Гeй Бpaун

Ґей Браун про те, як правильно вибрати зубну щітку, дбаючи за планету

08.02.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Гeй Бpaун. Жити із «зеленим серцем» / пер. з англ. Наталія Яцюк. — Київ: Наш формат, 2019.

Нaм дoвoдитьcя жити в нeбeзпeчнoму cвiтi. I xoчa ми уcпiшнo дoлaємo бaгaтo пpoблeм, чимaлo зaгpoз кpиєтьcя в пoвcякдeнниx peчax i звичкax. Якe милo тoчнo бeзпeчнe? Тa чoму шкiдливиx peчoвин у вaшiй cпaльнiй бiльшe, aнiж нa вулицi? Якщo дo тaкиx щoдeнниx вибopiв пiдxoдити уcвiдoмлeнo, ми вплинeмo нe лишe нa Книга «Жити із “зеленим серцем”. Подбай про себе і планету»cвoє здopoв’я тa oceлю, a й нa плaнeту зaгaлoм — зaпeвняє eкoлoгiчнa aктивicткa Гeй Бpaун.

У сьогоднішньому уривку з її книжки «Жити із «зеленим серцем» ми дізнаємося про те, як правильно вибирати засоби для догляду за ротовою порожниною, які будуть відповідними вaшoму бюджeту i cпocoбу життя, а також принесуть користь здоров’ю та планеті.

 

Правда про зубну пасту

Мій тато — ортодонт. Він ще в дитинстві пояснив мені, що зуби та ясна — це вікно до загального добробуту. Хороший стоматолог здатен виявити ознаки захворювань. Запалення ясен можуть указувати на підвищений рівень кортизолу внаслідок стресу. Блідо-рожеві ясна — свідчити про анемію. Часті інфекції ротової порожнини біля коренів зубів можуть указувати на діабет. Запалені червоні плями здатні свідчити про аутоімунні захворювання, а саме вовчак чи хворобу Крона. Хронічне запалення пов’язане із серцевими захворюваннями. Антидепресанти й антигістамінні препарати можуть спричинити сухість у роті, скорочуючи кількість слини, яка є природним захистом зубів.
 

Регулярні візити до стоматолога та правильне чищення зубів — це важливі складники належної гігієни й особистого здоров’я. Завдяки чищенню зубів і зубній нитці можна подолати негативний вплив бактерій. Однак, як і у випадку засобів особистої гігієни, не кожна зубна паста чи ополіскувач для ротової порожнини допоможе.
 

Використовуйте правильну зубну пасту

Перше, що ми робимо вранці (крім зазирання у смартфон), — це чистимо зуби. Що нам ще слід було б зробити, то це прочитати склад зубної пасти того бренду, який обрали. Багато різновидів зубної пасти містять триклозан, а він порушує роботу ендокринної системи. Його вже заборонили додавати у склад мила для рук чи гелю для душу, проте він усе ще є в деяких зубних пастах та інших засобах особистої гігієни. Фтор, що міститься в багатьох пастах, зміцнює емаль і регулює рівень кислотності в ротовій порожнині, проте його в жодному разі не можна ковтати, оскільки це хімічна речовина, яка з часом може накопичуватися в організмі і призводити до порушення функцій нервової та ендокринної систем.

 

Будьте уважними з пропіленгліколем — мінеральною олією, яка використовується в багатьох засобах особистої гігієни і яку часом додають до зубної пасти як поверхнево-активну речовину (ПАР), щоб полегшити її застосування. Мінеральна олія такого типу використовується в антифризах та авіаційних протиобліднювачах, тому ця речовина, безперечно, не потрібна вам у роті.

 

Засоби для відбілювання зубів роблять усмішку красивішою, проте часто містять свинець та інші важкі метали. Лаурилсульфат натрію (хімічна речовина, яку додають у зубну пасту для піноутворення) може спричинити виразки в порожнині рота й поганий запах або ж посилити наявну алергію. Якщо ви все ж хочете використовувати зубну пасту із фторидом чи іншими неорганічними складниками, після чищення зубів два-три рази ретельно прополощіть ротову порожнину водою, щоб видалити якомога більше залишків цих речовин.

 

Багато засобів особистої гігієни, зокрема зубна паста, містять домішки для надання текстури й кольору, а саме мікрогранули, які переважно позначають на етикетках як поліетилен. Ці крихітні пластикові часточки переважно залишаються поза увагою, проте вони можуть застрягати в яснах, затримуючи бактерії — так виникає запалення. Як вже було зазначено в розділі про воду, цей мікропластик надзвичайно згубний не лише для людей, а й для довкілля. Із часом пластикові мікрогранули потрапляють у водойми, де риба помилково приймає їх за їжу, а сам мікропластик діє як губка, що збирає пестициди й важкі метали.

 

Органічна зубна паста — найкращий вибір. Зубні пасти Tom’s of Maine та Dr. Brite можна придбати в магазинах здорового харчування й навіть у деяких аптеках. Останнім часом я використовую зубну пасту Davids, яка має у складі інгредієнти найвищої якості, не містить фторидів чи сульфатів і має екологічну упаковку.

Обирайте правильну зубну щітку

Тип зубної щітки — це ще одне важливе міркування. Якщо вам доводиться користуватися зубною щіткою, виготовленою з пластику, переконайтеся в тому, що ручка і щетина не містять бісфенолу А, полівінілхлориду і фталатів. Проте я раджу вам знайти зубну щітку з натуральною щетиною.

Біологічна зубна щітка

Понад 2 мільярди пластикових зубних щіток щороку опиняються в океанах та на звалищах. Раджу вам використовувати бамбукову зубну щітку на рослинній основі. Моя улюблена зубна щітка, яку виробляє компанія Clean Planetware, має органічний сертифікат, не містить BPA, а її щетинки виготовлені з рицинової олії.

 

Я регулярно використовую зубну нитку для чищення міжзубних проміжків; моя улюблена зубна нитка — Dr. Tung’s Smart Floss. Замість нафтохімічного воску, який міститься в більшості видів зубної нитки, цей бренд використовує натуральну суміш рослинного і бджолино­го воску. Диспенсер для зубної нитки також виготовлений з біорозкладного матеріалу.

Очищуйте язик

Я дізналася, наскільки важливо чистити язик, лише коли одного дня стоматолог показав мені мій білий язик і сказав: «Бачите? Це бактерії, які призведуть до виникнення карієсу». Не забувайте про язик наприкінці кожного чищення зубів. Здоровий язик має гарний рожевий колір.

Обирайте ополіскувач без хімікатів

Обирайте ополіскувач для ротової порожнини без вмісту хімікатів і спирту. Мій улюблений — Tooth & Gums Tonic компанії Dental Herb. Цей ополіскувач містить чисті ефірні олії й інші безпечні інгредієнти, а саме екстракт ехінацеї, готу кола, кориці, евкаліпту й лаванди. Крім того, цей продукт повністю рослинний і не тестувався на тваринах.

Якщо ви вважаєте себе ще сміливішими, вам, можливо, варто спробувати так зване «витягування кокосовою олією». Кокосова олія витягує бактерії і токсини з ротової порожнини. Вранці, перш ніж чистити зуби й пити воду, потрібно взяти столову ложку високоякісної олії, потримати її в роті 10–20 хвилин, а потім виплюнути у смітник. (Не в раковину, оскільки олія стає твердою й може забити каналізаційну трубу). Далі треба прополоскати рот водою й почистити зуби. Насправді цю процедуру можна назвати «полосканням олією», оскільки слово «витягування» може видатися незрозумілим. Проте ідея саме в тому, що кокосова олія витягує все шкідливе з ясен. Streptococcus mutans — це бактерії, які живуть у ротовій порожнині і, як показують дослідження, сприяють виникненню карієсу й захворювань ясен. Доведено, що витягування скорочує кількість Streptococcus mutans у порожнині рота, особливо якщо використовувати для цього кокосову олію. Ще кілька переваг процедури: усуває поганий запах з рота, загоює ясна, зменшує запалення й запобігає карієсу. Дехто вважає, що це також зміцнює імунну систему.

Знайдіть правильного стоматолога

Якщо ротова порожнина — це вікно до здоров’я, то у вашого стоматолога — найкраща панорама, тому ви маєте зробити зважений вибір. Я шукаю лікарів, які дотримуються холістичного підходу до медицини. Матеріали, які використовує стоматолог, настільки ж важливі, як і його майстерність. Традиційні пломби з амальгами можуть містити ртуть, яка є небезпечною для здоров’я. Хороший фахівець з біологічної чи холістичної стоматології обирає біосумісні матеріали, які не шкодять пацієнтам і планеті. Мій стоматолог, доктор Честер Йокояма, має сертифікат SMART (Safe Mercury Amalgam Removal Technique — «Методика безпечного видалення пломб із ртутної амальгами»), виданий Міжнародною академією стоматології і токсикології. Це означає, що він дотримується протоколу безпечного видалення пломб із ртутної амальгами.

 

Стоматологи, які переймаються станом довкілля, також усвідомлюють, наскільки важливо бути екологічно відповідальними. Щоразу, коли я заходжу в кабінет доктора Йокоями, він показує мені своє останнє екологічне придбання. У нього є навіть безводна вакуумна система, яку він використовує для висмоктування рідини з ротової порожнини пацієнтів. Вона дозволяє заощаджувати до 1800 літрів води на день. Доктор Йокояма робить свій внесок у те, щоб Каліфорнія економила воду. Уявіть, якою була б користь водним ресурсам, якби всі стоматологи перейшли б на безводні вакуумні системи!

Дії людини із «зеленим серцем»

  • Оберіть лікаря, який є фахівцем з біологічної чи холістичної стоматології.
  • Придбайте зубну пасту, яка має офіційне маркування органічного продукту й не містить триклозану, пропіленгліколю й
  • лаурилсульфату натрію.
  • Завжди використовуйте органічну зубну нитку й не забувайте чистити язик.
  • Оберіть ополіскувач для ротової порожнини без вмісту хімікатів і спирту.

 

Читайте також: Будь еко: книжки для екологічно свідомого виховання дітей