маркетинг

Три книги з арт-маркетингу, з якими ваші проєкти стануть впізнаваними 

24.10.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Нещодавно завершився масштабний проєкт «Як просувати власний культурний продукт». Митці з різних куточків України навчилися презентувати свої витвори інвесторам і широкому загалу, організовувати роботу з медіа і налаштовувати рекламу. У межах навчання було проведено три офлайн практикуми, на яких лектори ділилися досвідом і модерували командну роботу учасників. Спеціально для «Читомо» спікери курсу поділилися корисними джерелами для вивчення арт-маркетингу. Ці книги будуть актуальні не тільки для митців, а й для усіх, хто цікавиться рекламою чи розвиває власну справу. 

«Експертка з сучасного мистецтва, засновниця

Експертка з сучасного мистецтва, засновниця агенції з культурного менеджменту Port.agency Катерина Тейлор рекомендує прочитати «Scrum. Навчись робити вдвічі більше за менший час». Книжка американського IT-спеціаліста Джеффа Сазерленда входить до десятки кращих за версією Amazon.com. У ній автор описує нову методику управління проєктами — Scrum. ХХІ століття особливе тим, що все довкола швидко змінюється, усі поспішають і намагаються встигнути якомога більше за добу. Доводиться бути гнучким і підлаштовуватися під мінливі бажання клієнта, а ще краще — вміти їх прогнозувати. Підхід Scrum допомагає реалізовувати проєкти в кілька разів швидше та ефективніше. Його основа — це команда, яка самоорганізується.

 

Катерина Тейлор викладає основні тези з книги «Scrum. Навчись робити вдвічі більше за менший час» і своє бачення щодо застосування методу Scrum в арт-маркетингу. 

Scrum вітає непевність і творчість. Ця система закладає підвалини процесу пізнання, що дозволяє командам оцінювати не лише те, що вони створили, але й (не менш важливо) як вони це створили.

 

Процес не менш важливий, ніж результат. Мені раніше здавалося, що хаос виникає тільки в умовах поганої організації. Але це не завжди так. У творчій організації, де в кінцевому результаті вам платять за нестандартні рішення та проєкти, які ніхто раніше не робив, найголовніше – це творчий процес. Ідея може народитися тільки в хаосі, а вже налагодитися в структурованій системі роботи. Так ось, хаос – це свідома, але контрольована частина екосистеми проєкту, без якої неможлива поява крутих ідей.

 

«Змінюйтеся або помріть. Прив’язка до старого способу роботи, управління та контролю, а також жорстка передбачуваність ведуть лише до провалу. Поки ви від них не відмовитеся, готові до змін конкуренти залишатимуть вас далеко позаду».

 

Ні для кого не секрет, що ми живемо у стані турбулентності, і в принципі летимо в літаку, який не планує приземлятися. Нас весь час трясе і ми змушені адаптуватися під умови швидкозмінного світу у всіх сферах бізнесу з його технологічними рішеннями та високою конкуренцією. Ні одне зі старих правил не працює. Книги стають застарілими ще до того як їх встигають надрукувати, більше не залишилось жодної сфери діяльності, де ви могли б отримати освіту і пропрацювати 50 років без апгрейду, а лідерство, як виявилось, – це не стільки про особистість, яка веде за собою, скільки про людей, які за нею йдуть. І завтра ці ідеї будуть вже не актуальні. 

 

«Виконання більш ніж одного завдання за раз гальмує та погіршує обидва. Не робіть цього. Якщо ви думаєте, що вас це не стосується, то помиляєтесь, ще і як стосується».

 

У біографії Ілона Маска я прочитала що, він поділяє свою роботу над Space X і Тesla на різні половини тижня відводячи кожному з них мінімум по два дні. Мені це допомогло в структуруванні своєї роботи. Ми досі іноді проводимо планові наради, де обговорюємо всі проєкти, які є, але все рідше. Тепер частіше працюємо над проєктами в різні дні тижня. Це також дає можливість побачити результат. Адже, коли просто робиш купу завдань зі списку тому, що це все горить, то в кінці дня немає відчуття що ти зробила/в щось вагоме.

 

Журналіст з дванадцятирічним досвідом, лауреат премії «Честь професії 2018», засновник інфоресурсу «Далі буде» Антон Семиженко в рамках тренінгів ділився аспектами взаємодії зі ЗМІ. Відтак як обов’язкову для прочитання книгу він виокремив – «Пиши, скорочуй» Максима Ільяхова та Людмили Саричевої. Це не суха теорія, а  – практичний досвід. Автори підкріплюють свої тези конкретними прикладами з різних сфер. Дотримуючись їхніх рекомендацій, можна навчитися викладати свої думки стисло, чітко, без мовного сміття і штампів. Ваші тексти будуть заворожувати та викликати довіру. 

 

Антон Семиженко подає найважливіші тези з книги «Пиши, скорочуй» і ділиться своїм баченням проблеми написання зрозумілих і «живих» публікацій. 

Немає жодної ситуації, коли одну і ту ж думку варто висловлювати складніше, а не прозоріше.

 

Добре відредагований, перевірений текст – завжди коротший, ніж його попередник. У більшості випадків можна знайти простіший відповідник складному реченню без втрат ані у змісті, ні в красі. Тож, якщо словесна конструкція здається вам чи вашим друзям занадто складною, кострубатою – переробіть. Рішення точно є.

 

«Штампи не роблять текст змістовнішим. Навпаки: замість сказати чітко і без кривлянь, вони сіють морок» 

 

Ви, певно, теж це помічаєте: коли око натрапляє на штамп, одразу «перестрибує» далі, адже зрозуміло, що заїжджений текст несе в собі мало цікавого, нового змісту. Крім того, що штампи – поганий тон, вони розфокусовують увагу, знижують естетичну насолоду та узагальнюють. Найкращий текст – живий, написаний від себе. Штампів у таких не буває. 

 

«Формалізм це дотримання зовнішньої форми на шкоду суті»

 

Немає жодного правила чи доведеного факту, що повний формальних деталей текст статті чи прес-релізу краще прочитається чи матиме більший вплив. Скоріше, навпаки. Писати такий текст може бути простіше – ніби замість цеглинок ми вставляємо в будівлю цілі готові блоки. Але цегляні будівлі красивіші, тепліші й довговічніші. У світі слів усе так само. Ретельна робота й індивідуальний підхід – лише на користь справі. 

 

Засновниця комунікаційної агенції Friends of Brands, комунікаційний стратег, координатор промо-кампаній брендів та соціальних проєктів, тренер з комунікацій для підприємців, громадських активістів і митців, Ольга Малиш рекомендує звернути увагу на роботу Енді Серновіца «Сарафанний маркетинг. Як розумні компанії заставляють про себе говорити». Це практичне керівництво  про те, як навчитися вмикати й вимикати сарафанне радіо про свій бренд, перетворити ці розмови на технологію просування. 

Ось деякі ідеї, які, на думку Ольги, заслуговують особливої уваги для просування власного продукту.

 

Якщо люди вам довіряють, вони готові за вас поручитися. Догоджайте та надихайте їх – і вони приведуть до вас друзів.

 

Лояльність – це найцінніша валюта, яка існує в цьому світі. Ті люди, які вірять у вас, які можуть своїми діями підтвердити те, що ви їм не байдужі є для вас найважливішими. Згадайте, до кого ви звертаєтеся в важкі моменти, хто вас підтримує в складні хвилини, з ким ви розділяєте важливі події свого життя – це ті люди, яким ви довіряєте. У бренду теж є коло людей, які довіряють йому, йдуть за ним і допомагають у кризових ситуаціях.

 

Напрацювання такого оточення та їхньої лояльності – важливий етап для будь-якого бізнесу. Тому працюючи над лояльністю ви будете мати певний пласт людей, яких ви зможете використовувати як для просування свого бренду, так і для важких кризових ситуацій, які підтримають вас і скажуть своє слово. Ця цитата відповідає дуже популярному інструменту інфлюенс-маркетингу, коли ми працюємо з лідерами думок. Вони, спробувавши той чи інший продукт та впевнившись в його якості, можуть стати на захист вашого бренду та/або амбасадорами вашого продукту. 

 

«Будьте або цікавими, або невидимими».

 

Ми живемо в час, коли за увагу споживача конкурує величезна кількість компаній і на кожну людину щодня звалюються тисячі рекламних оголошень і сповіщень з соціальних мереж, месенджерів, білбордів, стінок автотранспорту. Але тільки ті з них потрапляють у перелік наших інтересів, які відповідають нашим потребам та сферам зацікавленості. Це великий виклик для бренду, щоб перестати говорити про свій продукт, рекламувати та нав’язувати себе, і перейти на той етап, коли ти необхідний, важливий і корисний для аудиторії. В іншому разі ви просто перетворюєтеся в черговий спам. Придивіться до ваших споживачів, дізнайтеся, що їх хвилює, чого вони хочуть, що очікують від свого життя і вашого продукту на даний момент. Не говоріть їм про те, які ви класні. Краще розкажіть про те, як ваш продукт допоможе розв’язувати їхні проблеми, досягти цілі або сприятиме реалізації їхніх бажань. 

 

«Почніть з теми, яку запам’ятає кожен. Наприклад, «Наше ПО не падає», або «У них є шоколадний крем-сир!», або «Поки ви чекаєте, коли звільниться столик, вам приносять безкоштовні закуски», або «Дурну назву, яка чіпляє».

 

Кількість інформації про проєкт, якщо це ваша розробка чи ваш бізнес, дуже важко навіть передати у рамках брифінгу з агентством, який часто розтягується на години. Ви хочете сказати все й одразу, згадати всі переваги та напрацювання, найтехнологічніші й інноваційні рішення, які придумали. Але потрібно пам’ятати, що в маркетингу діє правило «kill your lovers або вбивай своїх улюбленців». Що воно означає? Потрібно виключити всі зайві меседжі й залишити найголовніше та найпростіше для того, щоб у короткий період часу бренд зацікавив аудиторію і вона захотіла взаємодіяти з ним.

 

Бренди помиляються, коли думають, наче у споживача є багато часу на те, щоб розібратися з усіма деталями, що він достатньо кваліфікований, щоб зрозуміти складну термінологію. Бренд чи компанія успішні тоді, коли можуть викласти свою головну особливість дуже простою мовою. Спробуйте пояснити цей матеріал вашій дитині або бабусі. Якщо вони зрозуміють, значить, у вас вийшло доступною мовою висловити свою унікальність. Це означає, що ви досягли своєї мети та зможете достукатися до максимально широкої аудиторії. 

 

Читайте також: Маркетинг to read: експерти про нові українські видання