Book Forum

На Book Forum назвали лауреата українсько-єврейської премії «Зустріч»

16.09.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Переможцем першої українсько-єврейської літературної премії «Зустріч» став Василь Махно. Про це оголосили на офіційній церемонії відкриття 27 Book Forum.

 

Журі відзначило його роман «Вічний календар», що вийшов 2019 року у Видавництві Старого Лева.

 

Нагадаємо, що до короткого списку премії потрапили також такі книжки:

 

  • Маріанна Кіяновська. Бабин Яр. Голосами (Дух і Літера, 2017)
  • Максим Дупешко. Історія, варта цілого яблуневого саду (Видавництво 21, 2017)
  • Катерина Бабкіна. Мій дід танцював краще за всіх (Комора, 2019)
  • Ірина Власенко. Учителька німецької (Юніверс, 2019).

 

 

Переможець отримає символічну статуетку, дизайн якої розробив Михайло Москаль, та грошову винагороду у розмірі 4000 євро (ще 2000 євро отримає видавець). Чотири фіналісти одержать винагороду по 250 євро кожен.

 

У міжнародному журі цьогорічної премії: письменник Андрій Курков, літературознавиця Ганна Улюра та славіст Мирослав Шкандрій.

 

«Вічний календар» — це своєрідний український літопис, масштабна родинна сага, в якій поєднуються, переплітаються, співіснують і антагонізують історії кількох українських сімей від ХVII століття до наших днів. Тло — всесвітня історія, в якій ніколи не бракувало ні воєн, ні зрад, ні одвічної жаги до життя.

 

Герої роману Василя Махна несуть у собі риси різних поколінь, національних характерів і ментальностей, протистоять часу й обставинам, витворюють і продовжують себе, повсякчасно утверджуючи одвічний постулат: історія насправді не вчить, вона тільки гартує.

 

«Мене досі не відпускає роман Василя Махна «Вічний календар». Роман великий і величний, схожий одночасно і на цілу планету, і на окрему Вавилонську Вежу, в якій люди, що загубили спільну мову, пробують зрозуміти один одного очима і вчинками. Жорсткий і яскравий світ, описаний письменником, вражає уяву і занурює читача в історію української землі і в історію її дивних і часом містичних зв’язків з оточуючим її світом.

 

Від країни до країни, від людини до людини, з давніх давен до давен менш давніх тягнуться й тягнуться ниточки, як кровоносні судини, по яких циркулює те, що змушує життя продовжуватись, – любов. Любов автора до своїх персонажів, навіть якщо вони не завжди її заслуговують, любов автора до історії і її загадок, любов автора до свого читача, заради якого і був створений цей неймовірний літературний твір, такий багатий на деталі і характери, думки і відкриття, міфи і правду», – заявив про роман Андрій Курков.

 

Премія «Зустріч» покликана спиратися на спільний багатовіковий досвід українців і євреїв, що знайшов вираження у друкованому слові. Премія від 2020 року присуджується щорічно за найвпливовіший твір художньої й документальної літератури (почергово), що сприяє українсько-єврейському порозумінню, допомагаючи зміцнити позиції України як багатоетнічного суспільства й втілюючи девіз «Наші історії неповні одна без одної».

 

Нагадаємо, днями оголосили лауреата Премії імені Василя Стуса 2020 року. Ним став український кінорежисер, актор театру та кіно Ахтем Сеітаблаєв.