Вікіпедія

299 мовних розділів, Kiev і пильні очі патрульних – як працює Вікіпедія

17.07.2020
пропагандистські сайти

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Українська Вікіпедія налічує близько 5,5 тис. статей про вітчизняних письменників та понад 15 тис. про іноземних. Серед вітчизняних представлені переважно сучасники, серед іноземних – класики. Які прогалини має україномовна енциклопедія, хто працює над її наповненням, як самому стати дописувачем, яких правил слід дотримуватися під час написання статей — про все це ми поговорили з адміністратором української Вікіпедії Антоном Процюком.

Про книжки у Вікіпедії

Найбільш популярними статтями на книжкову тематику в українській Вікіпедії є статті про авторів, що входять до шкільної програми. Щороку статті про Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесю Українку потрапляють до переліку найбільш популярних за переглядами.

 

Проте потрібно розуміти, що у Вікіпедії описана далеко не вся література, тож кожен охочий може створити статтю про письменника чи літературний твір, якщо вони є достатньо відомими і про них писали у незалежних джерелах, на кшталт поважних ЗМІ. Крім того, Вікіпедія постійно допрацьовується, і якщо ви бачите коротку чи застарілу статтю на цікаву вам тему, ви можете її покращити.

 

Якщо ви вирішили долучитися до наповнення енциклопедії на книжкову тематику, варто посилатися на опубліковані огляди книжок у поважних виданнях (до речі, персональні блоги не можемо вважати авторитетним джерелом). Також слід пам’ятати, що Вікіпедія не є і не повинна бути майданчиком для реклами і що важливо уникати нічим не підтверджених оціночних суджень про книжки. Варто пошукати і представити різні точки зору. Одна справа просто написати, що якийсь твір є «найкращим романом», інша — вказати, що критики New York Times назвали твір «цікавим зразком літератури свого жанру» і дати посилання на цей матеріал.

 

Важливо розуміти, що стаття у Вікіпедії не може бути написана у вигляді власної рецензії або своїх вражень від прочитаної книги чи творчості автора. Зокрема, слід опиратися на вже опубліковану інформацію у авторитетних джерелах, уникати плагіату та дотримуватися нейтральної точки зору.

 

Поняття спойлеру для енциклопедії, до речі, неактуальне, тому у статті про книжку сміливо можна описувати її сюжет.

 

Найкращими статтями в українській Вікіпедії, які відповідають критеріям якості, на книжкову тематику вважають статті про Едгара По, Жуля Верна, Джона Толкінасучасну українську літературу, «Код  да Вінчі» та ін.

 

Тож дуже радимо під час написання власних статей орієнтуватися на перелічені. Зверніть особливу увагу на список джерел, стиль та оформлення цих статей.

 

Як створити нову статтю

Вікіпедію наповнюють волонтери, тобто кожен охочий може оновити інформацію у статтях, посилаючись на авторитетні джерела. Внесені правки потім перевіряють патрульні — користувачі Вікіпедії зі значним досвідом. Якогось централізованого інструмента регуляції оновлення контенту Вікіпедії не існує, це відбувається в рамках загального редагування статей. Безумовно, чим більше актуальною і резонансною є тема, чим більше уваги до неї прикуто, тим більше волонтерів Вікіпедії займаються її оновленням.

 

Тож якщо ви прочитали новину в авторитетному ЗМІ про вихід нової книжки якогось письменника чи екранізацію літературного твору, можете відредагувати статтю у Вікіпедії і додати цю інформацію.

 

Статті започатковують як створенням повністю нової статті, так і через переклад з інших мовних версій Вікіпедії. Є спеціальний інструмент перекладу вмісту, що спрощує переклад з інших Вікіпедій. Популярність статті не залежить від способу її створення; здебільшого вона визначається популярністю теми та якістю її розкриття у статті тощо.

 

У будь-якому випадку, створюючи статтю з нуля чи перекладаючи її, слід дотримуватися правил Вікіпедії — посилатися на авторитетні джерела, писати нейтрально та поважати авторські права. Перекладені статті обов’язково потрібно доопрацьовувати — не залишати невичитаний машинний переклад та, за можливості, доповнювати і покращувати оригінальний текст.

 

Технічно створити статтю у Вікіпедії нескладно. Детальна довідка про створення нової статті — за посиланням.

 

При створенні статті треба враховувати кілька важливих правил Вікіпедії:

 

  • Тема має відповідати критеріям значимості. У Вікіпедії не можна написати про будь-що і будь-кого; варто писати про ті предмети, які є достатньо значимими. Базове правило — про предмет статті (наприклад, людина, про яку ви пишете) має згадуватися в кількох незалежних авторитетних джерелах. Стаття повинна посилатися на авторитетні джерела інформації: енциклопедії, книги, надійні журнали, газети та інтернет-ЗМІ тощо. До статті можна додавати лише ту інформацію, яка відображена в джерелах
  • Текст статті слід писати в енциклопедичному стилі, він не повинен мати ознак просування та реклами. Рекламні тексти з Вікіпедії вилучаються.
  • Стаття повинна бути нейтральною: текст має бути нейтральним та безстороннім, висвітлювати всі вагомі точки зору (якщо, наприклад, ви пишете про якесь наукове явище й існує кілька теорій його походження), не бути зааганжованим. У Вікіпедії не можна висловлювати своєї точки зору щодо чогось чи публікувати свої роздуми, як і оригінальні дослідження загалом.
  • Важливо дотримуватися авторських прав. До статей можна додавати лише той текст, який ви написали самостійно, або взяли із джерел під вільними ліцензіями.
  • Можете взяти за зразок уже наявну у Вікіпедії статтю на подібну тему і скопіювати структуру звідти. Також можна перекласти якісну статтю з іншого мовного розділу Вікіпедії.

Принципи енциклопедії

Енциклопедичність

Вікіпедія є енциклопедією, і саме цим визначаються її основоположні принципи. Вікіпедія є місцем для енциклопедичних статей і не призначена для будь-чого іншого, як-то персональних блогів, новинних заміток чи колекцій посилань або фотографій. У Вікіпедії є сестринські проекти, які підтримують деякі з тих форматів, що не є прийнятними у Вікіпедії — наприклад, Вікіновини, Вікіджерела чи Вікісловник.

Важливість авторського права

Усі матеріали, які додаються до Вікіпедії, повинні бути вільними з точки зору авторського права. Це означає, що додавати текст до Вікіпедії можна у двох випадках — або ви написали його повністю самостійно, або він перебуває під вільною ліцензією. Простий усний чи письмовий дозвіл автора на використання матеріалу не прирівнюється до вільної ліцензії. Зверніть увагу, що плагіат порушує не лише правила Вікіпедії, а й українське законодавство — зокрема статтю 42 закону «Про освіту», яка регулює академічну доброчесність.

Критерії значимості

Вікіпедія вітає нові статті про живих людей чи значимі явища сьогодення, але предмет статті має відповідати певним критеріям значимості, щоб мати можливість бути включеним до Вікіпедії. Головний принцип — потрібно вказати кілька незалежних авторитетних джерел, які детально розглядають цей предмет.

Авторитетні джерела

Вся інформація, яка вноситься до Вікіпедії, має бути надійною і базуватися на авторитетних джерелах. Авторитетними джерелами вважаються енциклопедії, книги визнаних експертів, наукові статті, статті надійних ЗМІ. На противагу їм, форуми, блоги, неперевірені сайти і сама Вікіпедія не вважаються авторитетними джерелами.

Нейтральний виклад

Пишучи енциклопедичну статтю до Вікіпедії, варто утриматися від власних суджень про предмет статті і його оцінок, а також від емоційно забарвленої лексики.

 

10 фактів про Вікіпедію

Про спільноту

 

Вікіпедією керує спільнота дописувачів, які є волонтерами. Так само, як будь-хто може доєднатися до створення Вікіпедії, будь-хто може долучитися до управління нею. Рішення щодо трактування правил Вікіпедії та щодо її статей (наприклад, вилучення чи перейменування статті) приймає спільнота. Зазвичай рішення приймаються обговоренням або голосуванням серед активних членів спільноти, і будь-хто може до нього доєднатися. Водночас у Вікіпедії є різні групи користувачів із розширеними технічними правами (наприклад, адміністратори чи патрульні).

 

Про дописувачів

 

До української Вікіпедії дописує понад 3 тисячі зареєстрованих користувачів і ще кілька сотень незареєстрованих. З них близько 200 користувачів роблять понад 100 редагувань щомісяця. Для порівняння, до англійської Вікіпедії дописує понад 130 тисяч зареєстрованих користувачів.

 

Про донейти

 

З часу свого заснування Вікіпедія була некомерційним проєктом, який принципово не розміщує рекламу і не бере грошей за доступ до статей. Вікіпедія живе за рахунок пожертв читачів. За 2018-19 фінансовий рік вдалося зібрати $112,9 млн по всьому світу. Це значно менше, ніж заробляють веб-ресурси зі схожим рівнем популярності, але цього вистачає на підтримання роботи Вікіпедії.

 

Про мовні розділи

 

Вікіпедія поділяється не за країнами, а за мовами. Не існує Вікіпедії України чи Вікіпедії Великої Британії. Існують Вікіпедії українською та англійською мовами. На сьогодні існує 299 активних мовних розділів Вікіпедії.

 

Зрозуміло, що якщо певна мова поширена переважно в одній країні (наприклад, українська, грузинська чи японська), то Вікіпедію цією мовою редагують переважно люди саме з цієї країни. Однак Вікіпедія не має національної прив’язки, і вміст її статей має бути нейтральним. Будь-який мовний розділ Вікіпедії може редагувати будь-хто з будь-якої точки світу.

 

Про Kiev

Стаття про Київ в англомовній Вікіпедії досі називається Kiev. Спільнота англійської Вікіпедії спирається на той факт, що поки що більшість авторитетних джерел англійською мовою вживають саме такий варіант. За результатами довгих обговорень спільнота англійської Вікіпедії встановила, що варіант «Kiev» є досі більш поширеним в англомовних книжках, наукових статтях, медіа та інших авторитетних джерелах. Однак, якщо з часом все більше ЗМІ, міжнародних організацій та інших джерел вживатимуть варіант Kyiv, можна буде перейменувати статтю.

 

Те саме стосується словосполучення «на Украине» у Вікіпедії російською мовою та інших схожих випадків.

 

Про якість

 

Вікіпедії не можна довіряти настільки, як рецензованим науковим статтям. На неї не варто посилатися як на авторитетне джерело інформації у рефераті чи науковій роботі. Тут трапляються помилки, хоча з часом їх виправляє команда волонтерів. При цьому Вікіпедію можна і слід використовувати як корисне джерело загальної інформації чи відправну точку в ретельніших дослідженнях.

 

Хорошим індикатором якості статті Вікіпедії є наявність списку джерел. Хороші статті мають в кінці такий список — матеріали, на основі яких написана стаття; деколи — детальну базу виносок у тексті самої статті на джерела, що підтверджують те чи інше твердження. Зазвичай чим більше у статті посилань на джерела, тим більше можна їй довіряти. Якщо ж у статті відсутній список джерел або їх мало, варто ставитися до цієї інформації скептично. Такі статті можуть бути позначені спеціальними системними повідомленнями про відсутність або недостатність джерел.

 

Про патрульних

Перевіркою статей у Вікіпедії займаються користувачі зі статусом «патрульних». Його можуть отримати волонтери-дописувачі, які добре знають правила онлайненциклопедії та дотримуються їх. Вони перевіряють та редагують статті, слідкуючи за тим, щоб вони відповідали нормам Вікіпедії. Таких учасників в українській Вікіпедії наразі понад 450.

 

Про допомогу

 

Окрім створення і покращення статей, Вікіпедії можна допомогти і в інший спосіб. Наприклад, можна завантажувати фотографії, долучитися до офлайн-проєктів або пожертвувати гроші Вікіпедії через офіційний збір пожертв на сайті Вікіпедії.

Про редагування

 

На жаль, у Вікіпедії трапляються помилки. Однак сила цього проєкту в тому, що хто завгодно може ці помилки виправити. Оскільки Вікіпедію може редагувати будь-хто, ви також можете це зробити. Просто натисніть кнопку «Редагувати» і виправте її.

 

Про себе

 

Правила Вікіпедії не радять писати про себе (або про своїх друзів чи знайомих), оскільки так виникає конфлікт інтересів. Людині складно писати про себе нейтрально і в енциклопедичному стилі; наприклад, ви можете додати лише позитивні факти про себе, а незручні (якщо такі є) замовчати. Проте у Вікіпедії немає суворої заборони писати про себе. Але дуже важливо, щоби така стаття відповідала всім правилам — інакше вона може бути вилучена.

 

Також слід пам’ятати, що будь-хто може згодом відредагувати статтю про вас і додати підтверджену у джерелах, але, можливо, небажану для вас інформацію.

 

Нагадаємо, цього року українська Вікіпедія подолала позначку в мільйон статей. До цього вона вже декілька разів потрапляла до топу тих, які мають найбільші темпи зростання та відвідуваності. Українська редакція найбільшої онлайнової енциклопедії існує вже 16 років. 

 

Читайте також: Жадан, Фреймут і Саша Грей – кого із авторів шукають в українській Вікіпедії

 

При підготовці матеріалу була використана інформація з ресурсу «Вікімедіа Україна» (текст поширюється на умовах вільної ліцензії CC BY-SA 4.0).