Book Forum-2019

BookForum 2019 для професіоналів: візія УІК, дистрибуція, реформування бібліотек

13.09.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Для розвитку видавничого ринку потрібна не лише підтримка держави, а й постійне фахове зростання тих, хто працює на цьому ринку. А BookForum — це один з найкращих майданчиків, який дає змогу видавцям обмінятися досвідом, зрозуміти світові та вітчизняні тенденції, дізнатися про нові підходи та круті проєкти. Цьогорічна програма Форуму, як завжди, наповнена різноманітними подіями — дискусіями, круглими столами, презентаціями тощо. Щоб фахівці галузі не розгубилися у цьому різноманіття й не пропустили нічого важливого, Читомо відібрало 20 найцікавіших заходів, які їм неодмінно потрібно відвідати.

 

Подію організовує Український інститут книги — державна установа при Міністерстві культури України, покликана формувати державну політику у книжковій галузі, провадити промоцію книгочитання в Україні, підтримувати книговидавничу справу, стимулювати перекладацьку діяльність, популяризувати українську літературу за кордоном.

 

Про пріоритетні завдання книжкової політики розповідатимуть міністр культури, молоді і спорту Володимир Бородянський, координатор напрямку «Книги та видавнича індустрія» при Міністерстві культури, молоді і спорту Антон Мартинов, директорка Українського інституту книги Олександра Коваль.

 

Український інститут книги розкаже про те, на що їх наштовхнули результати останніх досліджень, якою є ситуація на ринку і яким чином це вплине на нові програми Інституту. До участі запрошуються видавці та фахова аудиторія. Якими методами Інститут планує просувати читання, як відбуватиметься промоція української літератури за кордоном, яке буде майбутнє поповнення фондів бібліотек, чи плануються дослідження ринку та фахові програми для представників книжкової сфери. Український інститут запрошує до співпраці у масштабуванні проєктів.

 

Якою бути новій бібліотеці? Чи відмовитися від століттями напрацьованих традицій і цінностей? Чи перетворитись на інфомедіахаб? Чи залишитись бібліотекою із тишею (і пусткою) читальних залів? Бібліотечні кафе, коворкінги, соціальні мережі та бібліотеки – хто сьогодні є/може бути ефективними стейкхолдерами промоції читання в Україні та як їм взаємодіяти? Що не так із сучасною бібліотекою і хто допоможе бібліотеці стати новою і потрібною? Про це і будуть дискутувати.

 

За результатами дослідження Ukrainian Reading and Publishing Data 2018 65% опитаних видавців відзначили серед основних проблем на ринку – брак дистриб’юторів і мереж розповсюдження, Найбільше від цього страждає малий та середній книжковий бізнес, і проєкт «Книжковий Гамазей», що спеціалізується на книжковій дистрибуції, обіцяє запропонувати розв’язання проблеми.

 

Дмитро Вахнін, засновник «Книжкового Гамазея», окреслить стан українського книжкового ринку, розповість про світові тренди та сформулює 5 ключових тенденцій, а також пояснить, чому важливо розуміти тектонічні зміни глобального культурного ландшафту. Окрім того, Дмитро дасть практичні і конкретні приклади книгорозповсюдження в українських умовах. Видавці ж поділяться власним досвідом.

 

Під час дискусії обговорять:

 

– особливості роботи з класичними творами;
– чим керуватися, добираючи твори для видання та перевидання;
– як редагувати класичну літературу;
– як уникнути колізій між різними правописними особливостями.

 

Захід проводиться у рамках проєкту «Ольга Кобилянська та український культурний простір (Зібрання творів письменниці в 10-ти томах, том 7)» Чернівецького національного університету імені Ю. Федьковича за підтримки Українського культурного фонду.

 

Презентація Instagram-проєкту «LAMPA.Books». Його мета — популяризація читання і літератури серед молоді у соцмережах. На заході засновники проєкту розкажуть про тонкощі ведення книжкового блогу та проведуть акцію буккросингу.

 

Українська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів запрошує на предметну розмову щодо впливу фахового громадського об’єднання на формування державної політики у сфері книговидання і книгорозповсюдження, а також подальшої її діяльності у напрямку його посилення через систему законодавчих та організаційних ініціатив і кроків.

«Українська цифрова бібліотека» — новий напрям у діяльності Українського інституту книги. Мета бібліотеки – надати можливість українцям читати сучасні книжки на смартфонах — комфортно, легально, там, де їм зручно. Ви дізнаєтесь, як УЦБ співпрацюватиме з бібліотекарями задля задоволення потреб читачів, яким чином видавці зможуть під’єднатися до системи.

 

Український інститут книги вже другий рік адмініструє закупівлі книжок для публічних бібліотек і намагається робити це, дослухаючись до партнерів – видавців та бібліотекарів. Мета круглого столу – знайти баланс стосовно асортименту книжок (за тематикою, за віком, українські / перекладні, нові / перевидані тощо), визначити прийнятні критерії в підході «що краще: більша кількість примірників чи ширший асортимент (тобто більше назв і більше видавців)», узгодити принципи розподілу видань між регіонами – фахово обговорити проблеми та виробити рекомендації для ефективного проведення закупівель в умовах адміністративно-територіальної реформи.

 

Під час круглого столу обговорять:

 

– чи спроможна кожна українська бібліотека надавати платні послуги?
– чи готові українські користувачі платити за послуги бібліотек?
– які платні послуги можуть надавати українські бібліотеки?
– які платні послуги найдоцільніше розвивати?
– з якими перешкодами стикається бібліотека при наданні платних послуг?
– планування надходжень від надання платних послуг, передбачених бюджетним законодавством.

 

Релігії, політичні рухи та ідеології віддавна застосовували текст, як інструмент впливу на маси. Не завжди вони робили це власноруч — аж надто часто копірайтерами пропаганди ставали письменники. Чи є безпечні жанри, працюючи у яких письменник може залишатися вільним від тиску панівної релігії або ідеології? Чи повинен письменник бути в опозиції?

 

Щороку у вересні під час BookForum Український ПЕН оголошує фокус-тему, щоби закликати своїх колег та українських інтелектуалів порозмірковувати про неї у своїх текстах та під час дискусій.

 

«Що дасть нам силу?» — саме ця цитата з Лесі України стане головною фокусною темою ПЕН у 2019–2020 роках. Разом із нашими авторами та експертами протягом року ми хочемо порозмірковувати про те, у чому полягає сила українців і де її черпати в моменти безсилля. Про силу слабких і слабкість сильних. А також про те, чим сила відрізняється від насилля.

 

В сучасній українській літературі існує паралельна течія — так звана альтернатива. Учасники дискусії спробують визначити, де закінчується умовний мейнстрім, що в ньому не влаштовує авторів, видавців і читачів та чим приваблюють манівці.

 

Дорослі «доганяються» підлітковими книгами, щоб порівняти досвіди й знайти підказки, а тінейджери — щоб розрулити з думками й почуттями. Якою ж має бути сучасна книжка про і для підлітків, щоб догодити всім? Як письменнику, видавництву й бібліотекарю знайти підхід до читача-підлітка, щоб відволікти його від гаджета й розкрутити на відвертий діалог? Відповіді дасть команда видавництва й відомі підліткові письменниці. В ігровій формі вони поділяться успішними й провальними кейсами в роботі з читачами-тінейджерами.

 

На BookForum пройде неформальна зустріч, на якій видавці та підлітки (букстаграмери) поміняються місцями. Підлітки-інфлюенсери уявлять себе справжніми літературними творцями. Вони розкажуть, яких жанрів, сюжетів чи героїв не вистачає на їх думку у сучасній літературі. Видавці та букстаграмери подискутують про секрети young digital літератури та її актуальність. Розкажуть, про свої прогнози для майбутнього покоління young adults. Підлітки познайомляться з видавцями та культурними діячами, проговорять можливі сюжетні літературні конфлікти. І все це з використанням інтерактивних та сучасних методів.

 

Презентація авторського проєкту Наталії Павлюк — міжнародного онлайн-видання «Тіні. Міжнародний журнал перекладачів», який виходить українською та англійською мовами. На подію запрошені герої журналу для неформального обговорення різних видів перекладу, життя і творчості перекладачів, а також минулого, теперішнього та майбутнього професії.

 

Презентація інтернет-ресурсу літературного агентства «Видавнича біржа». Під час події демонструватимуть сторінки ресурсу на великому моніторі з поясненням можливостей і переваг для видавництв та для авторів.

 

На дискусії обговорять глобальну потребу в літературних агентах для просування творчості сучасних українських авторів як в Україні, так і за її межами, а також підводні камені, перспективи, зрадоньки й переможеньки.

 

Цьогоріч Український інститут книги поставив собі за мету визначити обсяги книжкового ринку, і проведе анонімне опитування видавців, щодо реальної кількості назв, накладів та валового доходу видавців. Якщо ви видавець, заповнити анкету можна буде прямо на Форумі, поклавши анонімну анкету у скриньку на Дирекції Форуму.

 

Подію організовує Експертний центр з прав людини — провідний національний аналітичний центр, який проводить дослідження з актуальних проблем забезпечення прав людини у сфері кримінальної юстиції. Центр пропонує обговорити:

 

– Чи є для публіцистики та аналітики важливими книжки про права людини?
– Чи розвивати сектор «hard copy» (паперового примірника) юридичного книжкового ринку?
– Книжки про права людини та креативний сектор: чи можлива між ними колаборація?

 

Дискусія про специфіку перекладацького ринку, про опрацювання теми причетності особистості до країни та — ширше — історії в німецькомовній літературі, а також про непомічені книжки, які потрібно видати українською.

 

Читайте також: 13 закордонних гостей, які приїдуть на 26-й Book Forum