ЕКЗЕМПЛЯРИ ХХ
ЕКЗЕМПЛЯРИ ХХ
Літературно-мистецька періодика XX століття
про проект

Про проект

«Екземпляри ХХ. Літературно-мистецька періодика ХХ століття» – це проєкт спрямований на вивчення знакових періодичних видань про літературу і мистецтво ХХ століття, які виходили на території України або створювались українцями діаспори.

Проєкт реалізується протягом 2020-2021 років культурно-видавничим медіа «Читомо» за підтримки Українського культурного фонду.

На сайті «Читомо» підготовлені 26 науково-популярних досліджень про знакові українські часописи ХХ століття, які були експериментальними, інноваційними у свій час, фіксували культурний ландшафт, спричиняли дискусії. Літературно-художні видання розглядаються як синергетичне явище на межі різних видів мистецтв, як приклади об’єднання митців, літераторів, художників для спільного творення культурного продукту.

У фокусі дослідження кураторський підхід, згідно з яким обрали знакові, найяскравіші часописи що впливали на культурний процес свого часу й задавали стандарти й тренди. Серед принципів відбору: відображення синтезу мистецтв, експериментальність, якість контенту, значення для культурного середовища.

«Унікальність проєкту в його крос-секторальності, адже наукові консультанти представляють різні сфери — візуальне мистецтво, літературу, кіно, видавничу справу й редагування, історію, що дозволяє комплексно поглянути на видання й виявити їхні особливості. За кожним із цих призабутих, а для широкого загалу невідомих видань стояли люди, які любили свою справу й попри складні й часто небезпечні умови висвітлювали культурні процеси, а часто були їхніми творцями», – розповідає Оксана Хмельовська, співкураторка проєкту.

Куратори впевнені, що дослідження можуть бути прикладами роботи з джерелами та актуалізації культурної спадщини.

«Цікаво спостерігати, як друковані часописи, особливо, культурно-мистецького спрямування, «переживають» віяння цифрової доби і все ж залишаються на радарах культурного простору. Наприклад, журнали «Критика», «Українське мистецтво» та «Всесвіт», які були засновані у час до масового розповсюдження інтернету, досі видаються у паперовому вигляді. Водночас деякі журнали переформатовуються. Як-от «Театрально-концертний Київ», що востаннє вийшов друком у 2018-му році, а згодом отримав грант від Українського культурного фонду на створення власного інтернет-ресурсу», – розповідає співкуратор проєкту Олександр Мимрук.

Також у межах проєкту «Екземпляри» будуть досліджені сучасні українські зіни як явище постдиджитальної практики, закоріненої у традицію паперової періодики.

Важливою складовою проєкту є оцифрування рідкісних номерів видань і викладення їх у вільний доступ на сайті бібліотеки українського мистецтва.

Також партнерами проєкту стали інші платформи, які оцифровують українську періодику: 

*Музей-архів преси

*Проєкт зі збереження інтелектуальної спадщини української еміграції та розсіяння «Diasporiana»

*Електронна бібліотека «Культура України».

 

Завантажити аналітичний звіт проєкту «Екземпляри ХХ. Літературно-мистецька періодика ХХ століття» у форматі PDF.

 

ДОВІДКА:

Читомо — культурно-видавничий медіа проєкт про культуру читання і мистецтво книговидання.

Український культурний фонд — державна установа, створена у 2017 році як нова модель надання на конкурсних засадах державної підтримки та промоції ініціатив у сфері культури та креативних індустрій. Діяльність Фонду, відповідно до чинного законодавства, є невід’ємною частиною політики й визначених пріоритетів діяльності Міністерства культури та інформаційної політики України.

авторський і експертний
колектив проєкту
Анастасія Боженко, Олексій Болдирєв,Тарас Гринівський, Євгенія Губкіна, Анастасія Іванців, Вахтанг Кіпіані, Діана Клочко, Ігор Котик, Олег Коцарев, Катерина Лебедєва, Станіслав Мензелевський, Любов Морозова, Тетяна Петренко, Ірина Плехова, Максим Стріха, Микола Тимошик, Ярина Цимбал, Катерина Яковенко
команда проєкту
Дизайн - Олеся Бачинська
Комунікації - Наталя Корнієнко, Ірина Гарнець
Фінансовий супровід - Алла Жук
Юридичний супровід - Сашко Лютий
Програмування - Oлег Іcaченко