бізнес

Love & Hate: Як збудувати правильні відносини між ілюстратором та замовником

23.04.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У Довженко-центрі відбулася шоста офлайн-зустріч спільноти «Ілюстрактор!», яка об’єднала художників, ілюстраторів, графічних дизайнерів та усіх зацікавлених, щоби взяти участь у дискусії під назвою «Замовники: Love & Hate». Відомі ілюстратори ділилися досвідом, таємницями та порадами з молодими спеціалістами. Подія була покликана полегшити відносини між клієнтами, виконавцями та посередниками, прояснити і деталізувати процес виконання замовлень, а також допомогти ілюстраторам та художникам навчитися відстоювати свої права та чітко вибудовувати комунікацію з усіма членами процесу. Ми занотували найважливіше.

Ілюстратор як самостійна одиниця у бізнесі

Під час зустрічі, зокрема, виступив і Дмитро Кліщик, колишній арт-директор телеканалів СТБ, «Новий», відділу ефірного промо 1+1 та засновник компанії Milk Branding, яка сьогодні входить до першої десятки брендингових агенцій України за кількістю і масштабами реалізованих проектів. 

Він зазначає, що робота ілюстратора над певним проектом не просто складна та багатогранна, але і вимагає значної зосередженості та пильності на всіх етапах. Варто усвідомити, що часто ілюстраторові доводиться працювати не безпосередньо з клієнтом, а з посередниками – рекламними агенціями та її представниками – арт-директорами, проектними, акаунт-менеджерами. На цьому шляху може виникнути немало проблем та перепон, однак щоб робота склалася успішно, не варто сприймати їх негативно. Комунікація та чіткість – ваші надійні друзі.

 

Потрібно пам’ятати, що приємно працювати лише з приємними людьми. Намагайтеся так вибудувати роботу, щоб усі залишилися задоволеними процесом та результатом, але не забувайте підтримувати ділові стосунки і після закінчення проекту.

 

Ілюстратор – самостійна одиниця у бізнесі, тож він має поводитися, як бізнес. Потрібно знати ціну собі, своєму часу та своїй роботі, вміти аргументувати, обґрунтовувати та бути прозорим у комунікації з замовниками. Ілюстратор має бути вільним у спілкуванні та позбавленим ніяковості – не соромтеся першими писати потенційним замовникам або клієнтам, щоб отримати відгуки та фідбек – це лише демонструє ваш професіоналізм та працює на вас.

Шлях до замовлень

Тож найперше, що потрібно ілюстраторові, щоб отримувати замовлення – це портфоліо. Потенційні замовники шукатимуть вас на профільних сайтах, тому створюйте профілі скрізь, де тільки можете, навіть на Pinterest –  адже саме там потенційні замовники можуть побачити ваші роботи та перейти до повного портфоліо, якщо їм сподобається ваш стиль. До речі, не варто публікувати лише результат своєї довгої та кропіткої роботи – додайте у портфоліо практичне втілення, а також мокапи, скетчі, вектор, текстові пояснення та обґрунтування своїх проктів. Продемонструйте, як виглядає ваша робота.

 

Процес співпраці починається безпосередньо з креативної ідеї, її обговорення між агенцією та клієнтом, затвердження, а вже потім – пошуку ілюстраторів, які мають схожий стиль роботи та можуть втілити задум на практиці.

 

Іноді навіть на цьому етапі можуть виникати проблеми, зазвичай тому, що очікування не співставні з отриманим реальним результатом.

 

Ілюстратор сам створює свою цінність для потенційних замовників. Тож докладайте усіх зусиль, щоб привернути до себе увагу. Якщо ж вам запропонували взяти участь у проекті, пам’ятайте, що лише від вас залежатиме, на яких умовах відбуватиметься ваша співпраця.

 

Перше, що варто обговорити – оплата та права. А також:

 

  • Вартість – вас попросили порахувати, скільки коштуватиме ваша робота. Ціна має бути чіткою та прозорою. Не важливо, якою саме вона буде, важливо, як ви про це говорите: поясніть, як працюєте та за що вам мають заплатити: за годину роботи, за одну ілюстрацію тощо.

 

  • Терміни роботи – надзвичайно важливими є пояснення: я це робитиму, тому що… (на одну ілюстрацію витрачаю день, потім редагую, вношу правки…)

 

Якщо ви хочете зробити якісний проект, працюйте зі своєю категоричністю, готуйтеся йти на поступки та вдумливо називайте вартість, адже після того, як її затвердять у клієнта, доведеться або працювати за вказаною ціною, або не працювати зовсім – змінити нічого не вдасться, це підірве ваш авторитет та позначиться на результаті роботи.

Вартість – це зона вашої відповідальності, як і права

  • Про права варто думати не агентству, а ілюстратору, бо для агентства це додаткова робота, за яку воно не хоче братися.

 

  • Клієнти ж прагнуть отримати усі права на вашу ілюстрацію і назавжди, тому треба це обговорювати одразу, щоб потім не виникло проблем.

 

  • Права необхідно прописати у договорі, як й інші деталі.

 

  • Будьте готовими співпрацювати на всіх етапах і все обговорювати. Якщо у вас виникають якісь проблеми чи завдання недостатньо чітке, запитайте зайвий раз – це лише свідчитиме про ваш професіоналізм. Іноді, коли проект доволі багатогранний та складний, можна запропонувати зробити тести – не соромтеся називати свою вартість, адже працювати безкоштовно – не вихід, особливо професіоналам. Цей час, який пропонують витратити на втілення безкоштовних тестів, краще спрямувати на розробку додаткових ілюстрацій для свого портфоліо. Тести допоможуть чіткіше визначитися із завданнями та уникнути можливих проблем, їх краще проводити за угодою.

 

  • Завжди спочатку робіть скетчі, а потім вже вектор. Скетчі готуються доволі швидко, це елемент прототипування, щоб розуміти композицію та інші деталі. Лише після їхнього затвердження варто переходити до вектора. Це продуктивніше, адже його робити довго і важко.

 

  • Перед початком співпраці обговоріть технічні деталі, щоб потім не витрачати зайвий час.

 

  • Не завалюйте дедлайни, залишайтеся на зв’язку і обговорюйте кожен крок з клієнтом. Звичайно, усе залежить від того, з ким будете говорити: є ті, хто аргументує, а є ті, хто каже, що їм просто не подобається, тоді вам знадобиться знання психології для пошуку компромісу.

Як зробити, щоб для проекту обрали саме вас як ілюстратора

  • Швидко прораховуйте вартість: з чого вона складається, чому такі терміни та суми, обговорення прав, аргументація термінів, деталі, пояснення для клієнта.

 

  • Важлива деталь, яку ще тільки доводиться впроваджувати, це трітмент – текстовий опис того, як ви підійшли б до роботи, детально, майже покроково – це важливо, бо ви показуєте свій професіоналізм і демонструєте агентству, як будете працювати.

 

  • Тренуйтеся писати – це має стати частиною ваших скілів.

 

  • Доведіть свою надійність – демонструйте реальні проекти, показуйте не просто ілюстрацію, а те, як вона виглядає в реальному світі; надавайте відгуки від клієнтів – можете навіть скрінити переписку у Facebook чи інших месенджерах.

 

  • Обговорюйте усі деталі завчасно, особливо звертайте увагу на етап персональної презентації проекту/ Запам’ятайте, що не можна презентувати свою роботу на інших ресурсах до того, як вона буде оприлюднена замовником. Обговоріть, через який проміжок часу ви зможете просувати свою роботу на інших майданчиках. Не зашкодьте клієнту чи агенції необдуманими кроками.

 

  • Робота після проекту формує лояльність. Ілюстрація – це бізнес, поводьтеся, як бізнес.

 

  • Спілкування класно працює, завжди. Агенції вітають клієнтів з днем народження, витрачаючи на це мінімум ресурсів – так вони нагадують про себе та показують, що клієнти для них важливі. 

 

  • Не припиняйте взаємодію одразу після закінчення проекту, залишайтеся на зв’язку та будьте приємною людиною, з якою хочеться вести бізнес.

 

Також в ході зустрічі «Замовники: Love & Hate» виступили й інші знані художники та ілюстратори. Вони поділилися власним досвідом та таємницями майстерності.

Максим Паленко: «Вам доведеться обрати своє обличчя»

Тема про замовників і художників та про те, як не переступати через себе, актуальна для кожного ілюстратора. Максим Паленко знається на цьому та має досвід становлення як «одного із найталановитіших книжкових графіків молодшого покоління» — «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА».

 

Усе почалося з того, що він закінчив Дніпропетровське художнє училище та Львівську академію друкарства. Портфоліо у нього не було, тому вийшов із ситуації по-своєму: він придумав купу неіснуючих фірм, зробити купу фейкових флаєрів для несправжніх подій і пішов в офіс роботодавця, сподіваючись, що йому дадуть працювати у Photoshop. Однак його запитали, чи знає він Flash. Довелося впевнено кивати. За тиждень Максим виконав тестове завдання та освоїв Flash. Так і потрапив на роботу.

 

Паленко стверджує, що ілюстраторам буде корисно попрацювати в офісі: «Офіс був потрібен, щоб навчитися працювати з програмами в екстремальних умовах: вдома спокійно, нема цього поштовху, а в офісі ти постійно щось у когось запитуєш, вчишся, це дуже корисний експіріенс. Динамічні люди беруть з офісу все, що можуть, і розвиваються далі, часто переходять на фріланс».

 

Максим хотів займатися анімацією, але жив в Дніпрі, а там було мало для цього можливостей. Пішов у дитячу ілюстрацію, бо думав, що там можна максимально розкритися. Ілюстратор говорить, що професіоналу потрібно обирати образ, за яким вас сприймають замовники, але для цього треба дуже багато проб.

Світлана Грибенюк: «Сформуйте «Я-бренд ілюстратора»

Світлана Грибенюк, керівниця проекту Gifty, говорить, що ілюстратор – це не просто підрядник, він творить себе сам, тому сам відповідальний за те, чи буде отримувати проекти та замовлення. Для цього необхідно сформувати «Я-бренд ілюстратора», який дозволить йому розвиватися та знайти свою нішу у сфері.

 

Ілюстраторові варто визначитися з тим, на підготовку якого продукту він націлений, підготувати ґрунтовне портфоліо, визначити свою позицію у сфері та сформувати прайс своїх робіт. Ілюстратор має займатися самопросуванням та розцінювати себе як бренд, тому PR буде важливою частиною його становлення. Історії та пропозиції також мають бути невід’ємною частиною «Я-бренду ілюстратора».

 

Мало отримати замовлення, необхідно якісно його реалізувати та залишитися у хороших стосунках із замовником. Щоб співпраця була успішною, необхідно дотримуватися кількох ключових правил. Перш за все, пам’ятати про чіткість, прописувати завдання та бажані результати, затверджувати усі ескізи та не перебільшувати свої можливості – будьте чесними із замовником, не зривайте дедлайни та постійно підтримуйте процес комунікації. Так ви зможете задовольнити потреби клієнта у якісному продукті, отримати схвальні відгуки, напрацювати портфоліо та створити сильний «Я-бренд ілюстратора».

Надьожна (Надія Кушнір): «Завжди думайте, де ставити підпис»

Надьожна – українська художниця, яка в свої 25 років проілюструвала біля 50-ти книжок для різних видань, однак справжню популярність їй принесло власне творіння – Гусь. Книжку про нього ілюстраторка презентувала на Книжковому Арсеналі.

Надія розповідає, що її досвід був величезним, деколи вона мала одразу шість робіт. Якось вона хотіла поїхати на роботу за кордон, але в останній момент передумала, але від подальшої співпраці з українськими замовниками відмовилися, тому залишилася тимчасово без роботи.

Ілюстраторка радить думати, що підписуєте, «бо можете втрапити в неприємні історії, коли ваше ім’я та бренд будуть використовувати, посилаючись на минулі, колись давно підписані угоди. Але не забувайте, що ілюстратор має виконувати свої завдання добре, бо саме він відповідальний за них».

Ольга Протасова про ціноутворення, аргументи та клієнтів

Ольга Протасова — відома київська дизайнерка та ілюстраторка з «яскраво вираженою буквозалежністю» і нестандартними інструментами роботи, має понад 10 років досвіду.

 

Ольга говорить, що ціноутворення – дійсно важливий момент для ілюстратора та замовника. Вона закликає вдумливо підходити до ціноутворення. Ілюстрація дає деякі додаткові переваги: вона привертає увагу та допомагає розповісти історію, пояснити та встановити зв’язок із глядачем.

 

Якісна ілюстрація – основа вдалого проекту. Однак щоб успішно втілити задум, необхідно усвідомити вартість кінцевого продукту, цінність, яку замовник бачить в ілюстраціях, та запланований прибуток. Ваш клієнт не просто хоче отримати гарну картинку, він орієнтується на прибуток – продавши продукт, отримує за нього певну вартість, як і належить підприємцю. Однак ви, як ілюстратор, також маєте право на частину цього прибутку. І це необхідно враховувати при ціноутворенні.

 

Ціна має бути чіткою, прозорою, аргументованою та визначатися потребами клієнта. Враховуйте усі деталі під час ціноутворення – час, складність, додаткові потреби, зміни завдання. Продумайте усі деталі та прорахуйте раціональну вартість, адекватну для обох сторін. Будьте готовими аргументувати та відстоювати свою позицію. За можливості опишіть усі стадії роботи, підрахуйте фактичну кількість витрачених годин та оцініть кожну робочу годину. Враховуйте ексклюзивність, час, територію, широту використання ілюстрації.

 

Пам’ятайте, що краще поставити зайві питання, ніж про щось забути. Завжди уточнюйте, чи ексклюзивні права потрібні замовникові на ілюстрацію, на який час та на які території, на яку кількість носіїв, чи планують її редагувати, чи хочуть обмежити публікацію в портфоліо, чи планують купити оригінальну роботу тощо.

 

Не всі, хто звернувся до вас за прорахунком, потенційні замовники. Не варто також давати знижки, щоб отримати замовлення. Це знецінює, а не створює вартість.

 

Вартість усього проекту визначається за формулою: Вартість проекту = вартість створення + вартість використання.

 

До речі, не забудьте про роялті, з якого авторові ілюстрації доведеться сплатити 20 % податку. Його краще завчасно включити у вартість вашої роботи.

 

Цінуйте себе, свій час та свій бренд!

 

Читайте також: Як стати успішним ілюстратором та не залишитися без роялті

Женя Гайдамака про найкращих друзів фрілансера

Женя називає себе «комерційним ілюстратором». Говорить, що займається цим давно, тому знає, хто такі замовники і все, що з ними пов’язано. Факапи, за словами спікера, бувають. Головне – напрацьовувати звички, які полегшать життя й вам, й іншим.

Друг №1 – Терпіння: до правок, до замовників і до себе. Правки – це частина роботи. Проте краще заздалегідь у договорі зазначити, скільки їх буде. Це допоможе зекономити час і нерви. «Ставте себе в позицію терпіння, – так окреслює ілюстраторка один із основних меседжів. – Контролюйте себе». Терпіння знадобиться і для відповідей на листи.

 

Друг №2 – Систематичність: у кількості пропонованих ескізів, у їхній якості, у своєчасності виконання, у вчасній комунікації. Женя обирає три ідеї, робить з них повноцінні ч/б ескізи, які й показує клієнту: «Мої замовники знають, який рівень ескізів від мене очікувати, знають, що я завжди пропоную декілька варіантів, – це викликає повагу».

 

Друг №3 – Be nice: працювати хочуть не з тими, хто найкраще малює, а з тими, хто зручний в роботі. Ціль ілюстраторів та дизайнерів – довгострокова дружба із замовником.

Поважайте час людини, якій пишете. Створіть «ілюзію» того, що ви старалися. Листи на кшталт «Привіт. Я ілюстратор. Бла-бла-бла. Ось мої роботи», – дуже погана ідея. Пам’ятайте, для зайнятих людей перше враження про вас – це основне враження. Make it good. Спілкування з колегами так само важливе і підпадає під ті ж самі правила.

 

Друг №4 – Самостійність: якщо замовників немає, або просто пауза в роботі, то ініціюйте свої проекти. Створюйте собі замовлення самі. Працюйте на випередження. «А де поні?», – фраза, яка умовно позначає, що у вашому портфоліо завжди недостатньо конкретно тих тем, які шукатиме замовник. Чим більше нової роботи, тим легше знайти «свій» напрямок  і «свою» нішу.

 

Друг №5 – Впевненість: Часом здається, що у нас щось «гірше», ніж у когось, особливо в епоху розквіту соцмереж. Розслабтесь – у всіх свій ритм.

 

Закінчує Женя спіч доволі впевненими порадами: «Не бійтесь говорити «Так». Не бійтесь говорити «Ні».

.

Читайте також: Як знайти видавця: поради від ілюстратора Віталія Бугари