Київ

Що презентували й показували на Київському фестивалі коміксів

22.05.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Імперські Штурмовики, Пілоти та інші поганці зі всесвіту «Зоряних Війн» заполонили простір арт-заводу «Платформа». На стенді Легіону можна було придбати цікаві сувеніри з Галактичної Імперії, гроші з продажу яких підуть на благодійність (все-таки вони обрали Світлий бік). А далі ― хоч стрибай в обійми Людини-Павука, хоч приміряй Рукавицю Нескінченності та спробуй скористатися її силою.

10 видавництв, 22 учасники маркету, 53 художники, 7 лекторів, майже 100 косплеєрів і надзвичайна кількість відвідувачів у дитячих візочках ― це цифри Київського Фестивалю Коміксів під номером 2, що відбувся на робочих вихідних 11 травня. Читомо також там побувало.

Лекції та воркшопи

Українська комікс-індустрія шириться і розростається, кількість бажаючих перезентувати свою творчість невпинно зростає, тож організатори КФК цьогоріч організували дві сцени — для лекцій і презентацій. Якщо говорити про першу, то варо згадати лекцію сценариста і перекладача Дениса Скорбатюка, який розповів про довгу й цікаву історію фентезі в американських коміксах та його вплив на всю світову ґік-культуру. Також можна відмітити розмову з філософом, культурологом, доцентом кафедри культурології та філософії Національного університету «Острозька академія» Максимом Карповцем. Як справжній поціновувач і колекціонер англомовних коміксів, Максим розповідав про нерозривний зв’язок коміксів та мистецтва, насамперед візуального, межі між якими розчинилися в постмодерній культурі.

 

На лекційній сцені можна було зустріті й ілюстраторку Надію Кушнір — авторку «Гуся, якому саме виповнилося три. Художниця розповіла про свій творчий шлях і народження цього персонажа, цікаві факти про роботу над арт- і соціальними проектами за його участі.

Невтомний Денис Скорбатюк, який «розривався» між двома сценами, та євангеліст видавництва UA Comix і сюжетний доктор серіалів та кіно Сергій Санін розповіли про те, як написати мальовану історію, яку прочитають і полюблять всі. А комікс-художник Ігор Лобода детально розповів у своїй лекції не лише про створення коміксу від задуму до готового продукту, а й про те, які сучасні інструменти та програми допомагають коміксистам творити свої проекти.

 

Також організатори КФК пропонували відвідувачам воркшопи від майстрів школи каліграфії Арт і Я / ArtiYa Calligraphy School. Наприклад, про леттеринг у коміксах, де спікером була Катя Яцушек. А на майстер-класі з каліграфії Вероніки Чебаник охочі могли випробувати найпопулярніші каліграфічні інструменти та відкрити для себе нові стилі.

Заморські (не)новинки

Презентація графічного роману «Батько Горіо» за твором Оноре де Бальзака, текст для якого адаптували Тьєрі Ламі та Філіп Тіро, а малюнки виконав Брюно Дюамель, відбудеться в середині травня, і де би ви думали? Ніколи не вгадаєте — у гіпермаркеті АШАН Сокільники у Львові. «Приємно, коли український гіпермаркет оцінює графічний роман франко-бельгійської школи», — написав на своїй сторінці у мережі Facebook Кирило Горішний з видавництва «Леополь», де й вийшов комікс. Відвідувачі КФК теж мали змогу погортати й придбати габаритне видання.

ВидавництвоVovkulaka розповіло про ліцензійне продовження графічної новели «Відьмак» Пола Тобіна та Джо Куеріо: друга частина уже на редактурі, але вже почали роботу і над третьою. На їхньому сайті також уже відкрите передзамовлення на «Лігу Видатних Джентльменів» — відому серію коміксів від Алана Мура та Кевіна О’Ніла. Восени можна очікувати на спешл по коміксу «Геллбой». А видавництво Northern Lights презентувало й розпочало на КФК продаж українського видання коміксу «Абсолютний Росомаха проти Халка». Це обмежена серія коміксів видавництва Marvel за сценарієм Деймона Лінделофа та малюнком Лейніла Френсіса Ю.

На стенді видавництва Fireclaw Ukraine можна було придбати вже 15 випусків Людини-Павука, а також свіженькі примірники коміксів «Дедпул. Кінець терору» та перший том «Месники. Останній загін». На презентації видавництво поділилися маленьким секретом далекої перспективи видання «Чужого» від Майка Міньйоли. А на найближче майбутнє обіцяли третій том коміксу «Старий Лоґан», комікси «Тоні Старк. Залізна людина» і «Дедпул знищує Дедпула», зворушливу та смішну історію про Ґрута й Ракету та класичну історію дружнього протистояння Людини-Павука і Людини-Факела.

Видавництво ДІПА, що спеціалізується на ветеранській літературі, в 2018-му зорганізувало команду DIPA Comics, що перекладає та готує до друку європейські комікси й графічні романи воєнного та історичного спрямування. І першим їхнім перекладним дітищем стала історія Фаб’єна Нюрі й Сільвена Валлє, де головную роль відіграють діаманти. «Катанга» — це комікс для дорослого читача з Африкою, яка нам геть не відома, і з ретельно відваженю дозою натуралізму. На КФК ж BD Катанга та DIPA Comics анонсували, що другий том «Катанги» та «Кіллтопія» Дейва Кука і Крейґа Пейтона пішли в друк, а команда розпочинає роботу над історичним графічним романом франко-бельгійської школи «Орли Риму», який планують випустити українською вже цього року.

 

Молоде й дуже завзяте видавництво MAL’OPUS анонсувало найближчим часом відкриття передзамовлення на цикл графічних новел американського письменника і художника Френка Міллера «Місто гріхів» та марвелівський мастрід — комікс «Росомаха: Старий Лоґан». А ще презентувало на КФК свої чудові комікси-проекти «Рукавиця Нескінченності» та «Дедпул проти Таноса».

Світовий бестселер, що взяв головний приз на Міжнародному конкурсі коміксів у Ангулемі ― тепер українською! Видавництво Nasha idea презентувало на фестивалі КФК неймовірно красивий графічний роман Жоріса Шамблена та Орелі Нейре «Щоденники Вишеньки». А на стенді видавництва також можна було знайти комікси про «Круту Адель», «ЗУК», «Енолу й незвичайних тварин» та ін. Було на фестивалі й видавництво ArtBooks із уже виданими коміксами «Гільда і Троль» Люка Пірсона і «Артур і Золота линва» Джо Тода-Стентона. Цьогоріч видавництво готує до друку не лише продовження згаданих історій, а й неймовірний графічний роман Шона Рубіна «Болівар». Також на КФК вони представили перші в Україні офіційні книжки LEGO та MINECRAFT.

 

На жаль, видавництво «Ірбіс Комікси» з певних причин не змогло відвідати КФК, але комікси про Смурфиків і Джеронімо Стілтона можна було придбати на розкладці. Видавництво «Видавництво» теж не змогло провести презентацію, однак на стенді відвідувачі мали можливість придбати топові світові комікс-шедеври «Персеполіс» Марджан Сатрапі, «Стіна» Петера Сіса, «Прибуття» Шона Тена та інші. Цього року обіцяють видати єдиний нагороджений Пулітцерівською премією комікс «Маус» Арта Шпіґельмана.

 

Читайте також: «Вартові»: котру годину показує годинник Судного дня

Новинки вітчизняних коміксмейкерів

Ранок суботи на арт-заводі Платформа розпочався з презентації збірки сатиричних комікс-історій про правоохоронні органи «Було ‟ДЕЛОˮ» від відомого українського художника Анатолія Василенка. Видавництво «ЦивілізаХія» змусило заностальгувати тих, хто знає, що таке «Перець». А потім презентували збірку ґонзо-замальовок «Карась Вільний». Це думки вокаліста молодого українського рок-гурту ALEXIS MACHINE з приводу світового устрою, культури і соціуму, пропущені через голову схибленого мутанта з сімейства коропових, який народився внаслідок вибуху на Чорнобильській АЕС.

Розробники екшн-моделей та дорослих іграшок Crystal Steam познайомили відвідувачів зі своїми персонажами і світом їхнього коміксу, який пішов шляхом розвитку парових технологій. У ньому великі імперії поступово здають свої позиції перед корпораціями, а на підпільних аренах сходяться в поєдинках сталеві гіганти. Окреме й важливе місце в коміксі сценариста Кирила Ковальчука й талановитого художника Евгенія Тончилова (хоча команда проекту набагато більша) займають Машиноїди, стилізувати фанерну модель яких виявилось не так-то й легко.

Розробники українського коміксу The Will / Воля на КФК вперше представили оновлений тираж стім-панк блокбастеру «ВОЛЯ ― 2» і розповіли, що сага в стилі альтернативної історії про Добу Визвольних змагань стане трилогією. Третій том планують зробити більш нуарним та жорсткішим, орієнтованим на дорослішу аудиторію. А вже зовсім скоро фанати всесвіту The Will можуть чекати на настільну гру в форматі тактики.

 

Читайте також: Радикальне особисте висловлювання та комікси Роберта Крамба

 

Були й зовсім нові проекти, як от перший український дитячий пригодницький комікс «Перша лисяча експедиція до Африки» у стилі мультфільмів Adventure Time та Gravity Falls. Світ вже побачила перша частина коміксу «Двері Агари» авторства Анастасії Бистрової про відлюдькувату й дещо грубувату авантюристку Ун, яка досліджує новоутворене запорталля. Також анонсований початок роботи над фантастичним трилером «Залізна голова» від Максима Удинського і коміксом «Кобзар» від Іллі Бакути, який стане українсько-козацьким переосмисленням культового самурайського серіалу «Дзатоічі».

Однією з найочікуваніших на цьом фестивалі стала презентація майбутнього графічого роману «ТАТО». Його автором є художник Олександр Комʼяхов, автор коміксів «Чуб» та «Савка і Баклан», а редакторкою — Олена Павлова. Події відбуваються в Україні в період із 2013-го по 2017 роки, під час Майдану та в зоні Операції об’єднаних сил (ОСС). Автор фокусує увагу на долі однієї сім’ї, батько якої активний учасник цих подій. У планах Олександра — близько 80 сторінок, а в перспективі — видання в Польщі, Франції та інших країних.

 

Видавництво Ukrainian Assembly Comix розповіли на своїй презентації про продовження коміксів «Сага про Сонценосців» Дениса Скорбатюка та Uptown Chronicles. Також відвідувачі почули про новий комікс-проект «Характерник» Дарці Зіроньки та Олексія Чорного, дія якого відбуватиметься на Нео-Хортиці. А інтернет-магазин настільних ігор Kilogames розпочалв роботу над сюжетним розвитком подій у ЛОРі настільної гри «Захисник Корони» в жанрі фентезі детективу, над яким працює Денис Скорбатюк та Андрій Шевчук.

Читайте також: Парад коміксів: новинки на українському ринку

Алея Художників та виставки

Цьогоріч на Алеї Художників фестивалю було ще більше добрих ілюстраторів із якісним артами. І це вже не тільки листівочки, а й всеможливих розмірів та дизайну стікери, закладки, значки, наклейки та чимало іншого. Багато ілюстраторів також мають на своїх розкладках і експериментальні чи дебютні комікси власного авторства, але не презентують їх із великої сцени.

 

Учасники Алеї Художників скооперувалися для втілення блискавичної ідеї: вони створили безліч унікальних образів для покемона Пікачю, перетворили їх на наліпки та продавали за власними столами. Пікачю-Сейлор Мун, Пікачю-Джоджо, Пікачю-упиря — ці наліпки — ексклюзив для Київського Фестивалю Коміксів 2, придбати їх можна було виключно впродовж заходу.

 

Була на фестивалі й ціла купа різного мерчу від MagicMeow, «Лиси4кіна», Plyushkin, GEEK POWER та навіть Гуся. А поціновувачі оригінальних коміксів могли придбати примірник у Comics Attic та «Комікс Ломбард», який підготував до фестивалю екземпляри для продажу та обміну.

У зоні настільних ігор було тіснувато. Грали там у «Захисника корони» та «Бобота» від Kilogames.

 

Виставка «Квантовий стрибок літератури» заховалася аж у самому кінці величезної зали, вхід до якої охороняли хлопці в чорному, однак не косплеєри. Інші класики теж не лишилися осторонь, тож висловити свою солідарність супергерою Шевченку вирішила справжня диво-жінка Леся Українка і стильний парубок Іван Франко. А допомогли їм у цьому ілюстратори Леся Мазаник та Влад Корнюк.

Кінцевим акордом Київського Фестивалю Коміксів була арт-битва. Рандомним способом визначалася пари художників, які змагалися один з одним в ілюстрації на поставлену залою тему. Малювали 3—5 хвилин, а переможця обирали за гучністю оплесків глядачів. За цілу годину битви зі сцени в народ позирали бабуся-льготниця, фея-фетишистка, принцеса з єдинорогом і ще чимало персонажів. Одним словом, перемогла майстерність і деталізація.

 

Дмитро Данилюк, організатор і ведучий КФК 2

«Перший КФК відбувся восени 2017 року, а у 2018-му я був задіяний у підготовці й проведенні Comic Con Ukraine, тож вирішив перенести КФК 2 на весну 2019-го, адже безглуздо робити дві події, пов’язані з коміксами, одна за одною. Проте зараз все розвивається значно швидше, люди більше цікавляться. Тим більше, що й мені є що запропонувати, показати художників, яких я хочу вивести в люди. Багатьох ілюстраторів й авторів запрошую я, бо люди, насправді, дуже бояться презентацій. Вони бояться щось робити, поки в них немає книжки. Але ж треба спершу розказати щось про свій проект, зацікавити, а не видавати книжку, про яку ніхто нічого не буде знати. Це так не працює.

 

На КФК головна увага спрямована саме на художників та ілюстраторів, і на все, що з цим пов’язане. Звісно, ми дуже раді косплеєрам, але для них немає дефіле чи часу на сцені, ― вся програма присвячена мальованим історіям. Цьогоріч знадобилося уже дві сцени, бо я зрозумів, що в одну все не поміститься, та й ці були битком набиті. Нам реально є що показувати і я дуже радий, що людям це цікаво.

 

Та крім коміксів ми намагалися запропонувати й альтернативу ― виставки, графічні планшети, настолки, воркшопи, місця на стінах для малювання, ― бо люди можуть втомитися слухати про комікси чи купувати. Так, багато всього сюди не вміститься, але з цього приміщення арт-заводу «Платфома» ми витиснули максимум. Ми зовсім не очікували, що прийде стільки людей саме на фестиваль коміксів. Не ігор, не косплею, ― а саме мальованих історій. Багато було молоді, сім’ями приходили, з малюками у візочках. Це було круто!»

 

Читайте також: Квантовий стрибок Капітана України: коли чекати на золоту добу українських коміксів

 

Фото: Ната Коваль