аналіз

Бібліотечні закупівлі: Астрід Ліндгрен перемагає Ліну Костенко

05.11.2018

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Український інститут книги у співпраці з Міністерством культури та представниками Експертної ради уклали список книжок, які до кінця року будуть розповсюджені обласними, національними та сільськими бібліотеками. Бюджет закупівель становить 120 млн грн. Загальний наклад — 986 449 примірників на суму 114,5 млн грн. Читомо проаналізувало, які видавничі групи покращать стан українських бібліотек, та які твори невдовзі з’являться у бібліотеках.

 

У цьогорічному конкурсі пропозицій для збагачення бібліотечних фондів брали участь 137 українських видавництв. Серед літературних пропозицій виокремлюють чотири основні напрями: науково-популярні, довідкові, літературно-художні та громадсько-політичні. Загалом було подано 2 779 заявок. До розгляду Експертній раді були представлені 2 470 найменувань, серед яких обрали 741 україномовну книгу.

 

Які видавництва покращать бібліотечні фонди?

Цьогорічним лідером серед видавців стало «Фоліо». 52 найменування відправляться до публічних бібліотек по всій Україні. З різницею у дві книги відстає «Клуб сімейного дозвілля» — експертна Рада схвалила 50 назв, представлених видавництвом.

 

Збірка «300 поезій» Ліни Костенко видана А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА буде придбана найбільшим накладом у 2000 примірників. Закупівля усіх інших найменувань коливається в межах 500-1500 примірників, серед яких 17 назв були затверджені накладом у 500 екземплярів.

Найдорожчим виданням закупівель 2018 року стала «Дипломатія» Генрі Кіссинджера від КМ-БУКС вартістю у 693 грн за примірник. Серед українських письменників найорожчим у закупівлях стало видання Галини Скляренко «Українські художники: з відлиги до незалежності» від видавництва «Артхасс» — 290,06 грн за примірник. Найбюджетнішу позицію між собою розділили дві книжки із серії «Читальня» від видавництва «Ранок» — «Велет нам програє! Рівень 1 (у)» Оксани Лущевської та «Електромобіль Сашко. Рівень 2 (у) Олесі Мамчич». Вартість примірника – 22 грн.

Найбільше коштів буде виділено на книжки видавництва КМ-БУКС — 11 368 170 грн. Наступну позицію займає видавництво «Фоліо» — 7 372 575 грн. Далі йдуть: «Клуб Сімейного Дозвілля» — 7 121 330, «Наш формат» — 7 071 105, «Ранок» — 6 687 925, «Видавництво Старого Лева» — 6 488 555, «Віват» – 5 702 655, «РІДНА МОВА» – 4 337 000, «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» — 4 092 000, «Книголав» — 2 616 800. Найменше сума закупівель буде виділена видавництву «Брайт Стор Паблішинг» — 50 400 грн.

 

Кого будуть читати у бібліотеках?

Серед понад 500 авторів фаворитом стала шведська дитяча письменниця Астрід Ліндгрен. У списку закупівель 20 її творів. Лідером серед сучасних українських письменників став белетрист Андрій Кокотюха. Експертна рада обрала 9 його творів, таким чином письменник розділив друге місце з автором історій про Шерлока Голмса – Артуром Конан Дойлем. На одну назву їм поступається письменник Андрій Курков. До списку закупівель увійшли 8 його творів. Серед обраних також можна помітити романи Джоан Роулінг, Агати Крісті, Стівена Кінга, Мирослава Дочинця, дитячі книги Сашка Дерманського та прозові твори Юрія Винничука.

Серед усіх авторів переважають зарубіжні назви – 277, але вітчизняні письменники не поступаються. Їхня кількість становить приблизно 226.

 

За нашими підрахунками, 140 авторів залишили після себе твори, які увійдуть в історію вітчизняної та світової літератури. Натомість 363 письменники і по сьогодні плідно працюють над новими прозовими та поетичними збірками.

 

Що будуть читати у бібліотеках?

У 2018 році бібліотечні фонди поповняться книжками для дітей та підлітків. Молодше покоління читачів зможуть прочитати твори як українських авторів, так і іноземних, а саме: «Сторожова застава», «Бухтик з тихого затону», «Щирик зі Змієвої гори» Володимира Рутківського, серія книжок про «Гаррі Поттера» Джоан Роулінг, «Нові пригоди Карлсона» Астрід Ліндгрен, «Таємне товариство Ботанів, або Екстрим на горі Підстава» Лесі Ворониної, «ВДВ (Великий Дружній Велетень)» та «Чарлі і шоколадна фабрика» Роальда Дала, «Щоденник Лоли» Ольги Купріян.

 

Читайте також: Почнімо нарешті ставитися до дитячої літератури серйозно!

 

Для поціновувачів фантастики та фентезі маємо таку добірку: по 3 книжки Ніла Ґеймана та Анджея Сапковського, серія із 5 книжок Ерін Гантер, по 2 книжки Джорджа Мартіна та Братів Капранових. Минулорічні лідери закупівель українські письменники-фантасти Марія та Сергій Дяченки увійшли в список 2018 року з першою книжкою серії казок «Дивовижні пригоди звичайних речей».

 

Науково-популярна література у цьогорічному списку закупівель представлена такими книжками, як «Секрети мозку. 12 стратегій розвитку дитини» Тіна Брайсон і Деніел Сіґель, «Юнацтву про мистецтво» Віктор Кублицький, «#Щотакематематика» Кузько Кузякин, «Фізика майбутнього» Кайку Мічіо тощо.

 

Серед представлених книжок важливу нішу займають історична література, а саме: «Короткий курс історії України» Олександра Палія, «Всесвітня історія (2 томи)» Ларрі Ґоніка, «Історія УГКЦ за 90 хвилин» Анатолія Бабинського, «Україна РАДЯНСЬКА. Ілюзії та катастрофи «комуністичного раю» Геннадія Єфименка, Яни Примаченко, Оксани Юркової», «(Не)історичні миті. Нариси про минулі сто років» Володимира В’ятровича, «Війна двох правд. Поляки та українці у кривавому ХХ столітті» Вахтанга Кіпіані та інші.

 

До списку 2018 року також увійшли й книжки, які вже були закуплені минулого року: «Аптекар» Юрія Винничука, «Поліанна» Ееонор Портер і «#Янебоюсьсказати. Найвідвертіша книга для підлітків» Настасії Мельниченко.

 

Також до списку книжок на закупівлю потрапили два переклади роману «Портрет Доріана Грея» Оскара Вайлда від двох різних видавництв: «Книголав» і «Знання».

 

У порівнянні з 2014 роком у бібліотечних фондах збільшиться кількість книжок для дітей та підлітків, особливо у жанрі фентезі. Проте зменшиться число поетичних збірок та довідкової літератури (словників та енциклопедій).

 

Як відомо, уряд погодив 120 мільйонів на бібліотечні закупівлі цього року.

 

Раніше повідомлялося, що експертна рада рекомендувала 741 книжку до закупівлі для поповнення фондів публічних бібліотек цього року.

 

У 2017-у році експертна рада рекомендувала 138 назв книжок для закупівлі до бібліотечних фондів.

 

2016 року на програму подались 1447 видавничих пропозицій від 134 видавництв на загальну суму понад 333 мільйони 644 тисяч гривень.

 

Так 2014-го року, за підпорядкування Держкомтередіо, для закупівель обрали 94 позиції. Всього в програмі опинилося 69 видавництв та видавничих організацій.