в'язні

Книжка в’язня, написана через WhatsApp, здобула головну премію Австралії

03.02.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Бехруз Бочані, письменник, журналіст і кінорежисер, який вже більше п’яти років утримується на острові Манус в Папуа-Новій Гвінеї, отримав найпрестижнішу нагороду Австралії – Victorian Prize for Literature – за книгу «No Friend but the Mountains». Про це йдеться на офіційному сайті премії.

 

Нагорода у розмірі 125 тисяч австралійських доларів (близько $ 90 000) вважається найпомітнішою премією Австралії і вручається з 1985 року.

 

 

Сам Бочані на церемонії вручення не зміг бути присутнім. По телефону він сказав: «Я щасливий, тому що це велике досягнення для мене і всіх біженців, і це перемога проти цієї системи». Але водночас підкреслив, що його глибоко засмучують страждання, свідком яких він є на острові Манус.

 

«Сотні людей були відокремлені від своїх сімей на довгі роки», сказав він, додавши: «Ми живемо в місці, гіршому за в’язницю».

 

Як пише Вікіпедія, Бочані втік з Ірану після того, як поліція там заарештувала кількох його колег-журналістів і здійснила напад на його офіс. 2013 року австралійський флот перехопив його човен, на якому він намагався дістатися до країни, заарештувала його і відправила на острів Манус. Окрім нього, у схожій ситуації опинилося 3000 іранських біженців.

 

Його книга розповідає про досвід утримання під вартою і написана протягом п’яти років за допомогою текстових повідомлень у WhatsApp, які Бочані відправляв своєму перекладачеві Оміду Тофігяну.

 

Як правило, тільки австралійські громадяни або постійні мешканці країни мають право на отримання цієї нагороди. Але присудження іранцеві цієї нагороди – виняток, оскільки журі й засновники премії вважають, що історія Бочані – це сучасна історія Австралії.

 

Під час свого ув’язнення Бочані написав статті для численних місцевих та міжнародних ЗМІ, а також отримав низку міжнародних нагород, зокрема  Amnesty International Australia, Index on Censorship (2017), нагорода імені Анни Політковської за журналістику (2018).

 

З історії Бочані можна провести паралелі до історії ув’язненого Олега Сенцова, який перебуває у неволі з 2014-го року. Як і Бочані, Сецов є письменником і режисером.

 

Нагадаємо, що минулого року Олега Сенцова відзначили премією «За свободу думки» імені Андрія Сахарова.

 

Також йому присудили польську премію Pro Dignitate Humana.

 

Фото: UNSW Newsroom