Календар подій

11/06

Про візуальну пропаганду в окупованому Донбасі розкажуть на лекції

Київ

18:30 Книгарня «Є», вул. Лисенка, 3

Про візуальну пропаганду в окупованому Донбасі розкажуть на лекції

Відбудеться лекція «Візуальна пропаганда в окупованому Донбасі: радянські аплікації на сучасний інформаційний простір», спікер Олександр Маєвський.

Говоритимемо про те, як формується і чим наповнюється інформаційний простір у так званих «ДНР і ЛНР». Окреслимо ключові стратегії візуальної пропаганди на окупованій території України. Обговоримо креолізовані тексти Другої світової війни в інформаційно-пропагандистських компаніях ідеологів «Новоросії».

 

У номенклатурі засобів морально-психологічного впливу в роки Другої світової війни особливе місце посідала креолізована продукція — політичні плакат і карикатура. Поєднуючи лінгвістичний та образний тексти, плакатні й карикатурні твори виявилися надзвичайно продуктивними з огляду на покладені на них функції. Пройшовши ґрунтовну апробацію як у ліберальному інформаційному полі, так і в тоталітарних та авторитарних державах, плакат і карикатура виявили здатність оперативно, динамічно, гнучко, яскраво, ємно й водночас лаконічно віддзеркалювати найактуальніші явища та події внутрішньо- або зовнішньополітичного життя, а головне — забезпечувати зворотний зв’язок, тобто реакцію глядача (він же — об’єкт пропагандистського впливу), формувати його спосіб світосприйняття у заданому руслі й, зрештою, домагатися сповідування певних цінностей та моделей поведінки. Саме мобілізаційний потенціал креолізованої продукції дає підстави відносити його до найрезультативніших ідеологічних засобів, що сприяє максимальній інструменталізації ідеологічного протистояння.

 

У ХХI ст. арсенал засобів ведення інформаційно-психологічних війн постійно поповнюється та вдосконалюється, однак пропагандистські креолізовані тексти все ж залишаються актуальним засобом у конструюванні необхідного ідеологам інформаційного простору. Активне запозичення маріонетковими «народними республіками» на Донбасі символіки періоду Другої світової переконує, з одного боку, у відсутності нових ідей і пропагандистських рішень, а з іншого — у придатності й чутливості певної частини мешканців південно-східних регіонів України до такого інформаційно-психологічного впливу.

 

Олександр Маєвськийкандидат історичних наук, старший науковий співробітник відділу історії України періоду Другої світової війни Інституту історії України НАН України. Автор книжки «Політичні плакат і карикатура як засоби ідеологічної боротьби в Україні 1939–1945 рр.”.

 

Модерує Ольга Петренко.

 

Наприкінці запланована дискусія, до якої зможуть долучитися всі охочі.

 

Вхід вільний.

 

Подія на фейсбуці

Підтримайте проект

Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління
професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.

Підтримайте проект