закон про мову

Мінекономіки може впроваджувати фемінітиви лише для свого відомства — Демська

14.09.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Згідно із Законом «Про засади функціонування державної мови» встановленням стандартів державної мови займається Національна комісія зі стандартів державної мови, а Мінекономіки не може впроваджувати фемінітиви на рівні держави, а лише для свого відомства. Про це повідомила у ефірі Громадського радіо Орися Демська, голова Національної комісії зі стандартів державної мови.

«Саме до її компетенціїї належить встановлення правописних нормувань, визначення мовних стандартів, а фемінітиви саме є частиною правописної норми. Тому, Мінекноміки, очевидно, може такі речі робити, але вони будуть діяти винятково для Мінекономіки і, очевидно, не діятимуть для всієї держави, тому що Національна комісія зі стандартів державної мови таких речей не затверджувала і не пропонувала», — пояснила Демська.

 

Також вона зазначила, що рішення Міністерства економіки у галузі фемінітивів виглядає так само, якби Національна комісія зі стандартів державної мови займалася економікою.

 

Як відомо, міністр економіки Ігор Петрашко підписав наказ «Про затвердження зміни №9 до національного класифікатора», яким дозволив за бажанням використовувати фемінітиви. Документ оприлюднили на сайті Мінекономіки.

 

Нагадаємо: у 2018 році в мережі проводили флешмоб із закликом до правописної комісії унормувати вживання в українській мові фемінітивів.

 

Учасники флешмобу публікували пости із тегом #легалізуватифемінітиви, а також надсилали листи в Українську національну комісію з питань правопису із пропозицією додати до нового проєкту правопису положення про варіативне вживання іменників-назв професій та посад — поруч із чоловічими формами додати фемінітиви.

 

Правописну комісію закликали рекомендувати вживання фемінітивів на позначення жінок у професійному контексті, у тому числі жінок з військовими званнями — не лише у розмовній мові, а й норматизувати вживання фемінітивів і в публіцистичному, і в художньому, і в науковому, і в офіційно-діловому стилях.

 

Нову редакцію українського правопису, яка замінить застарілу редакцію від 8 червня 1992 року, Кабінет Міністрів України ухвалив 22 травня 2019 року.

 

Документ підготувала спеціально створена Українська національна комісія з питань правопису, до якої увійшли вчені-мовознавці Національної академії наук та національних університетів з різних регіонів України.

 

У серпні-вересні 2018 року відбулося громадське обговорення пропонованих змін, під час якого надійшло понад 3 тис. пропозицій від наукових установ, закладів освіти, органів державної влади та місцевого самоврядування, окремих громадян.

 

Читайте також аналіз проєкту нової редакції правопису від кандидата філологічних наук, доцента Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка Дмитра Данильчука.

 

Джерело: Громадське радіо