Відомі в Швейцарії, незнайомі в Україні: 7 неперекладених бестселерів

Відомі в Швейцарії, незнайомі в Україні: 7 неперекладених бестселерів

Попри те, що український ринок перекладів суттєво пожвавився за останнє десятиліття, список #видайтеукраїнською ще досить довгий, зокрема це стосується і чотиримовної швейцарської літератури. Деякі письменники та письменниці лишилися перекладеними в часописах та журналах, але цілком заслуговують на свій вихід на ширшу сцену. Третій матеріал нашого проєкту «Швейцарський акцент» пропонує сім швейцарських книжок, які стали бестселерами закордоном, але ще невідомі в Україні.

Макс Фріш: «Монток» та інші повісті

«Монток» посідає виняткове місце у корпусі текстів швейцарського письменника Макса Фріша: це одна з найвідоміших його пізніх повістей, уперше видана 1975 року. У ній, як і в решті своїх творів, письменник експериментує з типами й перспективами оповіді, проте цього разу він змішує автобіографію з фікцією: героя цієї повісті звати так само, як і автора, і романне «я» обіцяє роздягтися перед читач(к)ами до повного оголення, описавши лише без прикрас і вигадок один-єдиний вихідний день, який він провів із молодою жінкою на Східному узбережжі Америки. А втім, якщо це обіцяє Макс Фріш, простої автобіографії тут точно шукати годі. Що нам нагадує опис одного-єдиного дня? «Улісса» Джеймса Джойса. А може, і ні. А може, й не тільки. Крім повісті «Монток», в українському перекладі не вистачає «Синьої бороди» та «Людина з’являється в епоху голоцена». Натомість «Китайський мур» Макса Фріша уже виходив в українському перекладі, щоправда, в журналі – «Всесвіт», 1972, №4, пер. Миколи Дятленка.

Купити книжку 

Лукас Берфус: П’єси. Роман «Коала»

Відомий швейцарський письменник та титулований драматург Лукас Берфус може бути уже знайомий українським шанувальникам та шанувальницям театру завдяки постановкам його п’єси «Сексуальні неврози наших батьків» у «ДАХу» та Театрі російської драми імені Лесі Українки, а також тим, хто побував 2015 року на зустрічі з письменником на Міжнародному літературному фестивалі в Одесі, де він презентував роман «Коала».

Написаний 2014 року, цей автобіографічний роман – про подолання болю, що залишився після самогубства Лукасового брата. Пробуючи розвідати причини братового вчинку, Лукас заглиблюється в життя, яке передувало жахливому самогубству, й довідується, що друзі чомусь називали брата Коалою. Розмірковуючи про це незвичне прізвисько, Берфус проводить паралель із однойменним видом тварин, які в Австралії під загрозою вимирання, а також долає неявне табу, яке оточує тему самогубства в сучасній культурі. За цей роман він отримав Швейцарську книжкову премію 2014 року. Крім п’єс та романів, останній із яких вийшов 2019 року під назвою «Малінуа», вартують уваги дві збірки його есеїв – «Стиль і мораль» (2015) та «Війна і любов» (2018).

Купити книжку

 

Цое Єнні: роман «Пилкова кімната»

Після розлучення своїх батьків Йо не бачила своєї матері впродовж дванадцяти років. Однак зустріч виявляється для неї цілковитим розчаруванням: не лише у матері, але й в усій брехні дорослого світу. Її оповідь – своєрідний протест, але також і прощання з дитячою наївністю.

Швейцарській письменниці Цое Єнні вдалося те, про що мріє багато початківців: її дебютний роман «Пилкова кімната», вийшовши 1997 року, став бестселером, перекладеним на 27 мов, і приніс їй того ж року літературні винагороди «Аспекти» (премія за найкращий прозовий дебют), премію Ернста Віллнера розміром у 7500 євро та Літературну премію фундації імені Юрґена Понто. Нагадаємо, що в українському перекладі існує наразі її другий роман – «Поклик мушляного рога» («Видавництво Анетти Антоненко, пер. Нелі Ваховської, 2015).

Купити книжку 

 

Петер Штамм: роман «Аґнес»

«Аґнес» – іще один потужний літературний дебют, який не одразу знайшов своє видавництво: пролежавши шість років у шухляді Петера Штамма, він пережив низку відмов, а коли 1998 року нарешті вийшов друком, то стрімко здобув популярність і приніс авторові престижну літературну нагороду – Премію фонду Шиллера. Відтоді письменник і драматург зосередився на літературній діяльності. 2013 року потрапив до короткого списку «Букера», 2014 року виграв премію імені Фрідріха Ґьольдерліна, 2018 року – Літературну премію Золотурна та Швейцарську книжкову премію за останній свій роман під назвою «Ніжна байдужість світу».

Цей роман – спільна розповідь двох закоханих, які вирішують увічнити своє почуття в книзі, але у цьому намірі їх очікує поразка. Адже, що далі вони заходять у своїй розповіді, то частіше відчувають, що реальність вислизає з-під їхніх пальців, що їхня історія перетворюється дедалі більше на вигадку або на вимріяну, відірвану від дійсності картинку. Врешті-решт і саме їхнє кохання виявляється однією з таких фікцій, у яку вони дедалі менше вірять.

Купити книжку 

 

Мартін Сутер: психологічний трилер «Тісний світ»

У жанровій швейцарській літературі визнаною фігурою є Мартін Сутер, письменник та драматург, який іще від першого роману «Тісний світ» намацав «формулу бестселера» й активно пише в жанрі психотрилерів та детективів.

«Тісний світ» – це історія двох дітей, які виросли й втратили зв’язок одне з одним. Проте їхні спогади раз у раз нагадують про себе. За цей роман письменник отримав 1997 року Почесну премію кантону Цюрих, 1998 року – французьку літературну премію Prix du premier roman étranger. 2010 року роман екранізував французький режисер Брюно Шіш, віддавши головну роль Жерару Депардьє. Не дивно, що 2011 року Мартін Сутер отримав Швейцарську винагороду від «Швейцарського телебачення»: найуспішнішому швейцарському письменнику за внесок у культуру.

Купити книжку 

 

Шарль Левінскі: роман «Ґеррон»

«Ґеррон» (2011) – один із найвідоміших романів швейцарського письменника та режисера Шарля Левінскі. Його герой Курт Ґеррон, німецький актор та режисер, потрапляє внаслідок нацистських репресій до концтабору Терезінштадт. Колишня зірка екрану стає одним із тисяч ув’язнених, та ще й постає перед моральним вибором, адже від Курта вимагають зняти пропагандистський фільм про «райське» життя євреїв у Німеччині під владою Гітлера. Відмовитися означає загубити і своє життя, і життя коханої жінки. Погодитися – зрадити власні життєві й мистецькі принципи. «Ґеррон» – багатий на факти, але й на вигадку роман-біографія Курта Ґеррона.

Купити книжку

Паскаль Мерсьє: роман «Нічний потяг до Ліссабона»

«Нічний потяг до Лісабона» Паскаля Мерсьє (справжнє ім’я – Петер Бірі) – це історія про звичайного професора Раймунда Грегоріуса, який потрапляє в незвичайні пригоди. Одного дня він рятує таємничу португалку від того, що він вважає спробою самогубства. Вона щезає після їхньої короткої зустрічі, але Раймунд не припиняє думати про неї. І коли він знаходить в антикварній крамниці книжку невідомого йому автора Амаду де Прадо, написану португальською мовою, він купує її і не знаючи мови, починає перекладати. Роздуми де Прадо про можливість подорожей у часі, які дозволять людині зробити інший вибір й у такий спосіб докорінно змінити своє життя, захоплюють Раймунда, і він вирушає до Лісабона на розвідку про письменника. Саме цей роман Паскаля Мерсьє набув великої популярності й був також екранізований 2013 року датським режисером Білле Августом. Цікаво, що в головній ролі цього фільму – Джеремі Джон Айронс, який уже був зіграв іншого професора, Гумберта Гумберта, в екранізації роману «Лоліта» 1997 року.

Купити книжку 

Наша добірка не претендує на вичерпність. Її мета — привернути увагу до того, яким широким є світ швейцарської літератури, з якою Україні іще належить познайомитися.