Два експерти покинули Нобелівський комітет через присудження премії Гандке

04.12.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Крістофер Леандер та Гун-Брітт Сундстрем, які були експертами у складі Нобелівського комітету з літератури покинули свої пости. Про це повідомляє пресслужба Шведської академії.

«Сумно, що Гун-Брітт Сундстрем і Крістофер Леандер залишають Нобелівський комітет. Ми вдячні їм за значні зусилля, яких вони доклали протягом року. Зараз ми обговорюємо організацію роботи комітету на 2020-й рік», — зазначив секретар академії Матс Мальм.

 

За інформацією ЗМІ Швеції, експерти вийшли зі складу комітету через розбіжності з академією. У коментарі виданню Dagens Nyheter Сундстрем розповіла, що залишила комісію через присудження Нобелівської премії австрійському письменнику Петеру Гандке. Вона стверджує, що у Шведській академії та за її межами це рішення вважають «поглядом на літературу як на щось, що стоїть вище за політику»., але це, за словами Сундстрем, «не її ідеологія».

 

Разом з тим, ще один експерт Крістофер Леандер у коментарі виданню Svenska Dagbladet зазначив, що у нього «немає ні терпіння, ні часу чекати результату змін, які були розпочаті», і тому письменник вирішив покинути комітет.

 

Нагадаємо, що цьогоріч Нобелівська премія оголосила лауреатів відразу за два роки. Премію з літератури за 2018 рік отримала польська письменниця Ольга Токарчук, за 2019-ий – австрійський письменник Петер Гандке. Це сталося через те, що 2018 року премію в галузі літератури не присуджували.

 

Присудження нагороди Петеру Гандке також викликало хвилю обурення в культурних та письменницьких колах, а PEN America навіть виступили з офіційною заявою, в якій розкритикували результати роботи нобелівського комітету.

 

Як відомо, минулоріч виник скандал навколо фотографа Жана-Клода Арно (чоловіка членкині Шведської академії Катаріни Фростенсон), якого в листопаді 2017-го 18 жінок звинуватили в сексуальних домаганнях. За їхніми словами, ці випадки відбувалися у приміщеннях Академії.

 

Пізніше Катаріну Фростенсон виключили з організації. Три дійсні члени Шведської королівської академії подали у відставку.

 

У березні цього року стало відомо, що літературного Нобеля відновлюють. Рада директорів Нобелівського фонду заявила, що кроки, які Шведська Академія вже зробила і ще зробить, сприятимуть відновленню довіри до Академії як установи, що присуджує нагороду.

 

Повідомлялося, що протягом 2018 року Фонд Нобеля перебував у тісному діалозі зі Шведською академією. Відтак Положення Академії були змінені, що дало змогу членам Асоціації піти у відставку. Статут оновили та обрали декількох нових членів.

 

Також Шведська академія затвердила нову систему для свого Нобелівського комітету на найближчі кілька років. Тепер у процесі визначення лауреатів братимуть участь 5 зовнішніх членів. Крім цього Академія змінила склад Нобелівського комітету таким чином, щоб до нього більше не входили члени, які були пов’язані з подіями 2018-го.

 

Чільна: bbc.com

 

Джерело: thebabel.com.ua