Book Space

Міжнародний фестиваль Book Space у Дніпрі: як це було вперше

03.10.2018

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

28-30 вересня 2018 року у Дніпрі відбувся перший  Міжнародний книжковий фестиваль Book Space і пройшов у межах міської програми  «Культурна столиця» у партнерстві з Дніпропетровською обласною державною адміністрацією. Серед учасників фестивалю  –  понад  60 видавництв та близько 80 запрошених авторів із України та з-за кордону.

 

Простір книжкового фестивалю   це кілька локацій. Серед них два павільйони з дорослою літературою, один з дитячою. У барі «Невагомість» відбулися  літературні читання із Русланом Горовим, Галиною Крук, Остапом Сливанським, Світланою Поваляєвою. У приміщенні Дніпропетровської ОДА  гостей фестивалю чекали дискусії, круглі столи та презентації книжок. У межах фестивалю працювало десять тематичних програм.

 

«На фестивалі була представлена історична,  бізнес і дитяча програми. Центральна програма фестивалю «Трансформації», де відбувалися різні дискусії та презентації, які стосуються змін в країні, в світі  та з нами самими. Видавці з усієї країни, книжки також представлені в дуже різних спектрах і історична література, і художня, і навчальна література, будь-яка.  Все відбулося дуже добре, людей багато, люди цікавляться, на події відвідують, тобто, в принципі, все відбувається за планом в даний момент, і ми щасливі що Дніпру ця подія виявилася потрібною»,  радіє Вікторія Наріжна, арт-директорка Book Space.

 

Ірина Славінська, журналістка та перекладачка, ділиться своїми враженнями про подію у Дніпрі: «Книжкові фестивалі між собою подібні і різні водночас. Менеджерська частина незмінна. Тут потрібно вписатися в графік письменників, розставити у програмі події. А те, чим фестивалі можуть відрізнятися, це саме той геній місця, в якому вони проводяться. На Book Space вражає розмах із точки зору площі, які тут використані, і це й як дуже амбітний проект, тому що вперше подібний фестиваль відбувається. І мені дуже імпонує те, як тут використано космічну складову і ракети, які на вході, і загалом як вся айдентика фестивалю будується навколо цієї теми.  Це добре, що кількість фестивалів зростає у кожному великому місті, і в кожному малому місті повинен бути такий простір для розмови про літературні події».

 

Читайте також: Дітям – про космос: які книжки обрати

 

Ігор Зарудко, креативний директор видавництва Vivat, переконаний, свята книги б не вийшло ані без відвідувачів, ані без організаторів: «По-перше, хочеться подякувати Дніпру за те, що прийшов на це книжкове свято, а оргкомітету за те, що створив його. Дніпро    місто-мільйонник, який давно потребував такого дійства.  Багато видавців радо приїхало до Дніпра малознаний, можливо, для себе регіон, але настільки приємний, настільки потенційний. Я би щиро радив оргкомітету переводити це в бізнес-складову (цьогоріч участь у фестивалі для видавців була безкоштовна), для того щоб цей фестиваль жив і щороку набирав обертів».

 

 

Перший Book Space вже позаду. Проте організатори вже повідомили, що наступного року фестивалю бути.

 

Видавці у свою чергу рішуче налаштовані приїхати за рік. Про плани на Book Space 2019 розповідає Роман Шевчук, директор зі збуту видавництва «АССА»: «Дніпро нас дуже приємно вразив. Я тут перший раз. Організація шикарна. Тенти накриті.  По-друге, реклама, піар по Дніпрі.  Розумно розділені локації. Дитяча розташована біля дитячого майданчика. Доросла окремо перед ОДА. Саме основне  це публіка. Ті видавці, що приїхали, трохи переживали. Дніпро  місто незрозуміле для них. Але прийшло дуже багато людей. Всі люди начитані і, можемо сказати, що це місто може претендувати на звання ще одної культурної столиці. І люди вже цікавляться, чи буде фестиваль на наступний рік, чи ми всі приїдемо. І між собою видавці вже говорять стосовно того, що готові приїхати, навіть якщо фестиваль перейде на комерційну основу. Всі задоволені і зацікавлені».  

 

 

Сергій Легеза, спікер фестивалю, каже, що оцінює подію з обох боків: як учасник та як просто глядач, який прийшов послухати дискусії та погортати книжки на ярмарку.

 

«Це круто для Дніпра, оскільки це вперше. По-друге, все кльово організовано. Мені так здається, що не дивлячись на всі наші сумніви і організаторів, і нас, спікерів, щодо людей, але і люди прийшли. Тому в принципі мені так здається, це класна подія що була добре організована і що початок покладено, а головне, щоб не зупинятися, щоб цей фестиваль був вперше, але не востаннє», зазначає Сергій Легеза, письменник, перекладач.

 

Надійка Вовк, директорка  Книгарні «Є» у Дніпрі, каже, що місцева публіка на книжкове свято чекала вже не один рік, і ось нарешті все вдалося.

 

«Усі найкрутіші видавництва і найкрутіші люди зібралися в одному місті, і Дніпро стало справді книжковою столицею на ці дні. Мені це цікаво з точки зору професійної, ти можеш познайомитися з усіма своїми колегами. Але ще більше користі для міста. І цей фестиваль показує, що читати модно, і з огляду на те, скільки людей є на локаціях, скільки людей блукають між книжковими полицями, скільки видавництв приїхало, топових українських видавництв, то це говорить що, не дарма команда фестивалю все це почала»,  стверджує Надійка Вовк.

 

Відвідувачі, власне, все заради них і для них, захвату не приховували.

 

Черги були біля кожного стенду із книгами.  

 

Про книжковий улов розказує Настя Гречникова, відвідувачка фестивалю: «Book Space    це, мабуть, найкраще що трапилося з нами дніпрянами цієї осені і цього року. У нас все дуже компактно, і погода, і зручно, що все в одному місці. Дуже дружелюбно. Скупили, мабуть, половину тих книжок, які тут були представлені. І за цінами все дуже добре».

 

«На Book Space можна ще й мрії втілювати», розповідає відвідувачка Аліна Новітська і додає: «Черги до всіх видавництв, особливо до стендів із дитячою літературою. Коли підходили до видавців, то вони розповідали, що самі не очікували, що тут така публіка буде. Скуповували усе, що могли. Так, деякі книжки не з дешевих. Але якщо це книга мрії, то можна віддати і такі гроші. Разом із подругою втілили мрію і купили велику гарну книжку  Ганни Улюри «365. Книжка на кожен день, щоб справляти враження культурної людини» видавництва ArtHuss. І ще кілька книжок, зошитів для дітей».  

 

 

Віолетта Кім Book Space  запам’ятає так:  «Фест мені дуже сподобався. Було затишно. Атмосфера дружня, а люди привітні: як покупці, так і продавці. Я спостерігала за людьми, за реакціями вони були схвильовані і радісні. Нічого не купила, але багато роздивлялась і слухала презентації. І якщо чесно – навіть не уявляла, що у нас стільки видавництв. А тут цілих два величезних павільйони, не враховуючи дитячу секцію. Чесно кажучи, не очікувала, що в ОДА добре проводити презентації. Якось скептично ставилась до цієї ідеї. Але пройшло напрочуд гарно. Там багато місця думаю, на майбутнє, коли люди зі всієї України приїжджатимуть на букспейс це тільки в плюс. Всі помістяться. Ще величезний плюс насичена програма. Все було і для всіх: кому історія, кому гендерна рівність, кому бізнес, а кому дитячі пригоди».

 

Кожен вечір фесту завершувався у саду Музею українського живопису. У перший день був виступ гурту «DZ’OB» та поетичними читанями. Наступного дня грали  поетичний гурт “Landschaft” (Григорій Семенчук та Ульріке Альмут Зандіг) та «Qarpa» і закривали фестиваль джазовий проект Мар’яни Савки «В саду».

 

«Для мене книжковий фестиваль у Дніпрі став приємним відкриттям. На три дні парк ніби перетворився на книжкову мекку міста. Зустрічав там знайомих, про яких і не міг подумати, що вони якось пересікаються з книгами. А вони пересіклися, та ще й були в дикому захваті.

 

Приємною несподіванкою номер два стало те, що наші люди читають і купують книги, та ще й українською мовою.

 

Адже для Дніпра мовне питання все ще стоїть гостро. Після всього, що відбувалось, мене переповнює гордість за своє місто і величезна хвиля натхнення. Окремий рєспєкт Семенчуку і його музичному проекту», Сашко Дєєв, відвідувач фестивалю.

 

Як відомо, станом на початок 2017-го найбільше книгарень було у Дніпропетровській області.

 

Нагадаємо, організаторки фестивалю також є власницями книгарні-галереї «Чорна ящірка».

 

Фото: Антон Малій, Олена Юрчук, Оля Василець, із офіційноїї сторінки фестивалю