книжки

100 найкращих книжок 21 століття від The Guardian

25.09.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Британська газета The Guardian уклала власний рейтинг зі 100 книжок, виданих протягом 21 століття, які, на думку редакції, найбільше заслуговують уваги читачів. Перелік опублікований на сайті видання.

 

1. «Вовчий зал» Гіларі Ментел / Wolf Hall by Hilary Mantel (2009)

Ментел публікувала книги чверть століття до того, як створила проект, який приніс їй феноменальну популярність, третя частина трилогії, «Дзеркало і світло», вийде наступного березня.

 

Якщо ви почнете читати її історію сходження Томаса Кромвеля при дворі Тюдорів, докладну картину створення нової Англії та самостворення людини нового типу, ви потрапите у потік її авторитарного теперішнього часу, якому неможливо чинити опір, і раптом помітите, що дивитесь на світ очима героя її книги.

 

Деталі оповіді чуттєво яскраві, мова свіжа, мов фарби нової картини, але також дуже важливе її дослідження влади, долі та успіху в постійному діалозі з нашою епохою, тому що нас створює і формує минуле. За словами авторки, в цій книзі вона хотіла передати «відчуття історії, яка слухає та говорить із собою».

 

2. «Галаад» Мерілін Робінсон / Gilead by Marilynne Robinson (2004)

Медитативний і глибоко філософічний роман Робінсон – це історія, яку розповідають написані в 1950 рр. листи старого священика Джона Еймса до свого юного сина, який подорослішає, коли його батько вже цього не побачить, і вестиме односторонню розмову з мертвим: «Поки ти читаєш цей лист, я безсмертний, у певному сенсі більш живий, ніж коли-небудь був».

 

Це книга про спадок, щоденник про Америку, яка вже ніколи не повернеться, нагадування про сумну ефемерну красу, яку можна знайти в повсякденності. Як підсумовує Еймс для сина і для себе: «Існують тисячі причин для того, щоб прожити це життя, кожної з них достатньо».

 

3. «Час секонд-хенд» Світлана Алексієвич / Secondhand Time by Svetlana Alexievich (2013), translated by Bela Shayevich (2016)

Білоруська нобелівська лауреатка записала тисячі годин свідчень простих людей, щоб створити цю усну історію Радянського Союзу та його зникнення. Письменники, офіціанти, лікарі, військові, колишні «аппаратчики» Кремля, колишні в’язні ГУЛАГу: всі отримали можливість розповісти свою історію, поділитися своїм гнівом через зраду і турботами переходу до капіталізму. Незабутня книга, акт катарсису і водночас прояв глибокої емпатії.

 

4. «Не відпускай мене» Кадзуо Ішігуро / Never Let Me Go by Kazuo Ishiguro (2005)

З 1989 року, коли вийшов удостоєний Букерівської премії роман «Залишок дня», до 2015 року, коли був опублікований роман «Похований велетень», нобелівський лауреат Ішігуро писав глибокі та загадкові алегорії на теми історії, націоналізму та місця особистості у світі, що завжди перебуває поза межами нашого розуміння.

 

Його шостий роман, історія про любовний трикутник людей-клонів в альтернативній Англії 1990-х, є витонченим натяком на його дослідження смерті, втрати і того, що значить бути людиною.

 

5. «Аустерліц» В. Г. Зебальд / Austerlitz by WG Sebald (2001), translated by Anthea Bell (2001)

Зебальд загинув в автокатастрофі у 2001 році, але його роман, суміш фактів та художньої літератури, що ігнорує закони жанру, гостре відчуття морального значення історії та переплетення внутрішніх і зовнішніх подорожей має величезний вплив на сучасний літературний ландшафт. Його останній твір, сповнена алюзій історія життя однієї людини, несамовито і яскраво зображає єврейську діаспору і втрачене ХХ століття.

 

6. «Янтарне скло» Філіп Пулман / The Amber Spyglass by Philip Pullman (2000)

Дитяча художня література досягла зрілості, коли остання книга трилогії Пулмана «Темні матерії» стала першою книгою для юних читачів, що отримала премію «Книга року Вітбред». Пулман із запалом уяви і сміливістю оповідача розповідав про найважливіші теми: релігія, свобода волі, тоталітарні структури і людська жага знань, бунт і дорослішання.

 

У цьому романі боротьба Азріеля проти Володаря досягає кульмінації, Ліра та Вілл подорожують в Землі Мертвих, а Мері досліджує таємничі елементарні частинки, на честь яких названа нова трилогія «Книга пилу». Комерційний успіх романів Джоан Роулінг, підсилений голлівудськими екранізаціями, міг оминути книги Пулмана, але його витончена переробка «Втраченого раю» допомогла дорослим читачам позбутися ніяковості через те, що вони читають романи для дітей, і видавці не пожалкували.

 

7. «Між світом і мною» Та-Нехісі Коутс / Between the World and Me by Ta-Nehisi Coates (2015)

Завдяки емоційним роздумам Коутса про те, що значить бути в наш час чорним американцем, він став одним з найважливіших інтелектуалів і письменників країни. Він – син колишнього члена організації «Чорні пантери», який виріс на жорстоких вулицях Балтімора, його голос кидає виклик, але водночас сповнений поезії.

 

Роман «Між світом і мною» написаний у формі листа до його сина-підлітка та розповідає про повсякденну реальність расової несправедливості та поліцейське свавілля, про історію рабства і громадянську війну. Автор пише, що білі люди ніколи не пам’ятатимуть «масштаб крадіжки, яка їх збагатила».

 

8. «Осінь» Алі Сміт / Autumn by Ali Smith (2016)

Сміт почала писати свій «Сезонний квартет», блискавично виданий експеримент, який досі триває, на тлі референдуму щодо ЄС. Створений в результаті експерименту «перший роман про Брекзіт» – це не просто моментальний знімок Британії, яка щойно відділилася, а засліплююче дослідження любові та мистецтва, часу і мрій, життя і смерті, створене з притаманною їй винахідливістю та дотепністю.

 

9. «Хмарний атлас» Девід Мітчелл / Cloud Atlas David Mitchell (2004)

Епічний роман, завдяки якому Мітчелл став знаменитим, це книга-матрьошка, де одна історія міститься в іншій та впевнено охоплює різні століття і жанри. Від історії мореплавця ХІХ століття до історії часів зникнення цивілізації, ядерні інтриги 1970-х та розповідь клона з майбутнього – ці карколомні наративи тонко переплітаються, підкреслюючи відлуння та повтори грандіозної людської симфонії.

 

10. «Половина жовтого сонця» Чімаманда Нгозі Адічі / Half of a Yellow Sun by Chimamanda Ngozi Adichie (2006).

Коли нігерійська письменниця Адічі зростала, війна у Біафрі «охопила все». Її масштабний експресивний роман, удостоєний премії Оранж, зображає політичну та особисту боротьбу учасників конфлікту та досліджує жорстоку спадщину колоніалізму в Африці.

 

З повним ТОП-100 книжок можна ознайомитися за посиланням.

 

Читайте також про 5 книжок, які порадив прочитати Білл Гейтс.