booking the future

Як працює Culture Bridges? Лайфхаки для менеджерів креативних індустрій

18.07.2018

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Хочете отримати до 50 тис. євро на власний проект? Тоді читайте конспект лекції програмних менеджерок Culture Bridges Анни Карнаух та Ірини Прокоф’євої. На Книжковому Арсеналі в межах програми «Booking the Future» вони розповіли кому варто подаватися на конкурси ґрантів від Culture Bridges, які є критерії відбору проектів і чому участь у ґрантових конкурсах наближає до успіху в Креативній Європі.

 

Програма Culture Bridges  фінансується Європейським Союзом у межах впровадження Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, здійснюється Британською Радою в Україні у партнерстві з EUNIC — мережею Національних інститутів культури Європейського Союзу. Ця програма почалася тому, що сектор культури та креативних індустрій дав дуже чітко зрозуміти, що є великий попит на фінансування культурних та креативних проектів. Є дуже багато ідей, великий інтелектуальний потенціал, але не завжди є той перший ресурс, завдяки якому можна втілити в життя свою ідею.

 

Які цілі перед собою ставить програма?

По-перше, це посилення співпраці українських організацій з організаціями, які є в країнах ЄС. Також посилити співпрацю всередині країни між українськими організаціями. Один із найважливіших компонентів, — допомогти українським організаціям брати участь у програмі Креативна Європа.  

Це одна з найбільших ґрантових програм для сектору культури та креативних індустрій від ЄС. У ній Україна почала брати участь ще з кінця 2015 року, і в нас вже є успішні кейси.

Саме для того, щоб українські організації брали більш активну участь у цій програмі, й була запущена програма Culture Bridges і ми для цього реалізуємо певні компоненти програми.

Для кого доступні всі можливості програми?

Програма доступна для широкого спектру культурних та креативних індустрій. Також для окремих професіоналів. Тобто не обов’язково, щоб ви працювали в якісь організації, ви можете бути незалежним дизайнером, художником, митцем, будь-ким із цих секторів. Або це прибуткові та не прибуткові організації, які працюють у цьому секторові. Це можуть бути і традиційні напрямки — література, театр, кіно, музика. І те, що більше відноситься до креативних індустрій — архітектура, дизайн у будь-якому вигляді, медіа у будь-якому форматі (онлайн і офлайн) і ще великий спектр напрямків.

 

Що ми будемо робити і що вже робимо у межах програми?

Нас знають переважно через те, що ми видаємо ґранти на дофінансування організаціям та професіоналам сектору культури та креативних індустрій. Програма діє протягом трьох років — стартувала вона у кінці 2017-го і буде діяти до жовтня 2020 року. Протягом 2018—2019 років ми плануємо видати близько 100 ґрантів — як окремим незалежним професіоналам, так і організаціям на реалізацію їхніх проектів.

Ірина Прокоф’єва,
менеджерка програми Culture Bridges

Ми не тільки роздаємо ґранти, але й втілюємо освітню частину в нашій програмі. У нас запланована серія тренінгів щодо участі в у програмі Креативна Європа. Два з них ми вже провели в Києві та в Чернігові, в червні пройде ще три — в Запоріжжі, Харкові та Дніпрі. В партнерстві з бюро Креативна Європа в Україні ми і проводимо ці тренінги, запрошуючи експертів, які вже брали участь у програмі Креативна Європа, вигравали ці конкурси, втілювали в життя великі цікаві проекти в Європі. Вони діляться практичними порадами з нашими учасниками.

 

Також ми плануємо організувати чотири освітні подорожі для незалежних менеджерів культури, представників якихось організацій. Група осіб поїде до однієї з країн Європейського Союзу для того, щоб там на місці познайомитися з тими, хто брав участь у цій програмі й вигравав. А також для того, щоб знайти собі потенційних партнерів і потім уже в Україні втілювати свої проекти і щоби встановилося партнерство. Для того, щоб зблизька власними очима можна було побачити в неформальній атмосфері досвід Європейських країн. Конкурс на участь у цих подорожах буде відкритий влітку, тож стежте за анонсами. Будь-хто може взяти участь у цих подорожах, якщо ви представляєте культуру та креативні індустрії, але перевага буде надаватися тим, хто матиме ідеї конкретного проекту, який можна було би подати на участь у програмі «Креативна Європа».

 

Анна Карнаух,
менеджерка програми Culture Bridges

Окрім цього в нас ще відбудеться близько 10 освітніх тренінгів для незалежного сектору менеджерів культури та креативних індустрій. Проїдемося невеликими містами, де не має великого доступу до знань і до експертів, де не часто відбуваються подібні заходи. Проведемо тренінги з практичних навичок, які необхідні менеджерам культури, таких як проектний менеджмент, створення проектів і управління ними, робота з аудиторією, комунікація та ін.

 

Але в нас є ще є те, що ми називаємо спеціальні-спеціальні проекти Culture Bridges. Приклад одного з таких проектів — це Booking the Future, який втілювався мережею EUNIC на Книжковому Арсеналі й пізніше на літній школі для видавців. А впродовж цих двох років буде втілено ще чимало проектів, і буде багато цікавих можливостей у межах цих проектів, щоб усі охочі змогли взяти в них участь.

Програма «Booking the Future» / EUNIC в Україні, Culture Bridges

Які є типи ґрантів?

Ґранти міжнародної мобільності

Ця мобільність — індивідуальна. На ці типи ґрантів можуть подаватися окремі митці, культурні діячі, креативні підприємці або представники організацій. Заявки на ґранти мобільності можуть подавати як самі особи, так і організації, які їх відправляють у подорож або приймають. На ґранти мобільності можуть подаватися українці та представники країн ЄС. При цьому мобільність покриває дуже великий спектр активностей. Глобально мобільність передбачає розвиток вас як фахівців. Це може бути участь у конференціях, виставках, резиденціях, якихось освітніх заходах, або стажування в організації, яка вас зацікавить. Також це можуть бути участь у фестивалі або в іншій події, якщо ви вважаєте, що ця подія потрібна вам на даному етапі вашого професійного розвитку.

 

В ідеалі ваша мобільність також має передбачати, що на певному етапі ваші організації можуть влаштувати вже масштабніше партнерство, і тоді ви вже зможете подаватися на ґранти співпраці між організаціями. Часто наші учасники забувають, що ґрант міжнародної мобільності передбачає не тільки те, що ви кудись можете поїхати, а й те, що ви можете запросити когось із Європи до вашої організації.

Є два типи грантів мобільності: це короткострокова та довгострокова мобільність. Перша — це подорожі до двох тижнів. Ваша мобільність може бути й коротше, але максимум — два тижні. Тоді ви можете подавати свою заявку на максимальну суму 2250 євро. Друга — це довготривала мобільність, і тут ми говоримо про подорожі до чотирьох тижнів, тобто максимум 28 днів.

Тоді ви маєте право подавати заявку на 4000 євро. Не мається на увазі, що ви подаєтеся саме на ці суми, сума може бути меншою, але наведені цифри — це максимальний ліміт в обох категоріях.

 

На ці типи грантів подача заявки дуже проста — від себе або організації, яка вас подає або приймає, ви маєте заповнити аплікаційну форму, в якій обґрунтовуєте, чому вибрали саме цю мобільність, як вона посприяє вам як фахівцю у вашому професійному розвитку, плюс ви ще відповідаєте на певний список питань. Також до вашої аплікаційної форми ви додаєте бюджет і точну програму вашої подорожі. Завдяки програмі, ви показуєте, чим займатиметеся щодня в одній із країн ЄС.

 

Як оцінюються заявки учасників можна подивитися на сайті, але оцінювання процедура доволі логічна, і якщо ви правильно відобразите всі ті питання, за якими оцінюється ваша заявка, то матимете доволі високі шанси на отримання фінансування. Цей тип ґрантів оцінює проектна команда Culture Bridges.

Ґранти на проекти національної співпраці

Також у нас є два типи проектів для співпраці між організаціями. Перший тип — це національна співпраця. Ця категорія грантів передбачена для того, щоб покращити співпрацю саме між українськими організаціями. І тут найважливішим пунктом і умовою для подання на цей тип грантів — це має бути партнерство між щонайменше двома організаціями, які перебувають у не суміжних галузях. Ви можете подавати ваш проект на будь-який із секторів, які зазначені в переліку. І тут заявку подає одна з організацій, при чому вона представляє й іншого свого партнера. Тому якщо подаватиметеся на такий тип ґрантів, вам спочатку потрібно буде визначитися, хто буде основним партнером і нестиме відповідальність за адміністрування та за звітність.

 

Щодо тривалості, то тут можуть бути абсолютно різні за масштабом проекти. Ми вважаємо, що проекти мають тривати від трьох до шести місяців, але тут мається на увазі планування, і проведення, і закриття проекту зі звітністю.

Сюди підходять події, які тривають тиждень чи й навіть декілька днів, але ви маєте показати весь цикл організації проекту у вашій заявці. Бюджет у цій категорії ґрантів — максимум 10 тис. євро. Ви можете подаватися і на менші суми, але в бюджеті мусите показати повністю розбивку коштів і логіку того, на що будете витрачати кошти. Окрім аплікаційної форми, а також бюджету, в цій категорії ґрантів вам необхідно подати CV менеджерів цього проекту з обох боків. І ще ви маєте надати реєстраційні документи двох організацій, які засвідчують, що ці організації існують і вони зареєстровані.

 

На всі типи ґрантів мають подаватися особи або організації, які мають право отримувати кошти на свій рахунок. У цьому типі грантів важливо пам’ятати, що сюди можуть подаватися або громадські організації, або товариства з обмеженою відповідальністю. Це ті форми власності, з якими найбільш ефективно можна співпрацювати у грошових відносинах.

А якщо раптом ви представляєте університет або державну міську раду, ви можете подаватися на ці типи ґрантів, але порадимо вам шукати громадську організацію, яка могла би з вами спільно подаватися на грант і тоді процедура отримання коштів буде набагато простішою. На нашому сайті є вичерпний перелік тих, хто може подаватися на Culture Bridges: це й індивідуальні особи, і креативні підприємці, приватні чи державні культурні інституції, бібліотеки та ін. Зараз також можна подаватися на цей ґрант.

 

Ґранти на проекти міжнародної співпраці

Тут передбачається партнерство не менш ніж із двома організаціями. При цьому одна організація обов’язково повинна бути з України, інша ж має представляти одну з країн ЄС. Тут проекти тривають від двох до дванадцяти місяців. Тут також є розподіл на дві умовні категорії — проекти середнього масштабу з бюджетом до 20 тис. євро та великі проекти з бюджетом до 50 тис. євро.

 

У нас є певний розподіл, скільки у кожній хвилі грантів ми видаємо кількісно в кожній категорії ґрантів підтримок, тому якщо йдеться про великий проект, а він коштовніший, то їх буде менше, ніж середніх проектів, і більша конкуренція на отримання ґранту. Тут ми радимо вам співпрацювати з громадською організацією або з товариством із обмеженою відповідальністю і тоді буде легше отримати ґрант і адмініструвати пізніше. Тут так само окрім бюджету, ви подаєте CV двох менеджерів проекту і реєстраційні документи обидвох організацій.

 

Наша програма стартувала у листопаді 2017 року, в нас вже була перша хвиля грантів співпраці, а також пройшло вже дві хвилі грантів мобільності. Зараз ми зараз у третій хвилі грантів. А загалом у нашій програмі передбачено вісім хвиль. Конкурс ґрантів міжнародної мобільності відкривається щотри місяці, а конкурс ґрантів на проекти співпраці кожні півроку.

Програма «Booking the Future» / EUNIC в Україні, Culture Bridges

Де знайти партнерів?

Нас часто питають, де можна знайти партнерів. Ми, як програма Culture Bridges, не можемо допомагати у пошуку партнерів, це має бути ваша власна ініціатива. Але у соцмережах є багато ресурсів, де публікуються переліки можливостей, організацій, які відкриті до партнерства. Ми також не можемо консультувати окремих заявників щодо їхніх проектів. Тут маються на увазі не якісь технічні питання, а питання щодо контенту, наприклад, як вам краще відобразити свій проект.

 

Ґранти мобільності оцінюються нашою внутрішньою програмною командою, а ґранти проектів національної та міжнародної співпраці оцінюються незалежними експертами. Кожну заявку читає два експерти, які не консультуються один із одним і виставляють свої рекомендовані бали. Якщо ж різниця між оцінками двох експертів є вищою, ніж 30 балів, тоді заявка передається на оцінювання третьому експерту, щоб гарантувати максимальну прозорість і чесність.

 

Важливо те, що проект, який ви подаєте на ґрант і який буде тривати певну кількість часу, не є комерційним. З коштів, які ви отримаєте на втілення проекту, ви не можете отримувати прибуток.

Наприклад, у вас був проект і ви надрукували книжку. Під час проекту ви не можете продавати її і отримувати з неї прибуток. Але після закінчення проекту ви можете спокійно її продавати і зробити з нею все, що завгодно.

 

Ті напрацювання, які ви зробили під час проектів, потім можуть потенційно приносити вам якусь комерційну вигоду.

 

У кожному конкурсі, який відкривається, є зазначений період, коли ваш проект може починатися і до якого моменту він має закінчитися. Це одна із найчастіших помилок, технічних критеріїв, через які заявка не проходить.

 

Продивитися Календар ґрантів.

Фото: Наталії Коваль, з сайту організації