка розпочалася як проект у лютому 2016 року. Наприкінці зими ми зібрали команду та розпочали дослідження, але бібліотеку відкрили пізніше, під час перекспозиції. Коли ми готувалися до відкриттів виставок Втрата та Провина, то мали змогу зробити ремонт і обладнати приміщення бібліотеки.

Приміщення

За півтора місяці ми обладнали приміщення – від дизайну, який розробила студія Слави Балбека й Ольги Богданової 2B.group, і до результату. Не зважаючи на те, що бібліотека займає всього одну кімнату, все вийшло лаконічно і стримано, як ми і хотіли. Приміщення працює три дні на тиждень у форматі читального залу для відвідувачів, а три інших – як офіс для команди дослідників.

PAC

Дослідження у бібліотеці

У команді Дослідницької платформи є постійні працівники. Це Катя Яковленко, Ксенія Малих, Катя Блудова, Тетяна Жмурко та Даша Шевцова. Також з нами спрівпрацює декілька регіольнальних дослідників у Харкові та у Львові. Коло дослідників може змінюватись, залежно від теми, над якою працює Дослідницька платформа у той чи інший момент.

7

В цілому можна сказати, що в нас є основна команда і люди, які можуть приєднуватися, коли мають час працювати з художниками чи над завданнями, які перетинаються із сферою їх занять і, можливо, наукових інтересів. Також з нами працює бібліотекарка та асистентка платформи Валерія Шиллер. Нашим інтерв’юєром є Аліса Ложкіна, яка є кураторкою Мистецького Арсеналу, а редакторками – літературознавиця Ярина Цимбал та головна редакторка журналу Korydor Віра Балдинюк. Люди і взагалі команда – це найцінніше, що ми маємо і це, те чим особисто я пишаюся. Дослідницька платформа має зараз команду мрії.

Читайте також: Відкрита бібліотека кра?сних мистецтв: безперешкодний доступ до видань з fine arts

Про фонди

Перший список книжкових закупівель створила моя колега Ольга Тихонова, яка зараз перебуває на навчанні в США. До нього увійшли ті зарубіжні видання, які складно знайти в Українських магазинах та бібліотеках. Це і критичні матеріали, і періодичні видання, і публікації з теорії і мистецтва. А також книжки, що стосуються безпосередньо сучасного українського мистецтва. До вибору книжок також залучені дослідники. Оскільки, працюючи над певним предметом, вони потребують конкретні джерела, які потрібно вивчати.

2

PAC2

Дізнатися про наявність книжки можна телефоном протягом дня, також ми думаємо про створення онлайн каталогу. Щоб реагувати на запит аудиторії ми  ведемо перелік тих книжок, про які запитують читачі. Звичайно, ми не можемо обіцяти, що цей запит буде стовідсотково забезпечено, але так ми можемо хоча б орієнтуватися, що потребують студенти, науковці та широка аудиторія.

База даних

Головна мета Дослідницької платформи – створення інструменту для вивчення сучасного українського мистецтва. У 2018 році ми плануємо запуск сайту, онлайн-архів візуального мистецтва приблизно з початку 90-х років, що поєднає факти, коментарі, тексти, критику, інтерв’ю, роздуми та спогади, так само як і ілюстративні матеріали. Проміжною стадією на шляху до створення такого електронного архіву є база даних. Доступ до неї на даний момент мають дослідники, які наповнюють базу даних інформацією. Наступного року ми плануємо відкрити доступ для відвідувачів зі стаціонарих комп’ютерів, що знаходяться у бібліотеці.

Література

Література у бібліотеці переважно вузькоспеціалізована, що пов’язано із специфікою діяльності як PinchukArtCentre, так і Дослідницької платформи. Для широкого загалу є періодика, журнали, видання, які можуть бути цікаві з теорії чи поняття мистецтва, але це менший відсоток.

1

13

Ми відкриті до донацій, тому якщо люди мають власні, приватні бібліотеки і хочуть подарувати чи передати бібліотеці на певний час книгу, процедура дуже проста. На кожну подаровану книжку ми клеїмо наліпку із інформацією про донатора, і вона автоматично потрапляє у доступ до читачів.

Окремою надважливою секцією бібліотеки є архіви, якими з нами діляться власники особистих архівів. Наразі ми співпрацюємо з Олександром Соловйовим та Валерієм Сахаруком. Певні артефакти, з якими вони готові розлучитися ми приймаємо до архіву (з обмеженим доступом), але більшу частину оцифровуємо, віддаючи повну копію власникові. У майбутньому оцифровані приватні архіви теж стануть частиною онлайн-платформи.

Читайте також: Бібліотека в Одесі після ремонту: можна сплутати з коворкінгом

Читачі

Наразі відвідує бібліотеку близько 50 людей на місяць. Загалом нині зареєстровано трохи більше сотні читачів.

Думаю, що на даний момент аудиторія не є до кінця сформованою і поки що складно визначити портрет середньостатистичного читача. Я думаю, що ми будемо більше розуміти це трохи пізніше, коли сформується більш-менш постійна аудиторія. На даний момент можна помітити, що часто це молоді люди – студенти та люди, що просто цікавляться або фахово вивчають мистецтво – мистецтвознавці, культурні менеджери або люди, яких це просто цікавить. Не можна заперечувати, що суспільство зараз цікавиться мистецтвом, це є популярним, принаймні в Києві.

Ми зараз тестуємо пропускну систему. На сьогодні встановлено ліміт не більше двох людей одночасно (не на день, а в один і той самий момент), щоб вони не заважали один одному. Бібліотекар вибудовує графік перебування читачів у залі, листуючись із відвідувачами.

 Читайте також: «bOtaN»: оренда нон-фікшину й корпоративні бібліотеки

Про співпрацю з видавцями

Ми зараз тільки розпочинаємо співпрацю з видавництвами та культурними інституціями. Наприклад, журнал 5.6 подарував бібліотеці повну добірку своїх видань, також частину книг нам подарувало видавництво «Родовід», щось ми в них купили. Свої книжки нам також передавали Фонд Бьолля, Польський Інститут, Києво-Могилянська Бізнес Школа, маємо навіть одну книжечку від викладачки з MoMA.

Але видавництв, які займаються виданням книг про мистецтво, в Україні дуже мало. У фондах бібліотеки є багато іноземних видань англійською, російською мовами – це найбільш універсальні видання, бо є зрозумілими і доступними більшості.

Бібліотека у цифрах:

площа приміщення 79,3 кв.м

45 днів вистачило команді Слави Балбека для реалізації проекту

1500 книжок та газет

12 липня зареєструвався перший читач

5 дослідників, 1 архівіст, 1 консультант-куратор, 1 бібліотекар

102 зареєстовані читачі

Адреса:

м. Київ

вул. Велика Васильківська/Басейна, 1/3-2, блок А

PinchukArtCentre (4 поверх)

Режим роботи:

вівторок, середа і субота 12:00 – 15:00, 16:00 – 20:30.

Світлини надані PinchukArtCentre

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe