Книжковий Арсенал

«Вау-ефект» на Книжковому Арсеналі: Де шукати найяскравіші враження

30.05.2018

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

30 травня, у Мистецькому Арсеналі стартує 8-й міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» — найбільша подія в Україні, що об’єднує літературу і мистецтво. Серед цього строкатого різноманіття дуже легко загубитися, а побувати на усіх заходах відразу – просто неможливо. Тож Читомо вирішило дізнатися, де на цьогорічному Арсеналі потрібно полювати на яскраві враження в першу чергу. Про майбутній «вау-ефект» розповідають куратори та організатори фестивалю.

Оксана Щур Книжковий АрсеналОксана Щур

Кураторка Української програми

 

Важливою подією є вихід «Антології молодої поезії ІІІ тисячоліття» (Видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»), впорядкованої Мирославом Лаюком, і я дуже чекаю її презентації: нечасто можна побачити на одній сцені найкращих поетів свого покоління, які до того ж читають найкращі свої вірші. Це відбудеться у неділю, 3 червня.

 

Також варто звернути увагу на унікальну подію першого дня фестивалю – спільні читання Томаса Венцлови і Сергія Жадана, двох живих класиків (чи то пак, ідола й легенди). Мені здається, що жоден відео- чи аудіо запис не спроможний передати енергетику поетичних подій такого рівня – тож треба бути!

Поліна Городиська Книжковий АрсеналПоліна Городиська

Кураторка міжнародної програми

 

Найперше «вау» – кількісне. Маємо 31 країну-учасницю й близко 100 закордонних гостей, що братимуть участь у заходах фокусної, міжнародної, дитячої, професійної, музичної та інших програм фестивалю. Й ви тільки гляньте, які то гості!

 

Друге «вау» особисто для мене – низка науковців, дослідників та провідних експертів видавничої індустрії, що їдуть на Арсенал ділитися своїми напрацюваннями і досвідом, зокрема, в межах проекту Booking the Future, організованого Сulture Bridges і мережею EUNIC в Україні.

 

Й третє «вау», певно, низка вражаючих проектів, створених на межі між сучасними технологіями та літературою. Так, на стенді Франкфуртського книжкового ярмарку і Goethe-Institut в Україні, що займатиме простір у 60 квадратних метрів, буде презентовано проект віртуальної реальності за мотивами твору Франца Кафки «Перевтілення». Або ж VR-проект нідерландських митців «Out of Sight», що діятиме на Книжковому Арсеналі протягом трьох днів (з 31 травня по 2 червня). Маємо й п’яте, й десяте, й двадцяте «вау» на будь-який смак і вік. Тож приходьте надихатись, вивчати та знайомитись.

 

Віра Балдинюк Книжковий АрсеналВіра Балдинюк

Кураторка фокус-теми «Проект майбутнього»

 

Пам’ятаєте ефект об’ємної зйомки в фільмі «Матриця»? Так от, у фокус-програмі фестивалю, що складається з 12 подій, ми спробуємо показати з різних кутів зору сутність майбутнього в різних сферах життя – науковій, технічній, філософській, літературній і мистецькій. Але передусім бажано відступити на півкроку й поглянути на глобальний контекст світу: чи є соціальні й політичні передумови для сміливих мрій людства? Чи ми однаково бачимо образ людини майбутнього?

 

Для потужної розумової ін’єкції на початку фестивалю раджу відвідати головну панельну дискусію, що відкриватиме фокус-тему – «Демократія перед викликами майбутнього» А якщо ви готові до абсолютно несподіваних фактів про те, якою буде культура в майбутньому, приходьте послухати Паскаля Ґілена в діалозі з досвідченими арт-критикинями й кураторками – Юлією Вагановою, Ольгою Балашовою та Катериною Чуєвою.

 

Ґілен ризикує сказати, що світ більше не буде таким обнадійливим, як раніше – час великих казок закінчився. А це значить, музеї, галереї, їхні глядачі й міста загалом будуть інакшими. «Сучасне мистецтво – це сіра зона десь на межі креативності й криміналу», – каже Ґілен. Разом зі співрозмовницями соціолог культури спробує точніше визначити характер і долю сучасної культури

Юлія Козловець Книжковий АрсеналЮлія Козловець

Кураторка дитячої програми

 

Чи читали ви книжки про туконі? Ви не могли їх не читати! Це абсолютно прекрасні книжки-картинки від Видавництва Старого Лева. Авторка цих персонажів, а також  історій про них – художниця-ілюстраторка Оксана Була.

 

Туконі – це мешканці лісу і його найкращі друзі водночас. Вони дбають про рослини і про тварин, слідкують за порядком у лісі, люблять чаювати та подорожувати. Їх багато, в кожного з них є своя улюблена справа, свої звички та особливі риси характеру. Якщо ви любите туконі, то цей проект спеціально для вас!

 

Уявіть собі – посеред фестивального шуму і гаму, метушні та людських натовпів ви вдягаєте VR-окуляри й потрапляєте в ліс: співають пташки, дерева колихаються, над вами безкрайнє синє небо, а навколо – 360 градусів справжнього прекрасного карпатського лісу. І в цьому лісі ви…. шукаєте і знаходите туконі!. А потім ви опиняєтесь у лузі, повному квітів,  і там теж шукаєте туконі… Ви опиняєтесь нібито всередині книжки, бачите наживо її героїв, згадуєте про їхні пригоди, фантазуєте, додаючи в своїй уяві нових подробиць вже відомим історіям та вигадуючи продовження.

Настасія Євдокімова Книжковий АрсеналНастасія Євдокімова

Кураторка програми «Загірні королівства: поетичні книжки, що з’являться завтра»

 

На цьогорічному фестивалі ми для себе фіксуємо переміщення поезії на якийсь зовсім новий ідейний рівень. У візії того, яким буде поетичне завтра, кураторській програмі «Загірні королівства», кожен глядач знайде історію, яка буде близькою йому і стане для нього відкриттям. Адже королівства – це множинність досвідів, пошук нової мови, окремі світи.

 

Програма розповідає про ті поетичні збірки, які з’являться незабаром, і пропонує варіанти – як їх прочитувати. Любов на тлі війни, яка у 21 столітті нерозривно пов’язана з технологіями, від Катерини Калитко. Спроба знайти справжнє у людині від Остапа Сливинського. Розповідь про красиву квітку троянду, у центрі якої буде не поет і не людина, а поетичне і людське від Мирослава Лаюка. А також новий формат поетичного діалогу, де з трьома поетами-хуліганами Вано Крюгером, Олександром Моцаром і Гєником Бєляковим спілкуватиметься не модератор, а голос Siri. Тут «вау» не лише у кожній події, а у кожному новому тексті. 

Андрій Курков Книжковий АрсеналАндрій Курков

Куратор спеціальної програми «Куди складати чужий історичний досвід?»

 

Програма супер! Приїзд Сіона, Франчески Меландрі, Меїра Шалева та ще багатьох метрів світової літератури. Приїзд під фестиваль Кім Тюї з Канади.

 

Нагнітання солодкого книжкового пилу в повітрі вже просякнутому цвітінням каштанів. Українські письменники – від ще не дуже знаних та до таких, що стали суспільними символами. Видавці нервують, чекають дива від відвідувачів і читачів.

 

А диво – це контакт з книгою, з автором. Якщо він відбувається, включається довготривалий зв’язок. Заради таких зв’язків, по яким передається емоційна та розумова енергія від автора до читача, і відкривається Книжковий Арсенал. Відкривається, щоб озброїти всіх новими книжками, враженнями та думками.

Ірина Славінська Книжковий АрсеналІрина Славінська

Кураторка програми «Слова року»

 

У моїй програмі «Слова року» я вважаю абсолютно «вау» всі події – саме тому вони і потрапили до кураторської програми.

 

Припускаю, що для відвідувачів-фанів української музики найбільшим «вау» буде нагода зустрітися з Дмитром Шуровим. Він презентує відео на підтримку руху He For She, що саме почався в Україні в березні 2018 року. Це міні-фільми на сценарії Лариси Денисенко, де Дмитро разом із сином Льовою говорять про роль жінок у музиці, політиці та вдома. Думаю, дуже важливим є те, що відомі письменниця та музикант на підтримку правозахисної ініціативи отак цікаво та творчо скооперувалися. Побачити та обговорити плоди цієї співпраці можна буде 31 травня о 15:00 в кінозалі Книжкового Арсеналу.

 

І також дуже «вау» стане розмова з загадковою назвою «Слово на букву Ф». Там розкішний склад учасниць. Тому, якщо вам цікаво дізнатися, що ж то за загадкове слово, приходьте в залу «Папір» 31 травня о 18:00.

Тетяна Родіонова Книжковий АрсеналТетяна Родіонова

Координаторка проектів

 

Для мене найбільш очікуваним проектом на Книжковому Арсеналі безперечно є «Знайомство з туконі». Адже він якнайкраще ілюструє нові читацькі практики, про які ми говоримо цьогоріч на фестивалі, та майбутнє, яке й справді вже тут. Завдяки поєднанню VR-технологій, відео 360° та книжкової ілюстрації, ви неначе опиняєтеся всередині самої книжки та пізнаєте історію в новий спосіб. Сама ж розповідь і персонажі — надзвичайно прекрасні та магічні. Цілий світ, створений авторкою та ілюстраторкою Оксаною Булою, — хороший приклад якісної дитячої літератури. Я вірю, що подібні проекти — лише початок нового типу сторітелінгу в Україні.

 

Окрім того, в межах Книжкового Арсеналу ми спільно з групою Pic pic проводимо серію аудіотурів «Картографія київського модернізму» — і це теж робота з новими форматами оповіді. Під час прогулянок можна не лише дізнатися про те, як уявляли майбутнє попередні покоління киян, а й почути особисті історії, крізь призму яких подаються ці мрії та уявлення.

 

Книжковий Арсенал-2018

 

Нагадаємо, що на минулорічному Книжковому Арсеналі за офіційними даними побували понад 50 тисячвідвідувачів.

 

Як повідомлялось, 2016 року VI Книжковий Арсенал відвідало 93 тисячі людей – кількість, що встановила новий фестивальний рекорд, а в межах фестивалю пройшло 13 виставок книжкових ілюстрацій, живопису, графіки, плакатів і 23 спеціальні проекти.

 

2016 року ажіотаж видавців поставив під питання розширення торгової, активність літературної та загалом культурної спільноти у контексті проведення заходів – створив потужний фестивальний потенціал.

 

Нагадаємо, 2015 року на Книжковий Арсенал приїздила лауреатка Нобелівської премії Світлана Алєксієвич. Цього ж року вперше були помітні величезні черги на вхід, а видавці намагалися застосувати антикризові стратегії.

 

Тим часом 2014 року організатори та видавці мали лише 2 місяці на підготовку, фінансові труднощі, напружене політичне та, відповідно, інформаційне тло. Попри досвід Євромайдану, окупацію українських територій, на цьому тлі проведення культурної події набувало зовсім інших смислів, але разом із тим програма й візуальна складові були насичені.

 

2013 року Книжковий Арсенал тривав 9 днів, а фестиваль відвідало лише 35 тис. людей, що у рамках столиці небагато.