музика

Шевченко-рок та неофолк: музичні проекти на слова поета

09.03.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Переосмислення постаті «великого Кобзаря» набуває в Україні все оригінальніших та сміливіших проявів. З акуратного портрета на стіні під вишиваним рушничком Шевченко переходить на плакати у метро в образі Термінатора і Дарта Вейдера. Тепер його тексти звучать не тільки на камерних сценах районних будинків культури під супровід бандури, а й на рок-фестивалях, які збирають багатотисячні аудиторії.

 

Зацікавлення українських музикантів творчістю Шевченка розпочалося ще у 90-х. На його тексти створювали пісні такі відомі гурти, як «Мертвий Півень», «Скрябін», «Тартак»,  «Піккардійська Терція» та ін. Дехто перевтілив шевченкову поезію у цілі музичні проекти.

 

До 205-ої річниці від Дня народження Тараса Григоровича ми підібрали для вас найцікавіші музичні композиції на слова поета.

 

Сестри Тельнюк «Наш Шевченко»

 

 

Проект Лесі та Галі Тельнюк «Наш Шевченко» створювався протягом трьох років. Його презентували і в зоні АТО, і в Англії, Литві, Німеччині та Канаді. У 2016-му відбувся тур містами України.

 

«Наш Шевченко» — не данина моді. Ми не намагаємося вскочити у тренд. Ми просто визріли для того, щоб заспівати поезію Тараса Шевченка», — пояснювали співачки.

 

До проекту увійшли 13 пісень: «Радуйся, ниво неполитая!», «Тече вода з-під явора», «Посаджу коло хатини…», «Все упованіє моє…», «Поставлю хату…», «І мертвим, і живим…», «Не женися на багатій…», «Мені однаково…», «Ой, діброво…», «Росли укупочці…», «Садок вишневий…», «І досі сниться…» та «Псалми Давидові».

 

Кому Вниз «4»

 

 

9 березня 2014 року гурт «Кому Вниз» презентував свій четвертий студійний альбом під назвою «4». Проект був присвячений 200-ій річниці від Дня народження Шевченка.

 

До альбому увійшли чотири пісні та речитативний постскриптум на вірші поета: «З «Княжни». Зоре моя вечірняя», «З «Хустини»», «З «Холодного Яру»», «З «У Казематі». За байраком байрак» та «З «Осії. Глави XIV»».

 

Фата Моргана «Кобзар»

 

 

Цілий альбом пісень на слова Шевченка вийшов і у гурту «Фата Моргана».

 

Альбом під назвою «Кобзар», що побачив світ 1997 року, містив 11 композицій: «Бандуристе», «Зрада», «Човен», «Літає орел», «Думка», «Гамалія», «Хмарочка», «Іван Підкова», «Закувала зозуленька», «Лебеденко» та «Ой нема».

 

До оновленого альбому 2010 року увійшла аж 21 пісня: «Думи мої», «Зрада (Пан Кошовий)», «Пливе човен», «Іван Підкова», «Ой нема, нема (з поеми Гамалія)», «Наш отаман Гамалія 1991 piк», «Думка», «Ой коли ж ти почорніло, зеленеє поле?», «Як я маю журитися?», «Закувала зозуленька», «За сонцем хмаронька іде», «У тієї Катерини», «Літа орел, літа сизий», «Бандуристе», «Сонце заходить, гори чорніють», «Зоре моя вечірняя», «Кобзар», «Якби зустрілися ми знову», «Огні горять», «Тяжко важко в світі жити» та «Гамалія 2010 рiк».

 

 

Дивіться також на Шевченка в образі Термінатора і Дарта Вейдера.

 

Мертвий Півень «il Testamento» та «Садок вишневий»

 

 

Гурт «Мертвий Півень» звертався до творчості Шевченка щонайменше двічі.

 

1996 року побачив світ італомовний «Заповіт», який дав назву цілому альбому — «IL Testamento».

 

У 1998-му ж до альбому «Шабадабада» увійшла пісня «Садок вишневий».

 

В репертуарі інших музикантів — по одній композиції на вірші Тараса Григоровича.

 

Скрябін «Мені однаково…»

 

 

Плач Єремії «Реве та стогне»

 

 

Тартак «Косар»

 

 

Kozak System «Гайдамацька»

 

 

Піккардійська Терція «Ой по горі роман цвіте»

 

 

Фома та гурт Мандри «Думи Мої»

 

 

ПоНеДілОК «Ой, вигострю товариша…»

 

 

Ірина Білик «Бандуристе, орле сизий»

 

 

Нічлава «Ой, у горі роман цвіте»

 

 

Хочу ЩЕ! «Тополя»

 

 

Холодне Сонце «І Архімед, і Галілей»

 

 

Трансформер «Зацвіла в долині»

 

 

Бандурбенд «Думи мої, думи мої»

 

 

Перегляньте також Шевченківські дні в картинках.