Ювал Ной Харарі

Харарі: Україна зараз — найважливіше місце у світі, тут борються за свободу

13.09.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Україна — найважливіше місце у світі, на межі боротьби за демократію. Про це заявив ізраїльський історик Ювал Ной Харарі під час 16-ї Щорічної зустрічі Ялтинської Європейської Стратегії (YES), повідомляє власна кореспондентка Читомо.

 

Історик зізнався, що одна з причин, чому він погодився приїхати в Україну в тому, що «Україна — найважливіше місце у світі, на межі боротьби за демократію».

 

За його словами, «Україна є світлим променем, бо тут іде боротьба за свободу. І весь світ дивиться, чи вийде в України. Тоді, можливо, в інших країн є надія на демократію».

 

Харарі підкреслив, що зазвичай сусіди хочуть, щоб у країні поряд все вийшло. Проте РФ не зацікавлена в успіхах України.

 

«Українці повинні звільнити себе від мислення, що минуле диктує майбутнє, позбутися детерміністичного мислення. Україна пройшла через низку трагедій, історію треба знати і поважати, але не бути її рабом, потрібно писати нову сторінку історії», — заявив він.

 

«Люди, які знають правду про себе і про темні сторінки своєї історії — це сильно. Ті ж, які думають, що вони ідеальні — це інфальтильна позиція», — вважає Харарі.

 

Він наголосив, що війни є незвичайним явищем і багато країн припинили війни. Війни припинилися через розумні рішення людей, проте достатньо однієї нерозумної людини, щоб розпочати війну.

 

Водночас історик додав, що у світі гине більше людей не у війнах, а через самогубства. І зараз цукор насправді є небезпечнішим за порох.

 

За його передбаченнями, досить скоро уряди країн добре зрозуміють біологію та комп’ютерні дані і те, як це можна використовувати проти мільйонів людей.

 

«Претенденти на сучасного Сталіна, який матиме доступ до інформаційних технологій, є. І це змінить світ. Зараз непізно змінити ситуацію, зараз потрібна консолідація у світі. Жоден уряд не здатний контролювати своїх технологів», — заявив він.

 

На його переконання, у 21 столітті націоналізм — це дбати про громадян своєї країни, але співпрацювати з іншими країнами.

 

«Це добрий націоналізм», — підкреслив Харарі.

 

Також він прокоментував зміни у російському виданні своєї книжки щодо Криму. Ізраїльський історик запевнив, що вони були зроблені без його відома.

 

«У Росії немає демократії і там немає свободи самовираження», — сказав він.

 

Харарі переконаний, що російському режиму було потрібно, щоб цієї книжки взагалі не було.

 

«Це книжка не про РФ, не про Україну. Я зробив компроміс, щоб досягти аудиторії РФ. Бо ідеї книжки стосуються глобальної політики», — пояснив він.

 

Нагадаємо, що раніше з’явилася інформація про те, що Харарі начебто затвердив переклад для російського видання книжки «21 Lessons for the 21st Century», в якому замінили частину тексту про окупацію Криму, перейменувавши анексію в приєднання, а також деякі інші речення.

 

Потім Харарі заперечив, що схвалив ці зміни.

 

Читайте також уривок із нової книжки Ювала Ноя Харарі «21 урок для 21 століття».

Підтримайте проект

Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління
професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.

Підтримайте проект