BOtaN

Засновники BOtaN відкрили бібліотеку знань «Світло»

23.07.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Засновники бібліотеки BOtaN Олексій та Альона Іванови відкрили нову бібліотеку «Світло». Вона розпочала свою роботу 21-го липня на вулиці Дегтярній в Києві.

«Світло» – це майданчик, який поєднує у собі онлайнові та офлайнові освітні заходи, а також безкоштовну бібліотеку. Вже зараз на сайті проєкту можна стежити за анонсами лекцій й проглянути їхній розклад.

 

Новий простір вирішили заснувати після того, як приміщення, в якому розташовувався попередній заклад, — приватна бібліотека BOtaN – виставили на продаж. Бібліотека знань «Світло» розміщується за адресою: Вулиця Дегтярній 29. Тепер простір має майже вдвічі більшу площу, ніж BOtaN.

 

 

«Мабуть, річ у тім, що ми перестали бачити у BOtaN потенціал — з першого року він не розвинувся як бізнес-проєкт. Він був красивий, затишний, атмосферний. Я справді хотів зробити сучасну бібліотеку. Це не просто креатив і красиві меблі. Ми старались придумати, як би могла виглядати сучасна бібліотека. У нас назріла внутрішня невдоволеність тим, що ми не можемо розвивати цей проєкт, бо, якщо бути цілком відвертим, він був досить дотаційним. Але я хочу переломити історію про те, що інтелектуальний продукт завжди дотаційний. Коли ми задумували BOtaN, у нас не було подібного досвіду», — розповідає співзасновник проєкту Олексій Іванов.

Олексій зазначає, що від початку бібліотека планувалася як двомовний проєкт, який матиме й український, і російський мовні варіанти: «Слово “Свет” було важливим особисто для мене, тому ми залишили назву в одному варіанті. Остаточно всі крапки над і розставило перше інтерв’ю. Ми почули фідбек і одразу зрозуміли, що всі суперечки з цього приводу зайві: правильним буде перекласти назву. Що ми й зробили».

 

Інтер’єр бібліотеки розробила компанія Sergey Makhno Architects. Вони об’єднали два приміщення, які орендували власники, перетворивши їх на кілька зон. Основна частина містить саму бібліотеку, читальний зал і майданчик, на якому проходитимуть події та лекції. Зала обладнана трьома проєкторами, а також якісною системою вентиляції. За словами засновників, вхід до бібліотеки та користування книжками будуть безкоштовними та вільними, але в окремі дні простір можуть закривати для певних заходів.

Також у просторі є закрита зала, в якій можна проводити презентації та майстер-класи. Вона вміщає до 30-ти осіб.

 

«Ми не уявляли собі, що літературні вечори можуть збирати по 100 людей, коли приміщення розраховане на 40. Що люди стоятимуть, хоча платили гроші. У моїй системі цінностей, щоправда, вже після BOtaN, з’явилося слово «велике». Все, що роблю я та наша команда, має бути бодай в чомусь великим: географічно, за змістом чи впливом. BOtaN, на жаль, був камерним. Так склалося. Ми не змогли придумати, в чому ж він буде великим. Не першим, не головним, не рідним, а саме великим», – ділиться Олексій.

 

Нова бібліотека успадкувала книжковий фонд BOtaN. Він розділений на окремі категорії, що значно спростить пошук потрібної літератури. Зокрема категорія нон-фікшн має три окремих напрямки: соціальна взаємодія, діяльність та особистісний розвиток. Але, на відміну від BOtaN, нова бібліотека не даватиме книжок в оренду. Засновники стверджують, що суспільство ще не в повній мірі готове до такої схеми роботи.

Зараз у «Світлі» можна знайти літературу англійською, російською та українською мовами – наприклад, нові книжки Сергія Жадана, Юрія Іздрика, Софії Андрухович та інших українських письменників. Чимало видань мають примітки засновників: перш, ніж потрапити у фонд, кожна книжка проходить відбір, а деякі отримують відгуки, якими Альона та Олексій діляться просто в текстах чи на полях. У бібліотеці обіцяють, що фонди будуть постійно поповнюватись.

 

Раніше ми повідомляли, що Український інститут книги разом з Міністерством культури підбили підсумки відбору книжок, які до кінця року планують закупити для публічних бібліотек.

 

Фото – «Світло»

 

Читайте також: 5 книжок, які рекомендує засновниця бібліотеки Botan Альона Іванова

Підтримайте проект

Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління
професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.

Підтримайте проект