Календар подій

театр

29.03

Львів

16:00 вул. Драгоманова, 5 та 17

Роман Лаврентій розповість про перший професійний театр Галичини

Відбудеться засідання Міждисциплінарного наукового семінару Modus Legendi: Перший професійний український театр у Галичині (до 155 річчя заснування театру «Руська бесіда»).

Наприкінці березня 2019 р. минає 155 років від заснування першого професійного українського театру в Галичині – Руського (українського) народного (національного) театру Товариства «Руська Бесіда». Його без перебільшення називають епіцентром національного культурно-мистецького життя краю другої половини ХІХ – першої чверті ХХ ст. Адже праця національного театру сприймалася тоді не лише як мистецька подія, а й як маркування свого національного простору, як здобування нової території у ході “війни культур”.

 

Саме з його сцени чи не вперше публічно пролунав майбутній гімн незалежної України; саме тут вперше українською мовою заговорили Карл і Франц фон Моори з “Розбійників” Ф. Шиллера, Отелло з однойменної трегедії В. Шекспіра, по-українськи заспівала Мадам Баттерфляй з опери Дж. Пуччіні… А згодом із вихованців цього театру вийшли творці модерного українського театру – Лесь Курбас, Амвросій Бучма, Йосип Гірняк, Януарій Бортник, Фавст Лопатинський, Мар’ян Крушельницький та ін.

 

29 березня 1864 р. виставою «Маруся» за однойменним твором Г. Квітки-Основ’яненка у Львові відкрився перший професійний українськомовний театр. І саме 29 березня, але вже 2019 р. ми говоритимемо про успіхи й невдачі цього колективу, про його неоціненне значення в історії національного театру України.

 

Доповідач — старший викладач кафедри театрознавства та акторської майстерності факультету культури і мистецтв, головний бібліограф науково-бібліографічного відділу Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка, секретар Театрознавчої комісії Наукового товариства імені Шевченка Роман Лаврентій.

 

Фото: Будинок офіцерів ЗОК, 1860-1870 рр., з колекції Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника (з сайту Центру міської історії Центрально-Східної Європи).

 

Подія на Фейсбуці

Підтримайте проект

Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління
професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.

Підтримайте проект