Book Forum-2019

Від тихого до живого — як у Німеччині змінюють бібліотеки

30.09.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Бібліотеки в Європі набувають нових функцій. Бібліотекарі свідомо скорочують фонди та вивільняють простір для заходів і подій. Наразі головою їхньою функцією стало формування спільноти, «живі» знайомства та неформальна освіта. Тут облаштовують робітню з інструментами, музичний куток для створення електронної музики, простір для креативу або пасіку. Але не десь в паралельному вимірі, а в сьогоденні Берлінської бібліотеки. Про зміни, які відбуваються в бібліотеці Берлін-Панков розказав Тім Шуманн, резидент Гете Інституту, директор міської бібліотеки Генріха Белля в Панкові.

 

«Користувачі та користувачки стають частиною життя бібліотек у роботі та діяльності. Їхня взаємодія має бути вигідною та продуктивною для обох сторін», – сказав у своїй доповіді Інн Шуман. Тому тут влаштовують різні акції та заходи. Наприклад, розмальовують екоторбинки, проводять політичні ток-шоу та облаштовують кінотеатр для літніх людей. «Місія та функції громадських публічних бібліотек змінюються. Вони мають реагувати на запит своїх відвідувачів, а бібліотекарі мають пристосуватися до тих змін та прилаштувати наше уявлення про них», – додав він.

Нині в публічній дискусії про роль та функцію бібліотек існує шість напрямків:  інформування, навчання, творчість, зустрічі, комунікація та співпраця з громадським сектором. Їх можна об’єднати у два великих сектори – для людей та про простори.

Менше книжок

Число відвідувачів скорочується, а книга вже не є такою популярною. Тому бібліотека в Панкові скорочує фонди. Цей процес повільний, але раціональний.  Одна книжка на мешканця (фонд має близько 400 тисяч книжок), і лише актуальні видання. 

 

Якщо книжку не брали понад два роки, то її вилучають. Коли вона в гарному стані, то виставляють на продаж на книжкових ярмарках, якщо в поганому – здають на перероблювання. Таким чином бібліотека збільшує площі для громадських заходів.

 

Це рух від тихого та пасивного простору до активного та живого.

 

Сьогодні бібліотека не має казати своїм читачам, що вони повинні читати. Вона має бути скринькою з інструментами, з якої користувачі могли б собі щось змайструвати – як у прямому, так і в абстрактному значенні. Час, який користувачі проводять разом, зближує їх та допомагає у формуванні спільноти.

Більше проєктів та заходів

Бібліотека в Берлін-Панков є районною та має вісім філій. Кожна з них — зі своєю функцією, планом подій та «родзинкою». Наприклад, в одній з них є окремий community building-відділ, який займається комунікаціями місцевих жителів. Там є кілька проєктів. Перший: «Ділитися знаннями» – діти й молодь спільно працюють над створенням Берлінської міської історії. Вони на вулицях розпитують мешканців Берліна різного віку про їх життя та враження.

Ці знання стають основою для нової енциклопедії. Другий проєкт полягає в тому, що журналісти спілкуються з читачами та бібліотекарями, а потім презентують зібраний матеріал.  А третій – це так звана «арабська бібліотека», яка стала майданчиком для міжкультурних зустрічей.

 

Читайте також про найцікавіші бібліотеки Польщі

Простір для формування спільноти

Важливим є питання рівноправності старих та нових мешканців. Тому бібліотека стає місцем для «сусідства», тобто спільного проведення часу. Тут «новим» мешканцям легше інтегруватися в суспільство.

В інформаційну епоху більше людей має смартфони. Але потреба зустрічатися наживо не зникає, навіть навпаки. Мешканці створюють запит у формуванні просторів, де можуть відбуватися такі зустрічі. Бібліотеки можуть долучитися до формування цих спільнот завдяки тому, що будуть надавати свої приміщення для різних громадських ініціатив. А також стати простором, в якому можна чомусь навчитися, проявити творчість, фактично стати фабрикою ідей. Є лише одне правило: повернути усі меблі на свої місця.

Зелені бібліотеки

Бібліотеки також мають активніше долучатися до глобальних проблем та проявляти екологічну свідомість. Тому у 70-тих роках минулого століття виникли перші дискусії, а на початку 2000-них вони переросли у рух «зелених бібліотек» («Green library»).

Вже майже двадцять років по всьому світу бібліотеки беруть участь у захисті довкілля — пропонують літературу, організовують заходи та екогуртки для дітей та пропагують екологічну культуру.

 

Поняття обмежується технічними та архітектурними аспектами, але не має меж у реалізації. Наприклад, бібліотеки у Ванкувері на своєму даху висадила дерева. Королівська бібліотека в Брюсселі має овочеві грядки, а в США сквери навколо бібліотеки – це громадський простір.

 

У бібліотеці Heinrich-Böll-Bibliothek (одна з бібліотек у Панкові) великі вікна, тож цього року тут спробували вирощувати огірки та помідори на підвіконнях. Крім того, в залах розташовано багато вазонів з квітами. За рослинами доглядають діти, і це допомагає розвивати екологічну освіту та сформувати розуміння здорового харчування. 

 

Читайте також: Публічна бібліотека в Парижі: відеоігри, кінозали, автомати з їжею та черги на вході

 

*Панков – це великий район Берліну, що має приблизно 400 тис. мешканців або 15% населення міста. Бібліотека Берлін-Панков є районною та має 8 філіалів).

 

Захід відбувся за підтримки Української бібліотечної асоціації