Book Forum

Що говорили видавці і що купували читачі на Book Forum #25

01.10.2018

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Уперше Форум видавців перетворився на Book Forum. У часи, коли в філологічних дискусіях перемагає кирилиця, головна культурна подія країни до свого 25-го ювілею перейшла у назві на латинку. Наскільки ці та інші нововведення позначилися на кількості і якості — Читомо дізнавалося у Львові. Організатори стверджують, що ярмарок у Палаці мистецтв відвідало 34 872 особи, що на три тисячі менше, ніж торік. Щоправда, людей, які відвідали ярмарок біля Оперного театру не рахували, тому можна стверджувати, що загалом відвідувачів було більше. Тим часом, як видавці стверджують про зменшення кількості відвідувачів, а відтак і продажів.

 

У межах 25 BookForum відбулось 939  заходи: в т.ч. 402 заходів в межах тематичних кластерів та спецпроектів, 236 подій  міжнародного літературного фестивалю, 17  заходів Бібліотечного форуму, 36 заходів благодійної акції «Третій вік: задоволення від читання», 15 заходів не відбулося. Зокрема, відбулося 420 презентацій книг, 99 автограф-сесій, 137 зустрічей з авторами, 177 дискусій, 41 лекція, 13 майстер-класів, 15 концертів, 25 вистав та перформансів, 5 кінопоказів, 12 виставки.

 

Серед подій видавцям найбільше зап’яталися приїзд Майкла Катакіса, розпорядника фонду літературної спадщини Ернеста Гемінґвея, автора книжки «Ернест Гемінґвей. Артефакти з життя», а також приїзд Фредеріка Бегбедера. Серед подій чи найнесподіванішою стала презентація  книжки «Щоденник Лоли» Ольги Купріян, яку навіть переносили через величезну кількість відвідувачів заходу (4000), у результаті наступного дня подію відвідало понад 3000 читачів. Запамяталися і виступ Сергія Жадана, і Ніч поезії і музики, і акції на підтримку ув’язненого Олега Сенцова.

 

Читомо зібрало враження видавців від Book Forum #25, а також попросило назвати книжку, яку найбільше купували читачі.

 

Анетта Антоненко, очільниця «Видавництва Анетти Антоненко»

Значні зміни в організації подій. Вони стали більш продуманими та векторними. Велика кількість волонтерів сприяла вірішенню організаційних питань. Швидке реагування організаторів. Думаю, що ребрендинг сприяв саме Фестивалю, але мало що змінилося для учасників у Палаці Мистецтв. В середу на стендах усі учасники просто засинали, а вартість вхідного квитка складала 200 грн. Чому б не прийняти гарну практику музеїв, коли, наприклад, протягом 2–3 годин зранку і ввечері відвідувачів пускають бескоштовно. Бачила таке і в Чикаго, і в Барселоні.

 

 

Можу констатувати падіння продажів на Форумі, який відзначає більшість учасників (до 20% у фінансових показниках і ще більше — за примірниками), є природним наслідком зменшення відвідуваності.

 

 

Розвиток книжкового роздрібу у Львові та зростання інтернет-продажів були ще однією причиною зменшення відвідуваності Форуму

 

 

Читач хоче комфорту, а не пробіжку через 3 поверх коридором чорного ходу. Багато літніх людей не можуть піднятись наверх, і як наслідок — талончиків на акцію для пенсіонерів було дуже мало. Ходили чутки, що талончики дістались не всім охочим. На мій погляд, треба змінювати формат Форуму на формат Фестивалю та представницьких стендів, забирати галерею і палатки, а у дворі формувати локації для заходів. Читачи стали вимогливими і не хочуть виходити з зони комфорту і йти в незручне для них середовище, коли все, або майже все можна купити інтернетом. Західний регіон є повільним і малозабеспеченим. Багато хто на Форум не приїзжає, бо різко зросли операційни витрати. Й саме тому я говорю про зміну формату форуму на фестиваль. Львів — туристичне місто сьогодні, і це якраз в тему. Великі виставки мають бути сконцентровані в більш забезпечених регіонах, де активно працює бізнес, і у людей є більше вільних коштів. Середний чек: 200—250 грн. Це мало.

 

 

Клінічна відсутність нових імен. Треба запалювати нові зірки, а не вичавлювати останні творчі соки із стариганів

 

 

Інший бік питання — нема достойних (я кажу виключно про свої смаки і уподобання) текстів. Видавці поки не навчились формувати читацький попит на українську книгу. Маю думку, що ситуація скоро зміниться. На форумі багато випадкових іноземних гостей. З розумінням ставлюсь до цього питання, але це як лакмусовий папірець — сигналізує про те, що наш видавничій ринок є нецікавий світу. І що далі, то більше. Ми пропустили свій шанс після революцій, і тепер все треба починати спочатку. Реально українському видавничому ринку мало що є запропонувати світу, і це — проблема.

 

 

Марія Шагурі, проектна менеджерка видавництва «Рідна мова»

 

 

Ребрендинг цілком логічний (лого стало зручнішим і мінімалістичнішим), але, мені здається, особливо на організації події це не позначилося.

 

 

Середній чек був близько 200–250 грн. Загалом людей було менше і, відповідно, купували теж менше. Спроби різко перетворити Форум на аналог скажімо Франкфурту, зі спеціальним днем B2B не працюють, мало хто готовий цілий день працювати без покупців.

 

 

Значно зріс інтерес до екологічних тем, фентезі та коміксів.

 

 

Олег Рибалка, директор видавництва «Фонтан казок»

 

 

Була помітна краща організація ярмарку, подій. Проблеми, з якими стикалися на минулих Форумах, цього року не виникали. Зменшення кількості одночасних заходів однозначно позитивно вплинуло як на саму програму, так і на відвідуваність заходів.

 

 

Платоспроможність стабільно лишається на низькому рівні. Найбільше купували 1–2 книги одночасно. Дуже багато слухали, довго вибирали, часто говорили про нестачу коштів.

 

 

Серед тенденцій – зменшення кількості новинок, зосередження видавництв на своїх нішах, виокремлення спеціалізацій. Зростання якості видань. Суттєве зростання цін.

 

 

Ілона Замоцна, директорка видавництва «Наш формат»

 

 

Потішило те, що більшість видавців все ж таки рухаються в бік якісної візуальної представленості своїх стендів. Традиційні написи назв видавництв зеленим на білому фоні замінили на красиві банери з ілюстраціями з книг. Навіть намети намагалися якось прикрасити. Організація події залишилася на тому ж рівні, що й торік. Можливо, в цьому ребрендингу закладена складна маркетингова стратегія, але я її, на жаль, не помітила.

 

 

Ми вже звикли до того, що середній чек у Львові менший, ніж у Києві. Тут покупці часто приходять за однією книжкою. Люди готові платити ті самі гроші, що й минулого Форуму, але не більші.

 

 

Перші примірники цієї книжки приїхали на Форум одразу з друкарні у кількості 300 штук. Вже в суботу після обіду книжка закінчилася на всіх точках. Загалом у нашому Топі вийшло смішне поєднання: на першому місці — «Навчитися вчитися» Барбари Оклі, а на другому «Витончене мистецтво забивати на все» Марка Менсона.

 

 

Знаковою постаттю, думаю, варто вважати Олега Сенцова і те, що багато подій була спрямована на його підтримку

 

 

Книжкова галузь достатньо консервативна, тому основні тенденції залишаються стабільними. Важливо, що такі події як Форум видавців все таки поступово стають осередком культури, а не просто вуличним ринком. Майданчики з подіями були майже завжди заповнені. Всі події «Нашого формату» теж зібрали багато слухачів. Можливо, цьому й сприяв ребрендинг Форуму.

 

Ілля Стронґовський, співзасновник «Видавництва»

(З Facebook)

 

 

Щороку ми переформатовуємо спосіб участи у Форумі. Брали і стенд на 3 поверсі, і кілька наметів у дворі, а цього разу через здорожчення участі обмежилися одним у дворі (на лобному, правда, місці) і одним на Свободи. Це останній раз, коли ми братимемо намет на Свободи. Наш асортимент товарів – для підготовленої авдиторії, а у Львові покупці завжди були дуже чутливі до ціни, тому на Свободи добре продавалися переважно листівки. Цього року розрив виручки між наметами був у 5-8 разів на користь Потоцьких, при приблизно однакових витратах.

 

 

Людей було сильно менше, ніж я звик за півторадесятилітню історію участі у Форумі. Настільки менше, що на 3 поверсі було цілком стерпно в плані духоти, а на Галереї і східцях не доводилося штовхатися.

 

 

Ці згадані «менше людей» купували сильно менше книжок. З розвитком книготоргової галузі (не в Житомирі, але бодай у Львові) стоси придбаних книжок на фотографіях у соцмережах перестали бути монументальними. Люди все частіше купують раритети попередніх років або новинки під автограф, а не все, що їх цікавить. Ми реґулярно стикалися і з небажанням везти багаж зі Львова: «У вас через сайт замовлю, вишлете». Тобто ґарантований продаж доволі часто почав замінюватися гіпотетичним. Але люди загалом стали менше читати українською, про що свідчать скарги на спадання інтересу до книжок учасників ринку ще з минулорічного Арсеналу і водночас стабільне наростання російськомовного імпорту, звідки бадьоро рапортують про «вихід на домайданний рівень».

 

 

Попри зменшення інтересу до купівлі власне книжок, інтерес до некнижкового сеґменту продовжує зростати. Наші листівки, значки, торби і футби при співмірних цінах продавалися незмірно активніше за наші книжки.

 

 

Передбачаю, що все більше видавництв почнуть дивитися в бік бодай нотатників та іншої сувенірної продукції.

 

 

Як я передбачав минулоріч, запустивши на ринок “Нейроманта” ціною в 600 гривень, 200₴ за книжку стало середньою температурою. Слід за ціною підросли трохи якість і дизайн видань. Покупці значно легше погоджуються на таку суму, та й наші 400 за Персеполіс не дуже відлякували. Ціна книжок, при меншому попиті на них, перестає бути основним фактором купівлі. Тобто дешевші книжки не купують більше. І дорожчі не купують. Як малим видавництвам збільшувати кількість нових покупців своєї продукції не дуже зрозуміло, адже ярмарки для нас завжди були одним з основних ефективних каналів продажу.

 

 

Форум частково замінив вуличне торгове обладнання (металеві полиці і столи), що миттєво покращило естетику торгових рядів.

 

 

 

Чекаємо на заміну наметів, страшних як боротьба з активістами.

 

 

Не вірю, що це пишу, але дуже сподобалася інтенсивність і організація заходів. Волонтерська робота варта всіх похвал. Дотримання реґламенту за допомогою кольорових аркушів паперу – прекрасна придумка, крім того волонтери швидко і ефективно вирішували всі питання щодо узручнення заходів. Супровід, консультації, вміння швидко зорієнтуватися — все це справило якнайкраще враження. Вважаю роботу з цивілізовування заходів виконаною на відмінно (певен, що знайдуть, чим дорікнути, але мої враження тільки позитивні).

 

 

Олександр Красовицький, Фоліо

(З Facebook)

 

Падіння продажів на Форумі, про який говорить більшість учасників, до 20–30% в грошах і ще більш в примірниках, є природним наслідком зменшення відвідуваності. У випадку з «Фоліо» ми говоримо про зростання трохи більше як на 10%, що компенсує коефіцієнт інфляції в галузі, але на тлі зростання витрат на участь у виставці, істотного зростання кількості і якості привезених новинок, говорить про прихований спад.

 

 

Думаю, для нормальної роботи на наступному Форумі, необхідні суттєві заходи з боку організаторів, які зможуть підвищити відвідуваність Форуму.

 

 

Збільшилася кількість цікавих заходів Форуму та їх відвідуваність у багатьох локаціях по місту. Це ускладнило логістику для учасників і, особливо, гостей Форуму. Боротися з кількістю заходів безглуздо, а ось в черговий раз обговорити їх локалізацію на невеликій відстані від, власне, Форуму в Палаці Мистецтв або зміну головною локації — варто.

 

 

Очевидно, в останні два роки відбулося падіння кількості мегабестселлеров світового ринку, і це відбилося на українському

 

 

Читач навчився не тільки купувати, але і читати нон-фікшн і чекає все нових і нових революційних звершень з боку видавців. Асортимент нон-фікшн росте, але вершки з ринку зняті два роки тому, і проривом можуть стати тільки вітчизняні креативні автори, які стануть брендами і потіснять перекладні видання.

 

 

Розвиток книжкової роздробу у Львові і зростання інтернет-продажів були ще однією причиною зменшення відвідуваності Форуму. Тільки автори-зірки з новими книгами, бажано, зарубіжні, можуть зупинити процес падіння відвідуваності, бо Форум перестав бути ексклюзивним місцем покупки книг не львівських видавництв.

 

 

Тиражі, і, як наслідок, гонорари вітчизняних авторів не ростуть, що уповільнює процес приходу в літературу нових імен

 

 

У разі прийняття рішення про ембарго, ризикуємо отримати значно знижений рівень планки якості літератури. Бачу єдине рішення в піднятті питання перед керівництвом держави у вливанні грошей в культурну сферу не тільки шляхом закупівлі книг, грантів культурного фонду, а й створення умов для місцевих програм по підтримці нових (не обов’язково молодих) авторів, як основи розвитку культури в провінції. В галузі вкрай необхідні нові особи.

 

 

 

Юлія Орлова, директорка видавництва «Vivat»  

 

 

Юлія Орлова: Цьогоріч очевидно менше відвідувачів. Причини можуть бути різними, але, думаю, переважає економічна: у людей просто менше грошей. Покупці довше обирають книги, активно реагують на знижки. 2. Був колись період, може, кілька років тому, коли активно з’являлися нові видавництва з цікавими проектами. На сьогодні я не бачу цієї тенденції, навпаки, багато видавництв, які не випустили за рік жодних новинок. Гравці на ринку практично ті ж.

 

 

Ігор Зарудко: Середній чек склав близько 200 грн. Щорічна тенденція збільшення книг та завищення цін на книжки під час Book Forum спричинили зменшення трафіку відвідувачів.

 

 

Олексій Сігов, «Дух і літера»

 

 

 

Середній чек у нашому видавництві склав 150 грн. Важко сказати про платоспроможність, але дуже багато пенсіонерів скористувалися своєю знижкою. На фестиваль нам вдалося залучити багатьох іноземних колег.

 

 

Оксана Зьобро, PR-директорка «Видавництва Старого Лева»

 

 

 

Стало менше відвідувачів на ярмарку, при цьому відзначаємо дуже хороше відвідування заходів. Ребрендинг не позначився ніяк.

 

 

Олексій Жупанський, «Видавництво Жупанського»

 

 

Ціна середнього чеку у нас зросла – тепер це 300–400 грн. Але, можливо, це пояснюється тим, що цьогорічні наші новиники до Форуму були дорожчими, порівняно з минулорічними.

 

 

На око дещо зменшилася кількість відвідувачів порівняно з минулим роком. З’явилося багато нових малих видавництв. Через взаємодію з медіаресурсами видавництво виховує свою аудиторію, свого читача, який у курсі всіх видань і йде до свого видавництва за конкретно наміченими книжками.

 

 

Майже зникло поняття «випадкової покупки»

 

 

Олег Симоненко, директор видавництва «Час майстрів»

 

 

 

Як було, так і залишилось, чек — 300–400 грн. Збільшиласть кількість книг виданих за іноземними ліцензіями, і це стає трендом. Немає пророка у власній вітчизні.

 

 

Наталія Коваль, директорка департаменту дитячої літератури видавництва «Ранок»

 

 

Ребрендинг справді був відчутний візуально: розроблено новий логотип, створено мотиваційний промо-ролик про фестиваль, залучено численних волонтерів. Проте логістичні, ергономічні й комунікаційні незручності дещо знижували ефективність роботи учасників і комфортне перебування відвідувачів.

 

 

BookForum2018 залишається місцем зустрічі старих друзів, підтримання контактів. А от привернути на себе увагу молодому видавцеві чи авторові так само непросто. Відвідуваність стала нижчою. Придбати продукцію зараз можна онлайн. Культура участі й відвідування виставкових заходів: зустрічей, презентацій, майстер-класів ще в стані розвитку.

 

 

Дитячі та підліткові події в рамках Форуму проводяться у бібліотеках Львова. Це вже добра традиція, адже сприяє популяризації бібліотек як осередку атмосферного спілкування. Дітям завжди цікаво спілкуватися з «живими» письменниками. Загалом події не перетиналися в часі. Це дало можливість спікерам та відвідувачам взяти участь у більшій їх кількості.

 

 

Але відвідуваність могла б бути вищою, якби події локалізували поблизу проведення ярмарку

 

 

Складалося негативне враження, коли деякі події організатори Форуму переносили в останній момент, і в локації, які не відповідають тематиці події.

 

 

Платоспроможність читачів знизилася. Книги більше розглядали, ніж купували. Можливо, це пов’язано із тим, що у Львові стало більше книгарень, а значить читачі ведуть закупівлі книг не тільки у вересні під час Форуму, а впродовж всього року.

 

 

Знаковою подією Форуму стала дискусія про перспективи українського книжкового ринку, спеціальним гостем став Міністр культури України – Євген Ніщук. Важливою подією Форуму стала дискусія з міністеркою освіти Лілією Гриневич, на якій піднімалося питання затвердження проекту нової української школи, бо кожна дитина має право отримувати якісну освіту. Зацікавив майстер-клас з інклюзії, в межах кластеру Освіти. Під час цієї події відвідувачі мали виконувати завдання, на прикладі яких були помітні проблеми що з ними стикаються діти з особливими потребами.

 

 

Для досконалого й професійного розвитку книжкової галузі потрібен регулярний моніторинг, аналітика, статистика

 

 

Читача потрібно формувати й виховувати. Культурний розвиток починається зі сталих традицій у сім’ї. Книга має бути не розкішшю чи постаментом на полиці, а доступною і звичною річчю в родині. Так само як читання – хорошим дозвіллям. Українському читачеві потрібні різножанрові бестселери від українських авторів українською мовою. Всі українські видавці зацікавлені в популяризації української літератури та сучасних авторів. Необхідність створення нових книжкових тем і форматів, які зацікавлять батьків наймолодших читачів. Візуальна складова – вже невід’ємний критерій успішності книги.

 

 

Анастасія Герасимова, PR-менеджерка видавництва #книголав

 

 

 

Так, у випадку нашого видавництва чек став більшим. Середній чек – 400-500 грн. А серед тенденцій помітили популярність нон-фікшн та історичної літератури.

 

Як відомо, Book Forum відвідали гості з 27-ми країн, серед яких Аскольд Мельничук, Олівє Бурдо, Владімір Балла та інші.

Гран-прі конкурсу «Найкраща книга Форуму видавців» отримали Андрій Гречило та Богдан Завітій за книжку «Наш герб. Українські символи від княжих часів до сьогодення».

Нагадаємо, що минулорічний Форум показав тенденцію до зменшення кількості подій, а також на третину скоротилась кількість автограф-сесій.  

Прогляньте найповнішу вітрину новинок до Book Forum, яка налічує понад 500 найменувань книг.