дитліт

Берлін, «Червона рута» та мрія про сміттєвоз: 10 фактів про Кузьму Скрябіна

27.02.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Минуло чотири роки з того дня, коли в автокатастрофі загинув Андрій Кузьменко — Кузьма — музикант та письменник, творчістю якого захоплювалися чимало людей в нашій країні. Тож не дивно, що коли видавництво ІРІО обирало героя для нового видання з серії дитячих книжок «Видатні українці. Люди, які творили історію», в онлайн-голосуванні переміг саме Кузьма Скрябін, обійшовши Миколу Амосова, Марію Примаченко, Богдана Ступку та навіть іншого, не менш відомого музиканта Святослава Вакарчука.

Щоб зрозуміти, в чому полягає таємниця такої популярності Кузьми та його творчості, ми прочитали книжку і вибрали з неї 10 фактів про життя відомого музиканта.

 

  • У три роки маленький Андрій вже грав на гітарі. Щоправда, на фанерній. Вона ж рятувала, коли хлопець не хотів залишатись в дитячому садку: вихователька просила заграти пісню і малий довго співав присутнім «Червону руту».

 

  • Стати водієм сміттєвоза — найбільша мрія дитинства Кузьми. Він хотів бути як дядько Славік, керувати вантажівкою, їздити містом. Якось дядько Славік сів на місце водія, а малого Андрія посадив на коліна. Щастю не було меж – йому дозволили триматися за кермо.

 

  • Після дебюту Кузьми-співака на шкільних концертах і дискотеках, він почав співати з гуртом, який мав горду назву «Ланцюгова редакція». А коли музикант переїхав до Львова, почав грати у бенді «Асоціація джентльменів».

  • Назва «Скрябін» з’явилась випадково. Кліп на пісню «Чуєш біль» потрібно було надіслати на конкурс і вказати назву гурту. Ідей бракувало: варіанти були то задовгі, то закороткі. В якийсь момент Кузьма поцікавився, чому звукорежисер Скрябін відсутній на репетиції. Так його прізвище і стало назвою гурту.

 

  • Перший альбом мав назву «Нема часу» – тоді кожен з музикантів дійсно зовсім не мав часу. Цікаво, що один з альбомів гурту не зберігся взагалі – це альбом «Чуєш біль», що був записаний на бобинній касеті.

 

Читайте також: Андрухович & Karbido — 10 років любові до музики та літератури

 

  • На початку гурт мав власну репетиційну кімнату — занедбаний буфет у палаці культури «Кристал». Хлопці слізно благали його директора виділити хоч якесь приміщення. Так вони отримали маленьку захаращену кімнату, яку вже через два тижні було не впізнати.

 

  • Після переїзду до Києва музикантам було тяжко. Потрібно було винаймати квартиру, повертати витрачені на касети та компакт-диск кошти. У коридорі в Кузьми завжди стояла каністра з пальним, яку він жартома називав «квиток додому».

  • Відома композиція «Мовчати» з’явилась, коли в будинку Скрябіна вимкнули світло. Кузьма з дружиною просто лежали, намагаючись заснути, аж раптом музикант схопився і почав писати. Так і народилася ця пісня.

 

  • Ні продаж дисків, ні гастролі не приносили потрібного прибутку, тому «Скрябін» почав виступати на корпоративах. Щоб довести, що там їх ніхто не слухає, Кузьма виконав однакову пісню чотири рази поспіль — цього дійсно ніхто не помітив.

 

  • Кузьма вигадав свій бізнес, зрозумівши, що німців цікавлять радянські речі. Він почав возити їх туди на власному авто «Побєда». Через це він пропустив банкет на честь власного весілля. Там його роль грав друг Лесик. Ця історія пізніше стала основою книжки «Я, Побєда і Берлін».

 

Читайте також: Криве дзеркало біографій: три розмови про митців

 

Цей матеріал вийшов у партнерстві з видавництвом IPIO. Книжку про Кузьму Скрябіна можна замовити на сайті видавництва.

 

Автори: Ірина Гащенко та Валентин Майданюк