вулиця

У Києві з’явилася вулиця Олеся Бердника

03.08.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Київрада присвоїла ім’я фантаста Олеся Бердника новій вулиці у Святошинському районі. Про це повідомляє офіційний сайт відомства.

Найменування вулиці на честь українського письменника підтримали 96% осіб, які взяли участь в голосуванні.

 

Олесь Бердник – відомий український письменник-фантаст, автор понад 20 романів і повістей, футуролог. Засновник і активний учасник Української Гельсінської групи, політв’язень радянських таборів. Засновник гуманістичного об’єднання «Українська духовна республіка».

 

У ранньому дитинстві письменник пережив голодомор 33-го. Школярем – нацистську окупацію. У 1944-му добровольцем пішов на фронт, був демобілізований через поранення. Навчався в театральній студії київського театру ім. Івана Франка.

 

У 1950 році був репресований за виступ на відкритих партійних зборах театру ім. Івана Франка під час кампанії по боротьбі з космополітизмом, звинувачений в «зраді батьківщини». Покарання відбував у Печорському, Воркутинском і Карагандинському таборах. У 1953 році намагався втекти, але був спійманий, знову засуджений ще на десять років і поміщений у в’язницю закритого типу. Помилуваний в 1955 році.

 

Після повернення з ув’язнення Олесь Бердник став членом Спілки письменників України, вів активну правозахисну діяльність. Однак за опір радянській системі і участь в дисидентському русі 1976 року Бердник був виключений зі Спілки письменників. У березні 1979 року знову заарештований органами КДБ за антирадянську пропаганду, засуджений на 6 років позбавлення волі і 3 роки заслання. Покарання відбував у Пермських таборах особливого режиму.

 

Основні теоретичні принципи «Української духовної республіки» Олесь Бердник втілив в поетично-філософській праці «Свята Україна» (1974). Прихильники Української духовної республіки виходять з того, що нація – не випадкове поєднання родичів і сімей, а потужний колективний дух, який має в еволюції Всесвіту своє унікальне призначення. У першому конгресі УДР в Коломиї на Івано-Франківщині в 1990 році взяли участь понад 300 тисяч осіб.

 

Через рік відбувся другий собор Української духовної республіки в селі Витачів Київської області. Була побудована і освячена дерев’яна церква за малюнком Тараса Шевченка, а також встановлені пам’ятні камені в селі Витачів над схилами Дніпра, на півострові Трахтемирів і на острові Хортиця.

 

У 1989-1993 роках Олесь Бердник подорожував до Індії і Тибету, їздив з лекціями в Канаду і США, де зустрічався зі Святославом Реріхом і Річардом Бахом.

 

Висував свою кандидатуру на президентських виборах 1991 року в Україні.

 

Відомий роман «Зоряний Корсар» Олеся Бердника перекладений на 26 мов світу.

 

Раніше повідомлялося, що на пленарному засіданні Київради депутати підтримали найменування проєктного провулку на честь журналіста Гарета Джонса.