комікси

Чарівні світи і косплей: в яких книжках шукати натхнення для нових образів 

26.03.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Деяким читачам хочеться відчути себе на місці героїв улюбленої книжки, приміряти на себе їхні переживання або ж продовжити їхню історію. Для цього не потрібні фантастичні пристрої, адже існує косплей. В яких книжках шукати натхнення для нових образів читайте у матеріалі Читомо. 

Що таке косплей

Ще два десятки років тому поняття «косплей (cosplay – англ.)» знали небагато в Україні. Костюмована гра (costume play – англ.), як це називали раніше, була різновидом перформативного мистецтва, де люди одягалися, як герої з книжок, фільмів, серіалів, відеоігор, мультиків тощо. З 1990 року кількість прихильників «косплею» невпинно росте. 

 

Сьогодні косплеєри не лише одягаються, як їхні улюблені герої. Вони переймають поведінку та манери, а також відтворюють окремі сцени за участю цього героя з іншими косплеєрами. У створенні образу можуть брати участь кілька людей. За людиною у костюмі стоять автор, який вигадав персонажа, художник костюму, хореограф, музикант та інші. Інколи всі ці функції може поєднувати у собі одна людина.

Фото з Comic Con Ukraine

 

Найбільше косплей як субкультура відомий у Північній Америці та Японії, але розвиток інтернету зробив його популярним у всьому світі. 

 

Косплей за мотивами книжок

То чи багато зараз створюють косплею за книжками? І так, і ні. Часто однієї лише книжки — не достатньо. Як у випадку з «Хроніками Амбера» Роджера Желязни («Богдан»). Це історія про боротьбу принца Корвіна за трон Бурштинового королівства, а також подальше протистояння Корвіна і його сина Мерліна із Двором Хаосу. У книжці є докладні описи багатьох героїв. Наприклад, таким перед читачем постає головний герой:

 

Зелені очі, чорне волосся, одяг – чорний зі сріблом. На мені був плащ, пола якого ледь загорнулася, мов од вітри. На ногах – чорні чоботи, як і в Еріка, а на боці висів клинок, щоправда, важчий і коротший, ніж у нього. На руках – рукавиці зі срібних пластинок. На шиї – застібка у вигляді срібної троянди.

 

Попри доволі детальний опис, за цією серією косплей не створюють. Водночас є і протилежні приклади.

Українська письменниця, авторка серій «Часодії», «Чародол» та «Лунастри» («Школа») Наталія Щерба може похвалитися зустрічами з персонажами власних книжок. Особливо полюбляють створювати костюми за мотивами її серії «Часодії», яка оповідає історію Василини Огнєвої, дванадцятирічної дівчинки, яка відкриває для себе магію часу і потрапляє у чародійській світ Ефлару, де вона має розкрити чимало таємниць її справжньої родини. Зокрема знайти дивакуватих друзів, навчитися чомусь новому, розібратися у павутинні великої політики та в якийсь момент просто вижити. Вперше, коли читач бачить Василинку, її опис дуже короткий: 

 

З лавки підвелася невисока худорлява дівчинка з двома темно-рудими хвостиками і впевнено попрямувала до краю майданчика.

 

Трохи згодом з’являється опис учнівської форми Василинки в Ефларі.

 

Її шкільна форма складалася з трьох комплектів: звичайний одяг для уроків — біла блузка, чорний сарафан і широка темно-синя краватка; білий комбінезон із цупкої тканини з безліччю кишень і кишеньок; чорний шерстяний плащ із застібкою на грудях у вигляді чорно-білого значка школи. Василина вже знала, що її майбутня часова школа має свій геральдичний знак: усередині восьмикутної зірки – рози вітрів – містилося кружальце, поділене плавною лінією на дві половини, Світлочас і Темночас. У самому центрі кола кріпилися дві маленькі стрілки: біла вказувала на чорну половину, а чорна – на білу.

 

Але не лише Василина описана на сторінках книжки. Чимало уваги приділяється її друзям, зокрема, Захаррі Драгоцій, а також іншим героям —  Білій та Чорній Королевам, Нортону Огнєву, Олені Мортіновій.

 

Наталія заохочує приходити у костюмах на читацькі зустрічі. Навколо книжок виникла спільнота, якій цікаво створювати щось за мотивами книжок — ілюстрації, меми, костюми. Можна потрапити і на справжній часодійний бал, де в одному місці зустрічаються всі герої. Щоправда, таких балів було лише кілька, але якщо стежити за сторінками «Часодіїв» та Наталії Щерби у соціальних мережах, то можна вчасно вихопити перепустку на свято.

Василина – фото Єви Ліден

Екранізації приходять на допомогу

Наявність спільноти, яка здатна оцінити костюм, значно підвищує шанси побачити книжкового персонажа у реальності. Важлива і візуальна опора, коли є якісні ілюстрації, або ж за книжкою зняли кіно. Українських авторів лише починають активно екранізувати, тому варто подивитися на те, як це відбувається у світі. 

 

Безперечно, найяскравіший приклад тут «Гаррі Поттер» Джоан Роулінґ. Багато косплеєрів намагаються відтворити працю художників і костюмерів фільму. Відома також і серія «Таймлесс» або «Дорогоцінних каменів» («Школа») (Рубінова, Сапфірова, Смарагдова книги) німецької письменниці Керстін Ґір, яку екранізували на її батьківщині. Вона оповідає про Ґвендолін Шеферд – шістнадцятирічну дівчину, яка виявляє у собі здатність мандрувати у часі. Тепер вона має швидко підготуватися до відповідальних місій у різних епохах, розібратися з планами підступного графа Сен-Жермена та дізнатися, чи справді її кохає хлопець Ґідеон, якій мав бути напарником її зведеної сестри. Опис повсякденного одягу Ґвендолін не надто докладний: 

 

На щастя, шкільна блузка Сент-Леннокса не знати чому нагадувала кольором пюре, хоч пляма і муляла очі. Я застібнула поверх неї темно-синю куртку на всі ґудзики, і вона сховалася.

 

Але у «Сапфіровій книзі» героїня збирається відвідати звану вечерю у XVIII столітті. Для неї готують сукні, опис яких значно розширює можливості охочих відтворити образ Ґвендолін.

 

Мадам Россіні зашнурувала мені на спині корсаж, і я була здивована тим, який він був зручний. Перебуваючи всередині цієї штуки мимоволі розпростуєшся. Навколо стегон мені застегнули дротяний каркас з м’якою оболонкою. […] Потім мадам Россіні допомогла мені вдягнути через голову темно-червону сукню. Вона застібнула довгий ряд гачків і ґудзиків на спині, поки я проходилася пальцями по багатому гаптуванню на шовку. Ех, оце була краса! […] Мадам Россіні пришпилила крихітні, витончені шовкові трояндочки навколо круглого декольте. 

 

Інший цікавий приклад – «Артеміс Фаул» («Ранок») Йона Колфера, що оповідає про юного дванадцятирічного генія, який відкрив шлях до магічних світів і використовує свої таланти для злочинності. Книгу екранізувала компанія Disney. Прем’єра запланована на 29 травня цього року.  

 

Опису самого Артеміса Колфер присвячує небагато: на перших сторінках читач дізнається лише про те, що Фаул дуже блідий, немов вампір, бо багато часу присвячує комп’ютеру та використовує темні високотехнологічні окуляри. Разом з тим, наприклад, чимало слів відвели опису іншої важливої для серії книжок героїні – Холлі Шорт, капітана ЛЕПрекону – елітного підрозділу ельфійської поліції, яку Артеміс спочатку викрадає задля здійснення свого плану. Згодом вони знаходять спільну мову і разом переживають чимало пригод у наступних книжках.

 

Мабуть, краще описати її зовнішність, ніж читати лекції з ельфійської генеалогії. У Холлі Шорт була шкіра горіхового кольору, золотаво-каштанове коротко підстрижене волосся і карі очі. Ніс нависав гачком, а губи були пухкенькі, немов у янголятка, і не дивно, бо ж Купідон приходився їй прапрадідусем.

 

[…] Ельфійка одягнулася, застібнула темно-зелений комбінезон аж до підборіддя і натягла шолом. Форма у ЛЕПреконів була гарненька. Зовсім не схожа на ті жахливі костюми, що доводилося носити в давні часи. Черевики з пряжками і панталони! Вигадали ж таке. Не дивно, що в людському фольклорі лепрекони такі дивакуваті. 

 

Інколи після виходу фільму видавець випускає окремий наклад книжок з кінообкладинками. Серед підліткових книг доречно згадати метаморфозу, яка сталася із «Сестрами-вампірками» Франциски Гейм. Це серія книжок про сестер Дакарію та Сильванію, які разом із родиною були змушені залишити вампірський край Трансильванію, переїхати у невелике німецьке містечко, ходити у звичайну школу і нікому не казати, що вони насправді вампіри. 

 

За творами Гейм у Німеччині зняли три фільми. Деякі моменти з книжок не потрапили до фільмів, якісь додали сценаристи, тому нещодавно вийшли друком книжки Наді Фендріх у видавництві «Ранок», які оповідають історію сестер саме так, як вона показана у фільмах. 

Книжки та комп’ютерні ігри

Буває й таке, що друге дихання книжкам дають комп’ютерні ігри. Наприклад, як було з історією «Відьмака» Анджея Сапковського. Попри велику цікавість до книжкової серії та знятий на початку 2000-х у Польщі серіал, справжня відомість до героїв Сапковського прийшла після ігор від CD Project Red, особливо третьої частини — The Witcher 3: Wild Hunt. Коли оголосили про зйомки серіалу від Netflix, то виконавців головних ролей приміряли виключно на образи Геральта, Єнніфер, Цірі та інших, які були розроблені для гри. Зрештою, саме арти для гри видавництво «КСД» використало на обкладинках українських видань.

З цього все починалося: косплей за коміксами

Якщо ж говорити про комікси, то тут ситуація значно простіша. У тих, хто хоче створити костюм, вже є образ від художника. Серед українських творців найяскравіше косплей використала команда «Волі». Тоді, за кілька місяців до виходу коміксу, можна було зустріти косплеєрів, які зображували його героїв. Але крім яскравих персонажів увагу читачів привернув і світ, де альтернативна історія УНР подана у декораціях стімпанку та нашестя зомбі-більшовиків. 

Косплей за коміксами — популярна тенденція, особливо коли йдеться про велику двійку Marvel та DC. Цікаво, що попри успішні екранізації «Месників» чи лінійки «Бетменів», образи з коміксів Джокера чи Гарлі Квін видавництва «Рідна мова» створюють гідну конкуренцію кінообразам.

 

Читайте також: Не лише комікси: що читають видавці, які видають графічну прозу в Україні

Де зустрітися косплеєрам?

Ви вибрали улюбленого героя, створили образ, що далі? Костюм можна одягнути не лише на зустріч з письменником, але й на фестивалі популярної культури (КомікКон), комп’ютерних ігор або аніме. У Польщі косплей став невіддільною частиною фестивалів фантастики. А в Україні найближчі подібні події: Ханіфест (Харків) – 25 квітня, КиївКомікКон – 16-17 травня, WeGame (Київ) – 13-14 червня, NatsuNami (Одеса) – 18 липня, Акарі (Житомир) – 15 серпня, КомікКон Україна – 5-6 вересня. Зверніть увагу, що дати подій можуть змінитися через карантин. 

Фото з Comic Con Ukraine

 

На фестивалях не обов’язково брати участь у конкурсі на найкращий костюм, головне – відчути себе героєм улюбленої книжки чи коміксу та весело провести час. Якщо вдається створювати оригінальні костюми, фотографувати косплеєрів чи вражати своїм виступом, то косплей може стати й професійним заняттям. Косплеєри часто стають почесними гостями на міжнародних фестивалях, а деякі з них не менш відомі, ніж кінозірки. Зрештою, чарівні книжкові світи оповідають про інших нас, то чому б не знайти у собі чари, що допомагають бути не лише собою.  

 

Читайте також: Kyiv Comic Con: які книжки читають косплеєри

 

Дякую за допомогу із книжками для цитат Оксані Пронько та Центральній районній бібліотеці ім. Павла Тичини.

 

Матеріал вийшов у співпраці з партнерами.