Журналістика з відеокамерою: як знімати якісно та ефективно

Відеоконтент вже давно став невіддільною частиною сучасного медійного простору. З кіно та телебачення він поступово перекинувся й на інтернет, і тепер без нього неможливо уявити жоден справді просунутий мультимедійний проект, адже відео можуть існувати не лише як самодостатній різновид медіа, але й бути наочним доповненням до фото та тексту.

10 листопада у межах тренінгу з онлайн-журналістики для молодих українських активісток та активістів, організованого Goethe-Institut в Україні, тренер з відеожурналістики  Євген Дубнов розповідав учасникам про основні принципи створення відеоконтенту. Ми записали декілька важливих порад, які неодмінно допоможуть журналісту-початківцю створити дійсно якісне відео.

 

Структуруйте відео

Ваш кліп не може починатися з нічого й закінчуватися нічим. Він має бути схожим на справжню розповідь, на цілісну історію. Там має бути драма, має бути конфлікт. Визначте проблему, про яку ви хочете розповісти і будуйте своє відео довкола неї.

Відео має бути коротким

Коротке відео краще сприймається публікою та краще запам’ятовується. Не треба перевантажувати глядача інформацією. Краще зробити щось невеличке, але таке, про що ваша аудиторія буде думати й згадуати щ протягом місяця.

Перевіряйте техніку

Перед зйомками необхідно перш за все перевірити техніку, зарядку і наявність всіх необхідних пристроїв. Витріть лінзу, вимкніть оповіщення інших додатків на смартфоні, якщо знімаєте ним, візьміть з собою додаткові носії інформації, на які можна одразу записати файли, робіть додаткові копії.

Робіть якісний звук

За можливості намагайтеся записати звук якомога кращої якості. Можна підключити додатковий мікрофон. Використовуйте навушники для перевірки записаного звуку. Якщо ви користуєтесь мікрофоном на вулиці, то не забувайте використовувати захист від вітру.

Шукайте різні кути зйомки

Працюйте зі штативом, шукайте перспективи, пересувайте камеру. Це урізноманітнить ваш відео, одасть йому динаміки. Знімати краще у горизонтальному форматі. Можна поставити дві камери й потім змонтувати з цього всього ось цікаве. Застосовуйте wow-ефект – перший кадр має розповідати про подію, потім переводьте камеру на себе.

Подбайте про правильний одяг

Не вдягайте на зйомку яскравий, дуже білий або повністю чорний одяг, краще використовувати сірі тони.

Перевіряйте та обробляйте відзнятий матеріал

Завжди перевіряйте те, що відзняли. Не відкладайте до останнього. У разі необхідності перезапишіть відео ще раз, якщо це можливо. Адаптуйте зйомки до освітлення, не знімайте дуже короткі записи на кілька секунд, щоб була можливість вибрати кращий матеріал. Використовуйте програми монтажу для скорочення і склеювання відео, зміни кольорів.

Пам’ятайте про авторське право

При використанні музики стежте за дотриманням авторських прав, зазначайте, яка музика була використана, її джерело й автора. Це ж стосується і використання сторонніх відеовставок.

Будьте інтерактивними під час стрімів

Відповідайте на коментарі та запитання підписників під відео. Якщо стрімите, використовуйте другий смартфон для перевірки стріму. Повторюйте тему вашого відео для нових глядачів. Під час стріму  розмовляйте з перехожими та експертами, урізноманітнюйте подачу інформації.

 

Текст: Ольга Брагіна