втрати

Помер ізраїльський письменник з українським корінням Амос Оз

29.12.2018

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Вчора, 28 грудня, на 80-му році життя, від раку помер відомий ізраїльський письменник Амос Оз. Про це повідомляє ВВС.

 

Звістку про смерть письменника оголосила його донька, історикиня Фанія Оз-Сальзбергер.

 

«Мій любий батько, Амос Оз, прекрасний сімейний чоловік, письменник, людина миру та стриманості, помер сьогодні в мирі після короткої боротьби з раком. Він був оточений людьми, які його люблять, і знав це до кінця. Нехай його добра спадщина продовжує змінювати світ», — написала вона у Twitter.

 

Амос Оз — ізраїльський романіст, новеліст та есеїст, писав івритом.

 

Мати Амоса народилася в Рівному. Вона була донькою заможного власника млина і навчалася в Карловому університеті в Празі, де вивчала історію та філософію. Коли бізнес батька занепав під час Великої депресії, їй довелося покинути навчання.

 

Амос вивчав філософію і літературу в Єврейському та Оксфордському університетах. Протягом 25 років викладав у школі кібуца і писав прозу. Згодом залишив кібуц, перебрався в місто Арад і викладав в університеті імені Бен-Гуріона в Беер-Шеві. Також викладав у Оксфордському університеті, Єврейському університеті в Єрусалимі та в Коледжі Колорадо. Останні роки жив у Тель-Авіві.

 

Перші короткі оповідання Оз опублікував у 20-річному віці. Спочатку публікувався в основному в журналі «Кешет». Уже перший авторський збірник, «Землі шакала», ізраїльське суспільство зустріло з великим інтересом.

 

Брав участь у Шестиденній війні у складі танкових військ на Синайському півострові і у війні Судного дня на Голанських висотах. Опублікував безліч статей та есе про арабо-ізраїльський конфлікт.

 

Амос писав сучасні психологічні та історичні романи («Мій Міхаель», «До самої смерті», «Чорний ящик», «Можливо, десь іще», «Гора злої ради»), а також твори для дітей («Сумхі»).

 

Його книжки видані 38 мовами у 36 країнах світу. Українською був перекладений роман Оза «До самої смерті» і опублікований 1991 року у журналі «Всесвіт».

 

Його роман «Мій Міхаель» Міжнародна асоціація видавців включила у список 100 найкращих романів XX століття.

 

Президент Франції Жак Ширак нагородив Оза орденом Почесного легіону. Крім цього, письменник був дійсним членом Академії мови іврит, почесним доктором Антверпенского університету, лауреатом премії імені Бялика, премії Ізраїлю з літератури, премії Ґете, премії Кафки та багатьох інших.

 

У 2009 році Оза вважали основним претендентом на Нобелівську премію з літератури, але в результаті її отримала німецька письменниця Герта Мюллер.

 

На основі його роману «Казка про любов і темряву» Наталі Портман зняла фільм, який був презентований 2015 року на Каннському фестивалі.

 

Нагадаємо, що 25 грудня, на 99-му році життя, помер один із найвідоміших американських фантастів Ларрі Айзенберг.

 

Читайте також про українські книжкові втрати 2018-го